Zalana piwnica? Sprawdź 6 etapów oczyszczania pomieszczeń po zalaniu

Categories Usługi
piwnica

Do zalania piwnicy, może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety taka sytuacja jest ogromny problemem dla właściciela, ponieważ sprzątanie oraz osuszanie piwnicy to długi i żmudny proces. Jeżeli więc i nam przytrafił się problem zalanej piwnicy, należy wiedzieć, jak skutecznie oczyścić to pomieszczenie i z usług, jakich firm warto skorzystać?

Jakie mogą być przyczyny zalania piwnic?

Przyczyn zalania piwnic może być naprawdę wiele, dlatego oprócz samego oczyszczenia, należy jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu. Jednym z najczęstszych powodów zalania piwnicy może być uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna. Dzieje się tak, gdy jedna z rur w okolicy piwnicy zostanie uszkodzona. 

Kolejnym powodem zalania piwnicy może być zbyt duża ilość wilgoci, przez co zbiera się nadmiar wody. Wtedy warto poprawić wentylację pomieszczenia i jeżeli to możliwe dogrzewać pomieszczenie.

Bez względu na to, jaka jest przyczyna zalania, nie należy lekceważyć tego problemu oraz jak najszybciej zająć się jej profesjonalnym oczyszczeniem.

6 etapów skutecznego czyszczenia piwnic

Sprzątanie po zalaniu piwnicy wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ oprócz usunięcia wody, konieczne jest również przywrócenie piwnicy do poprzedniego stanu. Konkretne etapy sprzątania piwnicy, zależą w dużej mierze od tego, co było przyczyną nagromadzenia się wody. 

Wyróżnia się 6 etapów sprzątania zalanych piwnic:

 

 • Usuwanie zanieczyszczeń

 

Sprzątanie w przypadku wybicia kanalizacji polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń mogących stanowić zagrożenie dla ludzi oraz otoczenia. Proces ten poprzedza rozpoczęcie kolejnych prac w momencie, kiedy doszło do wycieku z rur kanalizacyjnych.

 

 • Usuwanie wody oraz szlamu

 

Usunięcie wody to najważniejsza kwestia, jeżeli chodzi o dalsze prace związane z czyszczeniem i osuszaniem piwnicy. W tym przypadku bardzo ważny jest czas, ponieważ im dłużej woda będzie zalegała w piwnicy, tym większe szkody zostaną wyrządzone. Pozbycie się wody jest możliwe poprzez użycie specjalnych pomp.

 

 •  Osuszanie ścian 

 

Osuszanie ścian to ważny krok, którego nie należy pomijać. Dokładne osuszenie piwnic zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów, co w pomieszczeniach wilgotnych jest bardzo często spotykane. W piwnicach zazwyczaj, panuje nieco niższa temperatura, a więc proces osuszania musi być dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu. Z uwagi tendencję do większej wilgoci w takich pomieszczeniach często stosowane są środki, które zapobiegną rozwojowi grzyba i pleśni.

 

 • Odzyskiwanie wyposażenia

 

Warto wiedzieć, że sprzątanie po zalaniu piwnicy nie kończy się wyłącznie na usunięciu wody oraz osuszeniu ścian. W zakres firm specjalizujących się w tego typu pracach wchodzi również odzyskanie tego, co znajduje się w piwnicy. Oczywiście mowa tutaj o rzeczach, które nadają się do użytku i nie zostały zniszczone w momencie zalania.

 

 • Dezynfekcja i odkażanie pomieszczeń

 

Podczas zalania może dojść do namnażania się różnych patogenów mogących przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Przeprowadzenie dezynfekcji pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i przywrócić piwnicę do ponownego użytkowania. 

Proces dezynfekcji oraz odkażania przeprowadzany jest za pomocą odpowiednich środków oraz urządzeń, które cechują się wysoką skutecznością w zwalczaniu, bakterii, wirusów, grzybów itp. Etap ten jest bardzo ważny, dlatego nie należy go pomijać, ponieważ w przeciwnym razie przebywanie w pomieszczeniu negatywnie wpłynie na zdrowie.

 

 • Ozonowanie piwnic

 

Proces ozonowanie jest ostatnim etapem, który kończy prace związane z czyszczeniem piwnic. Użycie gazu zwanego ozonem umożliwia usunięcie brzydkiego zapachu, który powstał w wyniku zalania. Poza tym ozon dociera w każde miejsce, dzięki czemu mamy pewność, że ozonowanie usunie brzydki zapach oraz unoszące się w powietrzu mikroorganizmy. Proces ten przeprowadza się za pomocą generatorów ozonu odpowiedzialnych za rozpylenie gazu.

piwnica

Jakie firmy świadczą usługi czyszczenia piwnic po zalaniu?

Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w czyszczeniu zalanych pomieszczeń, w tym również piwnic. Co więcej, większość z tych przedsiębiorstw oferuje mnóstwo innych usług, dzięki czemu klienci jeszcze chętniej korzystają z usług.

Do najpopularniejszych firm świadczących wysokiej jakości usługi zaliczamy:

 • Vector,
 • Basma – ddd
 • Instytut osuszania
 • Po zalaniu – 24
 • Amelia

Każda z tych firm ma bogatą ofertę oraz przystępne ceny przystosowane do możliwości finansowych klientów.