Świat stale się rozwija, zwiększa się jego populacja, a ludzie mają coraz to większe oczekiwania. Z tego względu wszystkie dziedziny gospodarki muszą również stale się rozwijać, aby nadążyć za postępem i nie zostać w tyle. Podobnie jest z rolnictwem, które obecnie musi sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na żywność, które bez przerwy się zwiększa.

Czytaj dalej "Jak wygląda nowoczesne rolnictwo?"
kolumny hplc

Chromatografia to technika analityczna i preparatywna, która wykorzystuje rozdzielanie mieszanin substancji na poszczególne składniki. Dzieje się to dzięki różnicom w zachowaniu poszczególnych składników w układzie dwóch faz, w których jedna nie zmienia swojego położenia (jest to tzw. faza nieruchoma, stacjonarna), zaś druga porusza się względem tej pierwszej w określonym kierunku (jest to tzw. faza ruchoma lub roztwór rozwijający).

Czytaj dalej "Kolumny chromatograficzne – czym są i jakie mają zastosowanie?"
projekty kolejowe

Współcześnie stosowane systemy kontroli ruchu drogowego mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo załodze pojazdu szynowego i pasażerom. Na czym jednak polega sposób ich działania i jakie wyróżniamy obecnie rodzaje systemów kontroli? Jak duża jest ich skuteczność? Czym jest system kontroli ruchu kolejowego? Jest to nic innego, jak zestaw funkcji umożliwiających bezpieczne poruszanie się pojazdu szynowego po torach, obejmujący działanie odpowiednich urządzeń mechanicznych, komputerowych i przekaźnikowych. Wyróżniamy m.in. systemy zdalnego sterowania, systemy liniowe i systemy stacyjne. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie wykonanym przez PKP w 2014…Czytaj dalej „Urządzenia aktywnej kontroli ruchu kolejowego”

Obecnie na rynku elektronicznym możemy wybierać spośród tysięcy modeli monitorów komputerowych. Producenci monitorów oferują wiele wariantów sprzętu, z różnymi udoskonaleniami oraz o różnej rozdzielczości. Niestety, nawet najlepszej jakości sprzęt z wysokiej póki cenowej będzie ulegał awariom. Po czym poznać usterkę monitora? W jaki sposób naprawić monitor?

Czytaj dalej "Monitor komputera traci jakość – jak go naprawić"
Finansowanie zakupu kombajnu

Kombajny są nieodłącznym elementem każdego dobrze prosperującego gospodarstwa rolniczego. Jest to maszyna, która potrafi zastępować pracę dziesiątek jak i setek ludzi. Pojazd ten wykonuje większość prac związanych ze żniwami we wsiach oraz wszelkiego rodzaju gospodarstwach rolnych. Zakup takiego pojazdu powinien być niezwykle przemyślaną decyzją, ponieważ jest to dość kosztowne przedsięwzięcie, które jednak ma znaczny wpływ na przyśpieszenie prac rolniczych oraz poprawienie ich końcowej jakości jak i ilości zbiorów. Gdzie wykorzystuje się kombajn zbożowy? Kombajn zbożowy jest najczęściej wykorzystywany do zbiory ziemniaków i zbóż takich jak…Czytaj dalej „Czym się kierować podczas zakupu kombajnu zbożowego?”

Sprawna klimatyzacja w pojeździe to bardzo duży komfort użytkowania, szczególnie w upalne, letnie dni, gdzie temperatury na zewnątrz mogą przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza. Warto dokonywać regularnych kontroli oraz napraw układu klimatyzacji w maszynach rolniczych, ponieważ pozwoli to uniknąć niespodziewanych usterek i kosztownego serwisu. Zarówno w ciągnikach jak i zwykłych samochodach osobowych klimatyzacja działa w ten sam sposób oraz zbudowana jest z identycznych elementów, które wymagają zarówno konserwacji jak i cyklicznych napraw. Przegląd klimatyzacji – jak często go robić? W ciągnikach rolniczych podobnie jak w…Czytaj dalej „Jak często robić przegląd klimatyzacji w ciągniku?”

stolarka

Włókniny filtracyjne to materiał, który jest niezwykle ważny podczas produkcji materiałów służących do filtrowania powietrza w układach klimatyzacji, ale także zakładach pracy gdzie dochodzi do wysokiego stężenia pyłów np. podczas malowania proszkowego. Materiał, z którego wykonywane są filtry cechuje się wysoką odpornością na zanieczyszczenia oraz odpowiednim poziomem ich przechwytywania przy zachowaniu dużej przepustowości przepływu powietrza.

Czytaj dalej "Czym powinny cechować się włókniny filtracyjne"