Najczęściej polecane tabletki antykoncepcyjne

Categories Zdrowie
Tabletki antykoncepcyjne na receptę

Dobór tabletek antykoncepcyjnych odbywa się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza. To on decyduje, w konsultacji z pacjentką, czy dany środek jej nie zaszkodzi – wyklucza wszelkie przeciwwskazania, stawiając na środek w pełni dla niej bezpieczny. Jak przebiega dobór tabletek antykoncepcyjnych? CO decyduje o tym, że dany środek jest tym odpowiednim? Jakie są najczęściej polecane środki antykoncepcyjne?

Dobór tabletek – przebieg

Dobór odpowiedniej tabletki zależy od szeregu czynników. Pierwszym z nich jest wiek kobiety – inną dawkę hormonów lekarz zaleci nastolatce, a inną dojrzałej kobiecie. Kolejną sprawą są papierosy. Jeśli mamy do czynienia z pacjentką palącą, wiele środków zwyczajnie nie będzie skutecznych. Liczy się też to, jak kobieta przechodzi miesiączkowanie, z jakimi problemami się boryka i czy objawy PMS nie są w jej przypadku zbyt nasilone. Chodzi o to, że właściwie dobrana antykoncepcja może łagodzić niektóre dolegliwości, zmniejszać bolesność miesiączki, a nawet wesprzeć walkę z trądzikiem. Mogą się też jednak pojawić różne skutki uboczne, takie jak spadek libido lub zawroty głowy czy też wymioty.

Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej odbywa się na podstawie konsultacji z pacjentką, podczas której lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny. Pyta on o styl życia, potrzeby, stan zdrowia oraz też o inne, zażywane stale lub też w ostatnim czasie leki, a dopiero później wystawia tabletki antykoncepcyjne na receptę. Na ogół przy doborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej nie są potrzebne dodatkowe badania, lecz jeśli lekarz podejrzewa istnienie przeciwwskazań co do stosowania określonych metod lub konkretnych tabletek, zawsze może zlecić odpowiednie badania.

Co decyduje o tym, że jedna metoda jest skuteczna, a druga nie?

Chodzi po prostu o to, że organizm każdej kobiety jest inny i inaczej decyduje na określone środki i dawki hormonów. Dawki poszczególnych substancji hormonalnych w stosowanych tabletkach różnią się od siebie właśnie po to, by móc je lepiej dobrać do określonej osoby. To dlatego nie ma jednej, najlepszej tabletki antykoncepcyjnej dla wszystkich kobiet. Owszem, istnieją tabletki, które polecać będzie spora grupa pań, lecz nie oznacza to wcale, że będą one dobrym rozwiązaniem także dla Ciebie. Dawka hormonów w przepisywanej tabletce zależy w dużej mierze od wieku. Młode, dopiero rozpoczynające życie seksualne pacjentki dostaną środki o niższej dawce hormonów, niż panie po 30. roku życia.

Może też okazać się, że żadna z istniejących tabletek antykoncepcyjnych nie będzie odpowiednia. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak uciec się do stosowania innych środków, takich jak krążki dopochwowe, plastry lub wkładki domaciczne.

Najpopularniejsze tabletki antykoncepcyjne

Wśród tabletek antykoncepcyjnych wyróżniamy najczęściej środki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.

Tabletki dwuskładnikowe to pigułki starszej generacji, ich składnikami aktywnymi są estrogen i progestagen, syntetyczny odpowiednik progesteronu. Przyjmowane są najczęściej w dwóch schematach: 21+7, kiedy to przyjmujemy jedną tabletkę codziennie przez 3 tygodnie, po czym następuje krwawienie z odstawienia trwające 7 dni, lub w schemacie 24+4, kiedy to mamy w opakowaniu 24 tabletki zwykłe i 4 placebo. Tabletki placebo mają na celu jedynie pomóc kontynuować przyjmowanie tabletek w kolejnym cyklu. Oba schematy przyjmowania są tak samo skuteczne.

Wyróżniamy pigułki dwuskładnikowe jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe. Pigułki jednofazowe zawierają najmniej hormonów i mogą być stosowane niemal w każdym wieku, Dwufazowe mają taką samą zawartość estrogenu, lecz różnią się zawartością progestagenu i lepiej sprawdzą się w przypadku nieregularnych cykli, zaś pigułki trójfazowe różnią się często ilością obu hormonów. Pigułki trójfazowe są w określonych kolorach i trzeba ściśle przestrzegać kolejności ich zażywania.

Tabletki antykoncepcyjne na receptę
Receptę na tabletki antykoncepcyjne może Ci wystawić lekarz online ze Zdalnej Przychodni.

Pigułki jednoskładnikowe z kolei nie zawierają estrogenu, ogólnie dawka hormonów w nich zawartych jest niższa, dzięki czemu są one lepszym wyborem dla młodych kobiet, karmiących matek czy też wszystkich kobiet, którym nie służy przyjmowanie pigułek dwuskładnikowych. W przypadku stosowania pigułek jednoskładnikowych nie stosuje się żadnej przerwy. Każde opakowanie zawiera 28 tabletek, po skończeniu którego natychmiast, bez żadnej przerwy, zaczynamy następne. Ich główne działanie polega na zwiększeniu lepkości śluzu szyjkowego, a czasem też hamują one wystąpienie owulacji.