Sposoby na zmniejszenie objętości żołądka bez operacji

Categories Zdrowie
otylość

Pacjenci zmagający się z nadwagą lub otyłością bardzo często szukają skutecznych sposobów na utratę kilogramów. Dzięki temu nie tylko mają szansę poczuć się lepiej fizycznie, ale również zadbać o swoje zdrowie i nie narażać się na wystąpienie licznych chorób dietozależnych. Oprócz odpowiednio dobranej diety oraz wybranej aktywności fizycznej, pacjenci z otyłością mogą zmniejszyć swój żołądek bez konieczności przechodzenia drastycznych i nieodwracalnych operacji. 

Obecnie zmniejszenie żołądka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z otyłością i nadwagą. Z racji tego, że jest to rozwiązanie czasowe i odwracalne, na tę metodę odchudzania decyduje się coraz więcej osób. Pacjenci ze zmniejszonym żołądkiem w przeciągu kilku miesięcy leczenia są w stanie wyrobić nowe nawyki żywieniowe, a w międzyczasie schudnąć do nawet kilkunastu kilogramów. 

Co jednak należy wiedzieć o nieoperacyjnym zmniejszaniu żołądka przy otyłości? Jakie bezpieczne metody są wykorzystywane do leczenia otyłości? 

Zmniejszenie żołądka bez operacji przy otyłości – dla kogo takiego rozwiązanie? 

Obecnie spora część społeczeństwa zmaga się z nadwagą lub otyłością II czy III stopnia. Warto jednak wiedzieć, że zbędne kilogramy to nie tylko estetyczny mankament wyglądu, ale przede wszystkim zbyt duża tkanka tłuszczowa jest niebezpieczna dla zdrowia pacjentów. Cukrzyca typu II czy problemy z układem sercowo-naczyniowym to nie jedyne zagrożenia na jakie narażone są osoby z nadwagą. 

U wielu pacjentów zmiana diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej nie wystarczy. Podobnie jak leczenie otyłością za pomocą farmakoterapii. Jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie nieoperacyjnego zabiegu zmniejszenia żołądka

Zmniejszeniu żołądka mogą poddać się pacjenci z otyłością stopnia III, a niekiedy nawet już II stopnia. Niemal każdy może w ten sposób zmniejszyć objętość swojego żołądka i zacząć chudnąć, ucząc się jednocześnie właściwych nawyków żywieniowych. 

Jakie są metody nieoperacyjnego zmniejszania żołądka? 

Oprócz oczywistego zmniejszenia spożywanych porcji podczas posiłków, istnieją dwie skuteczne nieoperacyjne metody zmniejszenia żołądka. Każdy z zabiegów przeprowadza się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i pod znieczuleniem. Pacjent po zabiegu musi jednak stosować się do zaleceń specjalisty oraz stosować odpowiednią dietę. 

Wyróżniamy metody zmniejszenia żołądka bez operacji

  • balonikowanie żołądka, 
  • zmniejszenie żołądka za pomocą endoskopu – zabieg ESG. 

Obie metody są niezwykle skuteczne i przynoszą spektakularne efekty u pacjentów z otyłością, które stosują wyznaczoną dietę. 

Balon żołądkowy dla pacjentów zmagających się z otyłością 

Zabieg balonikowania żołądka jest polecany osobom z otyłością, którym dodatkowo towarzyszą choroby dietozależne – na przykład cukrzyca typu 2. Zmniejszanie żołądka z wykorzystaniem balonika wypełnionego solą fizjologiczną zaleca się również pacjentom, którzy zostali zakwalifikowani do operacji bariatrycznej, ale ze względu na przeciwskazania nie mogą się jej poddać. 

otylość

Zmniejszanie żołądka za pomocą balonika wprowadzanego metodą endoskopową, jest przeprowadzane przez wykwalifikowanego lekarza, po wcześniejszej konsultacji. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest wykonywany w pełnym znieczuleniu. Nad pacjentem czuwa anestezjolog. Z tego też powodu pacjenci po wybudzeniu powinni zostać w wybranej przez siebie klinice przez kilka godzin, a dopiero później mogą wrócić do domu.

Zmniejszenie żołądka za pomocą balonika jest skuteczne, gdyż pacjenci są zmuszeni do jedzenia mniejszych porcji, które sycą na dłużej. 

Endoskopowe zmniejszanie żołądka jako metoda walki z otyłością 

Inną metodą na zmniejszenie żołądka bez konieczności poddawania się hospitalizacji i recesji organu, jest zabieg ESG. Podczas zabiegu objętość żołądka jest zmniejszana do 60 procent za pomocą endoskopu, który jest wprowadzany przez usta pacjenta. Wszystko jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, a ze względu na brak nacinania powłoki brzusznej, pacjent już po kilku godzinach do zabiegu może wrócić do domu. 

Endoskop umożliwia lekarzowi zaszycie części ścian żołądka, zmniejszając tym samym jego rzeczywistą objętość. W efekcie pacjent jest niejako zmuszony do stosowania specjalnej diety i znacznego zmniejszenia spożywanych porcji. 

Zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka jest w pełni bezpieczny dla pacjentów i trwa około 60 minut. Na najlepsze rezultaty po zabiegu ESG mogą liczyć osoby z dużą otyłością oraz chorobami towarzyszącymi.