Czy potrafisz poprawnie oddychac?

Categories Zdrowie

Prawidłowe oddychania to istotny element życia codziennego, niestety niewiele osób praktykuje głębokie, poprawne oddechy, przez co mierzą się oni z wieloma problemami zdrowotnymi. To, w jaki sposób pobieramy powietrze, wpływa na sen czy na poziom stresu. Zatem dobrą rzeczą jest zapoznanie się z właściwymi technikami oddechowymi.

W jaki sposób najczęściej oddychamy?

Oddychanie odbywa się mimowolnie, nieświadomie, jest tak oczywiste, że wiele osób nawet nie zwraca na to uwagi. I to jest błąd, bo zwykle kończy się złym, płytkim oddechem, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Bardzo często zdarza się, że pracuje wówczas klatka piersiowa, co oznacza, że jest to powierzchowna czynność. Mało kiedy angażujemy do tego przeponę, a właśnie ona jest mięśniem stworzonym do tej czynności. Niewłaściwe wdechy i wydechy mogą skończyć niedotlenieniem, a w konsekwencji zwiększonym stresem, zaburzeniem snu, zadyszkami, dusznościami, bólami głowy, rozdrażnieniem, zwiększonym ciśnieniem, rozluźnieniem mięśni oraz złą postawą ciała. Co istotne, zbyt częste pobieranie powietrza jest tak samo niebezpieczne, jak zbyt rzadkie.

Co się dzieje podczas oddychania?

Celem oddychania jest dostarczenie powietrza do organizmu, a następnie wydalenie z niego niechcianych gazów, w tym dwutlenku węgla. Podczas tego procesu angażowane są mięśnie oddechowe właściwe. Wdychając, przepona obniża się, ciśnienie w płucach także, a tym samym zassany zostaje gaz do środka płuc. Dzięki temu, że żebra rozszerzają się, jest więcej miejsca, a to oznacza większą pojemność. Cały prawidłowy cykl oddychania angażuje różne mięśnie brzucha. Gdy dochodzi do wydechu przepona unosi się i poprzez swój kształt pomaga wycisnąć powietrze na zewnątrz. Żebra, które wcześniej robiły więcej miejsca, teraz powracają na swoją pozycję, czyli objętość płuc zmniejsza się. Wszystko to można zauważyć, jeśli dokładnie skupimy uwagę na odcinku od szyi do pasa, wówczas widać, jak klatka piersiowa i brzuch ruszają się wraz z pobraniem lub oddaniem powietrza.

Jak powinniśmy oddychać? Dlaczego?

Jak wyżej jest napisane, należy oddychać głęboko, wykorzystując przeponę i do tego w odpowiednim rytmie. Warto pamiętać, aby podczas spoczynku oddychać nosem. Nie bez powodu są tam włoski, które pełnią rolę filtra. Pilnują, aby do środka organizmu nie dostały się różne zanieczyszczenia. Do tego ocieplają pobrany gaz, nawilżają, aby nie podrażniał organów wewnątrz. Kolejny element właściwego oddechu to przepona. Większość osób nawet nie dostrzega, że w codziennym życiu oddycha głównie klatką piersiową, a nie tym specjalnym mięśniem. Głębokie wdechy i wydechy powinny docierać oraz angażować przeponę. Wymaga to ćwiczeń, systematycznego trenowania i skupienia, ale warto podjąć ten wysiłek, ponieważ efekty mają znaczący wpływ na zdrowie. Co więcej, przy regularnym praktykowaniu, z czasem będzie to o wiele prostsze i bardziej intuicyjne.

Proste ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe to nie tylko trenowanie techniki, jaką powinniśmy używać każdego dnia do pobierania powietrza. To także świetna metoda relaksacji, redukcji stresu czy chwili ciszy z własnymi myślami. Oto kilka prostych sposobów, na poprawę oddechu, a każdy z punktów warto powtórzyć kilka razy podczas jednego treningu:

  • oddychanie ustami: ciało powinno być rozluźnione, szczególnie odcinek szyi i ramion, w tym momencie przy zaciśniętych ustach należy wykonać nosem powolny głęboki wdech, zmarszczyć usta i również powoli wydmuchać powietrze, nie rozszerzając warg licząc do 4,
  • poprzez przeponę: należy się rozluźnić i położyć na plecach z ugiętymi kolanami i stopami opartymi o podłogę, jedna dłoń leży na górnej części brzucha, a druga na górze klatki piersiowej, trzeba wolno zrobić wdech nosem, dłoń pod piersiami powinna być jak najbardziej nieruchoma w tym momencie, wydychać gaz przez zaciśnięte usta i jednocześnie napinając mięśnie brzucha,
  • z rękami za głową: ponownie trzeba położyć się na plecach, tym razem ręce skrzyżować za głową, by czaszka mogła swobodnie i wygodnie leżeć, następnie zrobić głęboki wdech, aby widzieć podnoszący się brzuch i powolny wydech.

Trening prawidłowego oddychania pozwala na wyćwiczenie ciała i wprowadzi w ruch przeponę. Oddech poprzez ten mięsień jest zdrowy, pełny, głęboki, a także świetnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Sprawdź jak oddychać metodą butejki.