W jakim czasie sadzić truskawki?

Categories Ogólne Informacje
truskawka

Truskawki to jedne z najpopularniejszych i bez wątpienia najsmaczniejszych owoców zwiastujących prawdziwe rozpoczęcie sezonu letniego. Sadzone na działkach i w przydomowych ogródkach, a coraz częściej również na balkonach krzewinki to wspaniały pomysł na pozyskanie własnych, świeżych owoców na wyciągnięcie ręki. Choć same truskawki nie wymagają zbyt wiele, ich sadzenie i pielęgnacja muszą być przeprowadzone prawidłowo. Kiedy zatem sadzić truskawki i jak pielęgnować sadzonki, by dawały naprawdę piękne, dorodne owoce?

Gdzie sadzić truskawki?

Aby truskawki miały swój charakterystyczny, intensywnie czerwony kolor i słodki smak potrzebne będzie słońce. To właśnie dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu grządki możliwy będzie ich pełny wzrost i owocowanie! Zacienione miejsca sprawiają, że truskawki rosną małe i kwaśne, a wśród innych z łatwością rozpoznamy je także po bledszym kolorze i niezbyt intensywnym aromacie. Kolejnym istotnym składnikiem dobrego wzrostu truskawek jest odpowiednia gleba, która powinna być w tym wypadku przepuszczalna, spulchniona i bogata w próchnicę oraz składniki pokarmowe. Miejsce, w którym zostaną zasadzone truskawki warto już na jesieni głęboko przekopać i wymieszać z obornikiem lub ziemią kompostową. Dobrze posadzone sadzonki truskawek będą owocowały przez około 3-4 lata. Po tym czasie warto wykopać je, po raz kolejny spulchnić ziemię i wiosną postawić na zupełnie nowe sadzonki.

Termin sadzenia truskawek

Choć truskawki nie wyrosną bez odpowiedniego nasłonecznienia i komfortowej dla nich gleby, bez odpowiedniego terminu sadzenia nie można liczyć na powodzenie w zbiorach. Truskawki można sadzić właściwie przez cały sezon, od wiosny do późnej jesieni, gdyż na rynku występuje dziś mnóstwo ciekawych gatunków przyjmujących się i owocujących w różnych okresach roku. Dla przykładu, popularne dziś sadzonki truskawek frigo dostępne są w sprzedaży wyłącznie wiosną i pozyskiwane w stanie spoczynku zimowego truskawek. Sadzonki frigo są sprzedawane bez ziemi, dlatego też wymagają szybkiego wsadzenia do gruntu. Jeśli więc sadzonki kupimy w marcu, należy od razu wsiać je do ziemi.

Sadzonki z gruntu, które często nazywa się również sadzonkami zielonymi lub świeżymi wykopywane są z mateczników pod koniec, lub na początku okresu wegetacji truskawek i z tego też powodu dostępne są w sprzedaży wczesną wiosną lub późną jesienią i wtedy też należy wsadzać je do gruntu. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o sadzonkach dostępnych w doniczkach, które można sadzić właściwie przez cały sezon, jednak najlepiej przyjmują się te sadzone w połowie sierpnia. Warto pamiętać, że truskawki przed obrodzeniem muszą się odpowiednio ukorzenić – te wsadzone w sierpniu dadzą owoce późną wiosną.

Zarówno sadzenie wiosną, latem, jak i jesienią ma swoje zalety. Dzięki szerokiej dostępności do różnych gatunków sadzonek możliwe są dziś właściwie wszystkie terminy sadzenia. Praktyka wielu ogrodników podpowiada jednak, że najbardziej korzystne jest sadzenie truskawek w lipcu lub sierpniu. Choć sadzonki oczywiście nie obrodzą już w roku sadzenia, krzewinki będą miały szansę na stworzenie dobrego systemu korzennego oraz wygenerowanie wielu zawiązków pąków kwiatowych, które w kolejnym roku przyniosą maksymalną wydajność owocowania sadzonek.

Jak sadzić truskawki?

Niezależnie od tego, czy naszym wybranym polem stanie się działka, czy przydomowy ogródek, truskawki sadzi się zwykle w rzędach, które ułatwiają ich późniejszą pielęgnację oraz zbiór. Ważny jest tu odpowiedni rozstaw roślin, który powinien wynosić około 25-30 centymetrów między sadzonkami w jednym rzędzie i około 50 cm między rzędami. Jeśli o sadzeniu i zbieraniu truskawek myślimy na poważnie, ogrodnicy zalecają ściółkowanie przestrzeni między rzędami w celu ograniczenia rozrostu chwastów. Ściółkę można wykonać zarówno ze słomy, jak i czarnej folii czy agrowłókniny.

Jak głębokie powinny być dołki pod sadzonki? Wkładając sadzonkę do ziemi zwróć uwagę na to, czy korzenie zawijają się na dnie. Odpowiedniej głębokości dołek powinien pozwolić na swobodne zwisanie korzonków. Tuż nad nimi znajduje się tak zwane serduszko, czyli pąk który powinien znaleźć się tuż nad powierzchnią ziemi. On również stanowi doskonały wyznacznik głębokości dołka. Rośliny po posadzeniu należy dokładnie podlać.