Regulacja ręczna czy elektryczna łóżka medycznego?

Categories Zdrowie
łóżko

Łóżko medyczne jest potrzebne pacjentom lub domownikom, którzy z różnych względów nie mogą się samodzielnie poruszać i całą dobę spędzają w pozycji leżącej bądź półsiedzącej. Zagwarantowanie im wygodnego, ale jednocześnie bezpiecznego miejsca do odpoczynku i regeneracji to podstawa. Dobrze również, jeśli łóżko rehabilitacyjne dawało osobie chorej chociaż odrobinę samodzielności – zwłaszcza w momencie podnoszenia się do pozycji siedzącej. 

Wybór łóżka medycznego nie należy do najłatwiejszych ze względu na wiele dostępnych modeli oraz różnych funkcji. Nierzadko problem w wyborze sprawia również cena, która w przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie łóżek rehabilitacyjnych jest spora. O jakich kryteriach należy pamiętać wybierając łóżko medyczne? W jakiej przestrzeni sprawdzi się funkcjonalne łóżko rehabilitacyjne i czy znajdzie swoje zastosowanie tylko w placówkach medycznych? 

W jakich sytuacjach sprawdzi się łóżko medyczne? 

Odpowiednio dobrane łóżko medyczne pozytywnie wpływa na poprawę komfortu i bezpieczeństwa u osoby przewlekle chorej. Wynika to z tego, że pacjent, który ze względów zdrowotnych jest zmuszony do pozostania w łóżku, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki. Dzięki temu długotrwałe leżenie nie jest tak uciążliwe, a co się z tym wiąże – nie pojawiają się niepokojące objawy w postaci przebarwień na skórze, odleżyn. 

Łóżko rehabilitacyjne w większości przypadków można spotkać w placówkach medycznych. Jednak ze względu na komfort psychiczny pacjenta, coraz więcej rodzin decyduje się na zabranie swoich bliskich do domu, aby to właśnie we własnym mieszkaniu mogli swobodnie dochodzić do zdrowia. 

Zanim jednak kupimy łóżko medyczne, warto wiedzieć na jakie parametry należy zwrócić, aby leżący mógł komfortowo spędzać czas. Konkretny model idealnie powinien spełnić wszystkie potrzeby osoby przewlekle chorej. Należy także wziąć pod uwagę wszystkie predyspozycje opiekuna chorego, który będzie musiał obsłużyć łóżko i w razie konieczności wykonać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne oraz rehabilitacyjne. 

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko medyczne? 

Z racji tego, że dobrze dopasowane łóżko medyczne zmniejsza ryzyko pojawienia się urazów oraz komplikacji zdrowotnych, warto wiedzieć jakimi kryteriami się kierować przy wyborze. 

Oprócz standardowego dopasowania łóżka do wagi oraz wzrostu pacjenta, warto zaleźć taki model, który pozwoli osobie chorej poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Spełnienie wszystkich potrzeb w postaci np. samodzielnego sterowania oparciem czy dodatkowym uchwytem do podciągania sprawi, że pacjentowi o wiele łatwiej będzie dochodzić do siebie. 

Z pewnością w przypadku łóżka medycznego przydadzą się dodatkowe barierki zabezpieczające przed wypadnięciem czy stolik, na którym chory będzie mógł trzymać książkę czy sprzęt elektroniczny. 

Sposoby regulacji łóżek medycznej – najlepsza opcja 

Zasadnicze pytanie w przypadku łóżek medycznych to te odnoszące się do sposobu regulowania korpusu. Obecnie na rynku wyróżniamy dwa typy łóżek rehabilitacyjnych: 

  • z regulacją ręczną, 
  • z regulacją elektryczną. 

W przypadku łóżek medycznych z regulacją ręczną, za ich wyborem przemawia stosunkowo niska cena. Tego typu modele łóżka rehabilitacyjne nie wymagają także stałego dostępu do energii elektrycznej, gdyż oparcie i cały korpus można sterować manualnie. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność pomocy osoby trzeciej – zwłaszcza w przypadku podniesienia oparcia. W efekcie trudno tutaj o samodzielność chorego. 

łóżko

Elektryczne łóżka medyczne to spore ułatwienie zarówno dla opiekuna chorego, jak i samego pacjenta. Chory nie wymaga stałego doglądania, gdyż w razie potrzeby może samodzielnie zmienić pozycję stelaża i dopasować pozycję leżenie do własnych potrzeb. Modele elektryczne sprawdzą się także w przypadku pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowotny nie mogą współpracować podczas ćwiczeń czy w trakcie higieny. Łatwe sterowanie łóżkiem za pomocą pilota to coś, co sprawia, że wiele osób decyduje się na drugi typ. 

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne – najwyższy komfort pacjenta 

Model łóżka medycznego Wersa – https://www.meble-medyczne.pl/produkt/wersa/ to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej komfortowych mebli rehabilitacyjnych wśród pacjentów. Czterosegmentowe leże można w dowolny sposób regulować za pomocą pilota, dzięki czemu chory o wiele lepiej znosi swój stan zdrowia, a opiekun nie musi być nieustannie dostępny. Ten model łóżka medycznego wyposażony jest także w akumulator, gwarantujący zasilanie awaryjne w przypadku braku zasilania elektrycznego w gniazdkach.