Jak poradzić sobie z chorobą alkoholową?

Categories Zdrowie

Osoby uzależnione od alkoholu spotykają się z ostracyzmem i pogardą. Ulegli słabości, pozwolili wziąć substancji ich życie w swoje ręce. Zanim pojawią się osądy i wytykanie palcami, warto zastanowić się nad wyciągnięciem ręki do osoby uzależnionej. Jest to bardzo trudne, zwłaszcza dla osób z najbliższego kręgu, które cierpią razem z uzależnionym, ale podjęcie tego kroku jest najważniejsze w walce o jego powrót do zdrowia.

Alkoholizm — przyczyny

Medycyna szuka odpowiedzi na pytanie o przyczyny choroby alkoholowej od lat. Różnią się one jednak w zależności od indywidualnej jednostki. Wśród najczęstszych wymienia się uwarunkowanie genetyczne, psychologiczne, pedagogiczne, socjologiczne oraz hormonalne. Kiedy przekracza się granicę między piciem a zdominowaniem przez alkohol?

Umownie określa się, że wejście w chorobliwą fazę spożywania alkoholu, następuje w chwili, gdy nastrój człowieka jest całkowicie uzależniony od alkoholu. Nie potrafi on już cieszyć się życiem, jeśli się nie napije. Nic nie daje mu radości i satysfakcji. Życie rodzinne i sukcesy w pracy mogą go uradować tylko w przypadku, jeśli napił się alkoholu.

Osoby uzależnione ciągle dbają o dostarczanie sobie substancji alkoholowych. Nie ma znaczenia, że jest dopiero ranek, sięgnięcie po kilka łyków jest niezbędne, by osoba uzależniona funkcjonowała. Alkoholicy piją w ukryciu i samotności, często nie dopuszczając do siebie myśli o możliwym uzależnieniu.

W kolejnych fazach alkoholicy odczuwają głód alkoholowy, zwiększa się ich tolerancja na tę substancję, pojawia się też zespół abstynencyjny — w przypadku nie, wypicia alkoholu przez jakiś czas, występują objawy takie jak: drgawki, wzrost ciśnienia tętniczego, drżenie i zaburzenie rytmu serca.

Wpływ alkoholizmu na rodzinę

Uzależnienia różnego rodzaju mają destrukcyjny wpływ na rodzinę osoby, która im uległa. Nie inaczej jest w przypadku alkoholizmu. Nie da się funkcjonować w szczęśliwym związku z osobą uzależnioną od alkoholu, nie są też możliwe jej zdrowe stosunki z dziećmi, rodzicami czy dalszą rodziną. W momencie, gdy władzę nad osobą przejmuje alkohol, jego otoczenie zaczyna wydawać się wrogie i oceniające.

Osoby z rodziny alkoholika będą próbowały na niego wpłynąć, ich chęć by zerwał z nałogiem, może przybrać jednak nieodpowiednie formy. Jest to częsta przyczyna popadania w coraz dalsze etapy uzależnienia. Łagodne podejście może nie dać efektów wcale, a zbyt intensywne działanie może skutkować działaniem odwrotnym od zamierzonego.

Uświadomienie sobie problemu

Pierwszym krokiem do podjęcia walki z alkoholizmem jest uświadomienie sobie swojego własnego problemu. W chwili, podjęcia decyzji o walce z chorobą, można działać w kierunku jej zwalczania. Istotne jest, by poszukać pomocy u specjalistów. Działanie na własną rękę może efekty przynieść później, wcale ich nie dać, albo jeszcze pogorszyć sprawę.

Miejsca, w których alkoholik może uzyskać pomoc w walce z nałogiem

Społeczeństwo przez długie lata wykluczało alkoholików, nie dając im szansy na poprawę swojego życia. Dziś alkoholizm jest uznawany za chorobę. Jest ona oczywiście wywołana przez samego pacjenta, ale to samo można powiedzieć o palaczach chorych na raka płuc, a przecież im nikt nie odmawia pomocy.

W przypadku chęci podjęcia walki z nałogiem pacjent powinien udać się na terapię je leczącą. W Poradniach Leczenia Uzależnień można uczestniczyć w szeregu różnego rodzaju warsztatów, sesjach indywidualnych i grupowych a w razie potrzeby skorzystać z opieki psychiatry.

Metody leczenia alkoholizmu

Coraz większą popularnością cieszą się ośrodki prywatne, gdzie pod opieką najlepszych specjalistów przeprowadzane są różne terapie. Jedną z nich jest detoks alkoholowy. W miejscach takich widać, że alkoholizm nie jest problemem najniższych warstw społecznych. Wszyscy są narażeni na jego działanie. W instytucjach takich przeprowadza się długotrwałe leczenie oparte na zrozumieniu i szacunku do pacjenta.

Aby wyleczyć organizm z chęci nieustannego spożywania alkoholu, warto zostać w takim ośrodku przez dłuższy czas. Specjaliści, których umiejętności stoją na wysokim poziomie, mogą pomóc osobom, które dotychczas nie wiedziały jak sięgnąć po wsparcie. Po początkowej fazie odtrucia organizm potrzebuje czasu na regenerację i uspokojenie.

Zaletą prywatnych ośrodków jest większe zaangażowanie personelu, bardziej indywidualne podejście i spersonalizowana terapia. Pacjent może liczyć na pełną dyskrecję oraz komfortowe warunki, których nie zapewni placówka publiczna.