Jak leczyć zamrożony bark? Ograniczona ruchomość stawu barkowego

Categories Zdrowie

Zamrożony bark to schorzenie, które może pojawić się właściwie znikąd i dokuczać pacjentowi nawet przez dwa lata. Dotyczy około jednej dwudziestej populacji, najczęściej kobiet. Związane z nim dolegliwości w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego warto jak najszybciej podjąć się leczenia i przyspieszyć rekonwalescencję.

Na czym polega zamrożony bark i jakie są jego objawy?

Zamrożony bark to bardziej rozpowszechniona nazwa zarostowe zapalenia torebki stawu ramiennego. Jest to schorzenie idiopatyczne, co oznacza, że na razie nie określono przyczyn jego występowania. Wiemy jedynie, że do czynników ryzyka należą kontuzje i zerwania torebki stawowej.

Zarostowe zapalenie torebki stawu ramiennego ogranicza w znacznym stopniu ruchomość braku i wiąże się z silnym, trudnym do zignorowania bólem. U pacjenta może wystąpić także sztywność okolicznych mięśni. Nie jest on w stanie wykonać pełnej rotacji zewnętrznej ramieniem ani wykonać ruchu zmierzającego do zapięcia biustonosza lub podrapania się po pośladku. Ból może być stały, ale może też przyjmować formę ostrych ukłuć. Pojawia się podczas poruszania oraz leżenia na dotkniętej schorzeniem ręce.

Źródłem wszystkich tych dolegliwości jest stan zapalny maziówki oraz zwłóknienie torebki stawowej. Wewnątrz stawu pojawiają się swoiste blizny z tkanki kolagenowej, które jednak nie są spowodowane żadnym konkretnym czynnikiem sprawczym, jakim mógłby być na przykład nagły uraz. Choroba przebiega w sposób wydłużony u osób zmagających się z cukrzycą, która stanowi także czynnik podwyższonego ryzyka wystąpienia zamrożonego barku.

Jak wygląda leczenie zamrożonego barku?

Zanim opowiemy sobie o przebiegu leczenia zamrożonego barku, musimy podkreślić, że zarostowe zapalenie torebki stawu ramiennego to choroba mająca okresy zaostrzenia i remisji. Postępowanie lekarzy i fizjoterapeuty zależy w dużej mierze od etapu schorzenia, przez który obecnie przechodzi pacjent. Wyróżniamy następujące okresy:

Okres zamrażania barku

Zazwyczaj trwa od trzech do sześciu miesięcy. Na tym etapie schorzenie postępuje, ból nasila się głównie w nocy a ćwiczenia fizyczne nie są w stanie go powstrzymać. Zalecana jest doustna farmakoterapia w celu wyeliminowania dotkliwego bólu. Receptę na odpowiednie środki może przepisać nawet lekarz POZ. Ze względu na ostre zapalenie stawu, fizjoterapeuci z reguły nie proponują pacjentom kinezyterapii, ale zachęcają do odpoczynku.

Okres zamrożenia barku

Ten środkowy, najdłuższy etap choroby trwa od trzech do osiemnastu miesięcy. W tym okresie ustali się zmniejszenie zakresu ruchu, ból stanie się bardziej tępy, ale wciąż będzie obecny. Pacjenci powinni kontynuować w tym czasie farmakoterapię. Możliwe jest rozpoczęcie fizjoterapii opierającej się na zabiegach rozluźniających, których niezwykle potrzebują zesztywniałe mięśnie.

Okres rozmrażania barku

Ostatni etap zarostowego zapalenia torebki stawu ramiennego trwa od trzech do sześciu miesięcy. Silne objawy ustępują a zwalczająca ból farmakoterapia może zostać odstawiona. W tym momencie nie ma już przeciwskazań do wykonywania pełnego zakresu ćwiczeń pod kontrolą fizjoterapeuty. Wiele osób zastanawia się, na ile są on konieczne, skoro bark zdaje się sam wracać do zdrowia. Musimy jednak pamiętać, że bez fizjoterapii nie wrócimy do pełnej sprawności i możemy stracić niegdysiejszą masę mięśniową.

Jak diagnozuje się zamrożony bark?

Do diagnozy zarostowego zapalenia torebki stawu ramiennego może posłużyć ortopedyczne badanie USG. Zabieg ten wykorzystuje ultradźwięki do zobrazowania wnętrza stawu, dzięki czemu lekarz może przyjrzeć się tworzącym go strukturom i ich pracy w czasie rzeczywistym. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, polega na przemieszczaniu głowicy sondy ultrasonografu po nasmarowanej żelem skórze pacjenta. Po wszystkim pacjent otrzyma od lekarza wydruki wraz z opisem efektów badania.

Ortopedyczne USG jest bardziej zaawansowanym narzędziem niż zdjęcie rentgenowskie. W przeciwieństwie do tej tradycyjnej metody jest zupełnie bezpieczne i pozwala na obserwację tkanek niewidocznych dla promieni RTG, jak na przykład chrząstki. Poprawnie przeprowadzone USG może wykluczyć wystąpienie zamrożonego barku.

Szukasz placówki medycznej, która przeprowadzi kompleksowe USG stawu barkowego w Gdańsku? Zapoznaj się z ofertą centrum rehabilitacyjnego Spine, które specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń narządów ruchu.