Jak wdrożyć ISO 14001?

Categories Biznes
ISO 14001

ISO 14001 to norma ułatwiająca wdrożenie sprawnego systemu zarządzania środowiskowego, dla której celem przewodnim stało się zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko oraz szerzenie świadomości o konieczności ochrony środowiska naturalnego. Współcześnie zarówno firmy, jak i konsumenci przywiązują coraz większą wagę do swojego udziału w ochronie środowiska i pomniejszaniu roli procesów wyjątkowo szkodliwych. Wdrożenie ISO 14001 w firmie to kolejny ważny krok w stronę poprawy skuteczności swoich działań na rzecz środowiska. Jak wdrożyć system zarządzania środowiskowego zgodny z normą, jakie wymagania należy spełnić i w jaki sposób uzyskać certyfikat wdrożenia ISO 14001?

ISO 14001 – podstawowe założenia i wymagania

Norma środowiskowa ISO 14001 wskazuje na konieczność określenia tzw. aspektów środowiskowych, a więc sposobów oddziaływania firmy na środowisko – to na ich podstawie możliwe będzie opracowanie i wdrożenie skutecznego systemu zarządzania środowiskowego skupionego na redukcji negatywnych skutków działalności. Wśród aspektów środowiskowych można wymienić m.in. emisję gazów i płynów do atmosfery, ale także wytwarzanie ścieków czy pobór energii elektrycznej, w obrębie których możliwe jest wprowadzenie znaczących zmian i ograniczenie działań niekorzystnych dla środowiska. Każda firma, która decyduje się na wdrożenie ISO 14001 powinna określić działania operacyjne redukujące negatywne skutki swoich procesów, pamiętając o konieczności ciągłej weryfikacji wdrożonych działań i ich doskonalenia.

ISO 14001 jest normą ułatwiającą spełnianie obowiązujących przepisów w zakresie ochrony środowiska, ale jako norma ogólna nie wyszczególnia obszarów, w których zgodność ta ma być w szczególności wykazana.

W praktyce firmy nie mogą starać się o certyfikat ISO 14001 jeśli nie działają zgodnie z wymogami prawnymi, a w procesie wdrażania normy powinny zająć się identyfikacją obowiązków, jakie wynikają z przepisów ochrony środowiska i jakie obowiązują dla prowadzonej przez firmę działalności.

Po aktualizacji wymogów i struktury normy ISO 14001 wprowadzonej w 2015 roku, norma jest zgodna z najnowszym schematem normy ISO 9001, co oznacza dla firmy dodatkowe wymagania w zakresie konieczności ustalenia celów środowiskowych, zaangażowania kierownictwa w rozwój systemu zarządzania środowiskowego, zarządzania pracownikami, nadzoru nad dokumentacją systemu oraz wdrożeniem skutecznej polityki reagowania na zagrożenia i incydenty.

Kto powinien wdrożyć standard ISO 14001?

Norma ISO 14001 jest normą ogólną, co oznacza możliwość zastosowania jej w działaniach każdej firmy, niezależnie od jej rozmiarów lub branży, w jakiej funkcjonuje. W praktyce jednak na certyfikację Systemu Zarządzania Środowiskowego decydują się przede wszystkim firmy produkcyjne charakteryzujące się wysokim zużyciem energii i ryzykiem stwarzania zagrożenia dla środowiska. Wszędzie tam, gdzie produkuje się dużo gazów, zużywa duże nakłady energii lub produkuje mnóstwo odpadów, wdrożenie systemu opartego o wymogi ISO 14001 pozwoli o wiele łatwiej dopasować się do obowiązujących przepisów środowiskowych, a jednocześnie wykazać się realnym zainteresowaniem kwestią bezpiecznego, chronionego środowiska.

Certyfikowanie Systemów Zarządzania Środowiskowego według ISO 14001

Sam proces wdrożenia ISO 14001 i opartego o normę Systemu Zarządzania Środowiskowego można przeprowadzić w firmie samodzielnie, opierając się na wsparciu audytora wewnętrznego przeszkolonego w zakresie ISO 14001 lub zaczerpnąć pomocy u jednostek zewnętrznych, które mogą zająć się przygotowaniem i wdrożeniem systemu zarzadzania lub konsultacjami ISO 14001 i prowadzeniem audytów wewnętrznych sprawdzających skuteczność procesu wdrożenia.

Proces wdrażania opiera się o wykonanie przeglądu organizacji i wstępną ocenę stopnia zgodności obecnych działań firmy z założeniami ISO 14001, opracowanie nowego systemu zarządzania środowiskowego wraz z procedurami, instrukcjami i dokumentacją wymaganą przez ISO 14001, kompleksowe przeszkolenie pracowników w zakresie wymagań normy i jej stosowania oraz regularnych audytach wewnętrznych po wdrożonych zmianach, sprawdzających zgodność działań firmy z wymogami normy i sugerujących obszary wymagające poprawy przed ostatecznym audytem certyfikującym. Sam proces certyfikacji odbywa się na podstawie zewnętrznego audytu przeprowadzanego przez akredytowaną jednostkę certyfikującą. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku zgodności z założeniami ISO 14001, firma może posługiwać się certyfikatem, ale musi pamiętać o konieczności ciągłego stosowania się do normy, regularnych audytach wewnętrznych i zewnętrznych oraz konieczności odnawiania certyfikatu po upływie jego ważności.