Leczenie opryszczki, przy stosowaniu preparatów z wyciągu z grasicy

Categories Zdrowie
leczenie opryszczki

Szacuje się, że ok. 90% osób dorosłych w Polsce jest nosicielami opryszczki wargowej typu I. Pojawia się ona w wyniku zakażenia wirusem HSV i niestety, nie jest uleczalna. Istnieją jednak skuteczne sposoby leczenia objawowego, dzięki którym opryszczka goi się szybciej i powraca znacznie rzadziej. Co więcej, w badaniach nad leczeniem opryszczki pojawił się nowy przełom w postaci wyników badań ujawnionych tego roku przez naukowców z Lublina.

Czym jest opryszczka?

Istnieją dwa typy opryszczki: wargowa i opryszczka narządów płciowych. Wirus tej drugiej występuje znacznie rzadziej, najczęściej dochodzi do niej przez samozakażenie. Wirus opryszczki jest spokrewniony z wirusami ospy wietrznej oraz półpaśca. Wiele osób jest nosicielami w sposób nieświadomy, co oznacza, że wirus się u nich nie uaktywnia i mogą one mieć na tyle szczęścia, że nie zachorują. Opryszczka jest większym zagrożeniem dla kobiet w ciąży i w razie jej wystąpienia konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Zakażenie następuje najczęściej poprzez pocałunek lub, wbrew pozorom znacznie rzadziej, poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów, co osoba zarażona. Naturalnie, lepiej unikać używania tych samych naczyń, jeśli w domu jest osoba zarażona, lecz warto wiedzieć, że wirus opryszczki ginie po wyschnięciu oraz w temperaturze pokojowej. Wirus opryszczki przenika przez błony śluzowe do komórek krwionośnych, gdzie przyczynia się do powstania stanu zapalnego. Wokół ust mogą pojawić się małe grudki, skóra wokół warg może swędzieć lub piec. Czasem zdarza się gorączka lub bóle mięśni. Pojawiają się owrzodzenia, w których zbiera się surowica. Pęcherzyki po kilku dniach pękają i następuje proces gojenia.

 Jak wygląda leczenie opryszczki?

zdrowe usta
Kapsułki z grasicy możesz znaleźć na stronie internetowej tfx pharma.

Niestety, opryszczki nie da się wyleczyć całkowicie. Można stosować jedynie metody doraźne, dzięki którym choroba dokucza przez krótszy czas. Najczęściej stosowane są maści z antybiotykami, specjalne tabletki lub w przypadku większego bólu środki o działaniu znieczulającym miejscowo, np. lidokaina. Leki antywirusowe są stosowane w formie terapii w przypadku częstych nawrotów opryszczki.

stosowanie kapsułek z grasicy w walce z opryszczką

Tegoroczne badania udowodniły znaczny wpływ leku z wyciągu z grasicy na opryszczkę. Według tych badań nasz organizm staje się bardziej podatny na chorobę w wyniku wyczerpania immunologicznego. Sprawia to, że w razie zakażenia wirusem, organizm ma problem z jego zwalczeniem. Okazuje się, że zawarte w grasicy peptydy pozwalają przezwyciężyć zmęczenie immunologiczne. Zbadanie poziomu zmęczenia limfocytów T było możliwe do zbadania dzięki temu, że swój stan wyczerpania sygnalizowały one poprzez wytwarzanie specjalnych cząsteczek, które pojawiały się na powierzchni limfocytu. Zastosowanie w leczeniu tymostymuliny, zawartej w peptydach grasicy sprawiało, że dochodziło do wydzielania cytokin, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusów odpowiedzialnych za powstawanie opryszczki. Wykazano, że optymalna długość leczenia tymostymuliną to dwa miesiące. U pacjentów poddanych leczeniu za pomocą tej metody nie zaobserwowano nawrotów opryszczki przez cały czas trwania terapii. Opryszczka to problem dotykający niemal całego społeczeństwa, niezależnie od wieku i płci. Obecnie dostępne metody pozwalają jedynie na zablokowanie zbyt częstych nawrotów wirusa oraz leczenie objawów doraźnych. Czy stoimy jednak u progu przełomu, który to zmieni i pozwoli na wyleczenie wirusa opryszczki całkowicie? Tego nie wiadomo, jak na razie pozostaje nam korzystanie z istniejących obecnie metod i przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas zakażenia.