Skuteczne sposoby na zabezpieczenie auta przed kradzieżą

Categories Usługi
samochód

Wartościowe mienie należy odpowiednio zabezpieczać i dotyczy to nieruchomości, cennego sprzętu elektronicznego, czy samochodów. Nowoczesne oraz dostępne ekonomicznie rozwiązania cieszą się popularnością, dzięki czemu wzrasta poziom poczucia pewności, że dobytek nie stanie się przedmiotem przestępstwa. Pośród klientów częstym wyborem jest m.in. monitoring GPS.

Jak wygląda skala kradzieży samochodów w Polsce?

W obecnych czasach w gospodarstwie domowym niezbędną rzeczą jest chociaż jeden samochód, czy to do codziennych dojazdów do pracy, czy też do sporadycznych wyjazdów lub po prostu załatwiania sprawunków. Z tego powodu na ulicach przybywa aut, co mogłoby wskazywać, że złodzieje pojazdów mają coraz większy wachlarz możliwości oraz modeli do wyboru. Warto zauważyć, że przez ostatnie dekady skala kradzieży znacząco spadła z kilkudziesięciu tysięcy rocznie do kilku tysięcy. W 2021 roku odnotowano 7098 skradzionych maszyn, co choć jest wzrostem w stosunku do poprzednich lat, np. w 2020 odnotowano 6910 takich przestępstw, to jednak nieznacznym. Najwięcej tego typu zdarzeń, tj. 2848, doszło w województwie mazowieckim, dużo mniej, ale wciąż wiele, miało miejsce w dolnośląskim, a na trzecim miejscu jest Wielkopolska. A jak wyglądają statystyki pod kątem najpopularniejszych marek? W 2021 roku najczęściej kradziona była Toyota, 950 egzemplarzy, dalej Audi, a kolejne jest BMW.

Monitoring GPS i inne zabezpieczenia – sposoby na ochronę samochodu

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma niezawodnych systemów ochrony przed kradzieżą, które zadziałają zawsze w stu procentach. Jednak są sposoby, które mogą znacząco utrudnić, opóźnić, zniechęcić czy uniemożliwić przestępstwo. Producenci systemów zabezpieczenia, jak też twórcy samochodów, nieustannie pracują, aby dostarczyć jak najbardziej efektywne produkty klientom. Na początek warto zainwestować w monitoring GPS i nadajnik, które pozwalają śledzić pojazd. Trzeba pamiętać, aby tego typu elementy umieścić tak, aby nie był widoczne oraz łatwe do znalezienia przez złodzieja. Inną propozycję jest CAN CanLook, czyli zestaw z brelokiem emitującym sygnał, który powoduje zapłon samochodu po jego zbliżeniu. To nowoczesna propozycja, która wymaga noszenia ze sobą tego gadżetu.

Co warto kupić, aby dodatkowo zabezpieczyć auto?

Wspomniany już monitoring GPS to nie wszystko, ciekawym gadżetem jest specjalny KeyLess etui na kluczyk do auta, które ma opcję bezkluczykowego system zapłonu. Tego typu zabezpieczenie nie pozwoli złodziejom na przechwycenie i wzmocnienie sygnału z oryginalnego klucza. Dobrą inwestycją są blokady na kierownice, drążek skrzyni biegów, pedały gazu, hamulca i sprzęgała, czyli elementy, na które złodzieje zwykle nie są przygotowani lub o nich nie wiedzą. Dla fanów nowinek jest immobilizer, czy urządzenie, które gasi samochód, gdy jesteśmy od niego za daleko. Znanym od dawna sposobem jest obklejenie od środka szyb folią antywłamaniową, która podczas próby wybicia  podtrzymuje szkło, przez co nie można dostać się do środka.

samochód

Parkowanie w miejscu dostępnym – na co warto zwrócić uwagę

Strzeżone parkingi, garaż przy domu czy podziemny w bloku, to przykłady miejsc, gdzie pozostawione samochody są pilnowane, przez co zmniejsza się ryzyko ich kradzieży. Ale co w momencie, gdy trzeba zaparkować na mieście, na ulicy czy na placu bez żadnej ochrony? Warto zachować ostrożność która nie oznacza bezpieczeństwa, ale może ograniczyć okazje dla złodzieja. Ważny jest monitoring miejski czy prywatny np. na zewnątrz sklepów lub posesji. Obecnie kamery są niemal na każdym rogu, warto pozostawiać pojazd tam, gdzie łapie go któraś z nich. Wówczas cała sytuacja będzie nagrana i policja będzie mogła wykorzystać materiał podczas poszukiwań. Dobrze jest unikać zaułków, odludnych czy słabo oświetlonych miejsc, gdzie nie ma ludzi i trudno dostrzec, co się dzieje. Obecność osób postronnych, czyli po prostu kontrola społeczna, może zniechęcić do kradzieży. Dobrze jest też postawić samochód pomiędzy innymi. Uniemożliwi to np. kradzież na lawetę, gdyż nie będzie na to miejsca. 

Jak mówi znane powiedzenie, najlepsze zabezpieczenie to te, o którym złodziej nie wie. Warto zatem zainwestować nie tylko w te popularne i fabryczne elementy zabezpieczające, ale także w produkty, które fizycznie stworzą blokady używania auta. Monitoring GPS, autoalarm, a do tego blokada na pedał gazu czy hamulca to dobry zestaw dla auta.