
Osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu korzystają z różnych metod leczenia nałogu. Jedną z najbardziej skutecznych jest implementacja wszywki z esperalem. W jaki sposób działa ta substancja i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?
Jak wykorzystuje się esperal?
Esperal to środek farmaceutyczny wykorzystywany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jego substancją czynną jest disulfiram – inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu biorącego udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. Esperal blokuje proces przekształcania aldehydu octowego, czyli głównego metabolitu etanolu, do kwasu octowego. Prowadzi to do nagromadzenia się aldehydu octowego w organizmie człowieka, co wywołuje silne objawy zatrucia. Właściwości esperalu sprawiają, że jest on stosowany we wszywkach alkoholowych, które implementowane są uzależnionym pacjentom posiadającym niewystarczająco silną motywację wewnętrzną do podjęcia walki z nałogiem. Dzięki temu chore osoby zaczynają kojarzyć spożycie alkoholu z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi i wykształcają w sobie odruchy warunkowe, powstrzymujące je przed sięganiem po kieliszek.
Objawy wywoływane przez esperal
W sytuacji, w której osoba z zaszytym esperalem sięgnie po alkohol, doświadcza takich dolegliwości, jak:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- uderzenia gorąca,
- nadmierne pocenie się,
- zaczerwienienie twarzy,
- pokrzywka,
- duszności,
- przyspieszone bicie serca,
- gwałtowne zmiany wartości ciśnienia tętniczego krwi,
- silne uczucie lęku, w tym także lęku przed śmiercią.
Pacjenci, którzy mimo posiadania wszywki wypili dużą ilość alkoholu, mogą również doświadczyć drgawek, zawału serca, a także trwałego uszkodzenia wątroby. Właściwie zaaplikowany esperal nie powinien powodować żadnych dolegliwości tak długo, jak osoba chora zachowuje pełną abstynencję. Jeżeli mimo przestrzegania zaleceń lekarskich u pacjenta występują nudności, wymioty i nadmierna senność lub gdy odczuwa on metaliczny posmak w ustach i łatwo się męczy, konieczna może okazać się redukcja dawki esperalu.
Dlaczego zabieg zaszycia należy wykonać w doświadczonej klinice?
Przed implementacją wszywki alkoholowej konieczne jest upewnienie się, że u danego pacjenta nie występują przeciwwskazania do zastosowania tej metody leczenia alkoholizmu. Decyzję o tym, czy wszycie esperalu jest bezpieczne, podejmuje odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony lekarz, po zapoznaniu się z wynikami badań diagnostycznych, przeprowadzeniu testu trzeźwości i zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego. Pozwala to ocenić ogólny stan zdrowia uzależnionej osoby i umożliwia wykrycie ewentualnych chorób oraz schorzeń, stanowiących przeciwwskazanie do implementacji wszywki alkoholowej. Zabieg zaszycia należy wykonać w doświadczonej klinice również ze względu na bezpieczeństwo związane z wykonaniem nacięcia i podaniem środka znieczulającego.
Przeciwwskazania do zaszycia esperalu
Wśród przeciwwskazań do wszycia esperalu należy wymienić przede wszystkim uczulenie na substancję czynną leku, czyli disulfiram, i którąkolwiek z jego substancji pomocniczych. Implementacji wszywki alkoholowej nie powinno się wykonywać także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, a także osób zażywających określone leki i cierpiących z powodu niektórych chorób.
-
Zażywanie leków a zaszycie esperalu
Implementacja wszywki z esperalem nie może zostać przeprowadzona u osób, które zażywają:
- leki zakrzepowe na bazie antypiryny, fenytoiny, diazepamu i chlordiazepoksydu, gdyż może dojść do nasilania ich działania,
- leki z izoniazydem, który w połączeniu z disulfiramem negatywnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego, wywołując zaburzenia koordynacji ruchów, zawroty głowy, drażliwość oraz bezsenność,
- leki z metronidazolem, gdyż jego łączenie z substancją czynną wszywki alkoholowej może powodować dezorientację i stany psychotyczne.
-
Choroby a zaszycie esperalu
Esperalu nie należy stosować u pacjentów cierpiących z powodu takich chorób, jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienna serca,
- niewydolność serca,
- przebyta niewydolność obwodowa krążenia,
- psychoza (z wyjątkiem przebytej ostrej psychozy alkoholowej),
- różnorodne zaburzenia psychiczne.
Wszywka alkoholowa nie jest wskazana także w wypadku pacjentów, którzy mają za sobą próbę samobójczą. Szczególną ostrożność zaleca się także w sytuacji, gdy osoba uzależniona cierpi z powodu:
- chorób układu oddechowego,
- cukrzycy,
- padaczki,
- niewydolności nerek,
- niewydolności wątroby.
Esperalu nie należy również implementować pacjentowi znajdującemu się w stanie upojenia alkoholowego oraz takiemu, który spożywał alkohol w ciągu 12 godzin poprzedzających zabieg.
Zaszycie alkoholowe Wrocław
Zabiegi zaszycia alkoholowego we Wrocławiu odbywają się w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu Nasz Gabinet. Placówka oferuje łatwą rejestrację za pośrednictwem bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii.