Terapia indywidualna w leczeniu uzależnień – jak dobrać odpowiedniego specjalistę?

Categories Zdrowie
alkohol

Terapia jako forma leczenia uzależnień jest dzisiaj jedną z najskuteczniejszych metod. Tak naprawdę żadne inne formy leczenia nie są w stanie się bez niej obejść, jednak w dalszym ciągu wielu ludzi czuje pewien dyskomfort związany z terapią, zwłaszcza grupową. Dlatego też coraz częściej osoby uzależnione decydują się na terapię indywidualną. Przyjrzyjmy się więc bardziej takiej formie spotkań i zobaczmy, z czym wiąże się jej wybór.

Kto przeprowadza terapię indywidualną?

Na samym początku warto zaznaczyć, że indywidualną terapię uzależnień może przeprowadzać każdy specjalista doświadczony w pracy z osobami w nałogu, nawet jeśli dotychczas przeprowadzał on sesje grupowe. Terapeuta powinien być jednak wykwalifikowany nie tylko w aspekcie uzależnień, ale także w odniesieniu do bezpośrednich kontaktów z pacjentem. Wiadomo, że na sesji prywatnej poziom emocji i podejście do pacjenta jest inne, dlatego jeśli terapeuta nie czuje się na siłach, by prawidłowo pomóc uzależnionemu indywidualnie, to nie powinien gwarantować mu skuteczności swoich prywatnych sesji. 

Jak wygląda indywidualna współpraca w uzależnionym?

W odróżnieniu od terapii grupowej, sesje indywidualne są bardziej nastawione na ćwiczenie zachowań behawioralnych oraz na osobistą rozmowę. Podczas jednego spotkania na takiej terapii przeprowadza się także różnego rodzaju eksperymenty i odgrywa ciekawe scenki, które pomagają uzależnionemu uzmysłowić swój problem i radzić sobie z nałogiem w codziennych sytuacjach. 

Walka z nałogiem nie jest prosta, dlatego też indywidualne terapie mają często formę hybrydową, to znaczy, że oprócz godzinnych sesji w tygodniu, uzależniony może również kontaktować się z terapeutą, gdy np. ma silną potrzebę sięgnięcia po używkę i nie potrafi sam sobie z tym poradzić. Terapia indywidualna jest skierowana dużo bardziej na jednostkę, dlatego właśnie poprzez takie metody jest ona dużo bardziej skuteczna niż terapia grupowa. 

Ile trwa terapia indywidualna?

Biorąc pod uwagę specyfikę takiej współpracy z terapeutą, ciężko jest określić, ile tak naprawdę powinna trwać terapia indywidualna. Wszystko zależy też pod podejścia uzależnionego i stopnia nałogu, ale umownie określa się, że taka forma terapii nie powinna trwać krócej niż 3 miesiące i dłużej niż półtora roku

Istotnym wskaźnikiem długości terapii jest również częstotliwość spotkań z terapeutą. Jeśli odbywają się one raz w tygodniu, to wiadomo, że ogólny okres terapii będzie dłuższy, ponieważ czas przepracowywania swojego problemu nie będzie tak skondensowany jak np. przy kilkunastu spotkaniach w miesiącu. 

Jak trafić na dobrego specjalistę od leczenia uzależnień?

Sukces indywidualnej terapii zależy także w dużej mierze od tego jak dobra współpraca tworzy się między uzależnionym a terapeutą. Czasem niestety zdarzają się nieprofesjonalni terapeuci, którzy zamiast pomóc osobom uzależnionym, jeszcze bardziej popychają ich w nałóg. Dlatego też przed podjęciem indywidualnej terapii należy powziąć kilka kroków:

  • Przede wszystkim szukając terapeuty, warto posiłkować się opiniami w Internecie lub poleceniami bliskich. 
  • Przy umawianiu wizyty warto na początku zapytać o formę jednego niezobowiązującego spotkania, na którym poznamy terapeutę bliżej. Pozwoli to poznać jego osobowość, ogólny styl bycia i ocenić, czy przed specjalistą jako osobą będziemy w stanie się otworzyć oraz opisać swój problem. 
  • Warto także dowiedzieć się czy po kilku sesjach byłaby możliwość zmiany ewentualnych metod leczenia. Czasem terapeuci są bardzo konsekwentni w swoich formach terapii, które jednak nie każdemu uzależnionemu podpasują. Najlepiej więc wybrać takiego specjalistę, który będzie chciał z nami współpracować w 100%.

Czasem dobrym rozwiązaniem jest również zasięgnięcie pomocy terapeuty pracującego w placówach leczenia uzależnień. Wybrane ośrodki terapii uzależnień dla pacjentów z Częstochowy oferują indywidualne sesje, które wcale nie wiążą się z przebyciem odwyku. Terapeuci pracujący w takich miejscach mają najlepsze doświadczenie w pracy z uzależnionymi, dlatego poszukując specjalisty, warto wziąć także tę opcję pod uwagę. 

alkohol

Kiedy zmienić terapeutę?

Na samym końcu warto jeszcze zaznaczyć, że czasem nawet przy dłuższym podjęciu współpracy okazuje się, że terapeuta nie spełnia naszych oczekiwań lub stosowane przez niego metody leczenia nam nie pasują i nie ma jak ich zmienić. W takim wypadku absolutnie nie można zrażać się do terapii, a raczej postarać się znaleźć lepszego dla nas terapeutę. Prędzej czy później takowy się znajdzie i dzięki indywidualnym terapiom będziemy w stanie znacznie szybciej wyjść z nałogu i cieszyć się życiem w trzeźwości.