Wszycie esperalu – co kwalifikuje do zabiegu?

Categories Zdrowie
alkohol

Uzależnienie od alkoholu rujnuje życie nie tylko samej osoby uzależnionej, ale także jego bliskich. Zaniedbuje on obowiązki domowe oraz zawodowe, co prowadzi do kolejnych problemów. Aby o nich zapomnieć, osoba uzależniona pije jeszcze więcej, co sprawia, że trafia w błędne koło. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyjście z nałogu jest wszywka alkoholowa.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, czyli esperal, to lek, który w formie tabletek umieszcza się pod skórą. Zawarta w nim substancja czynna, czyli disulfiram stopniowo wchłania się do organizmu i sprawia, że osoba uzależniona czuje awersję do alkoholu. Jeśli taki pacjent spożyje nawet niewielką ilość alkoholu, to pojawią się u niego nieprzyjemne dolegliwości przypominające kaca, ale o zdecydowanie większym nasileniu.

Esperal wpływa także na psychikę osoby uzależnionej. Boi się ona konsekwencji wypicia alkoholu, dlatego nie chce po niego sięgać. Wskazaniem do poddania się zabiegu wszywki alkoholowej jest trudność z samodzielnym wyjściem z uzależnienia. Taki pacjent musi jednocześnie być bardzo zmotywowany i chcieć zacząć życie w trzeźwości. Bardzo ważne jest także to, że przed zabiegiem pacjent musi być całkowicie trzeźwy. W jego organizmie nie może znajdować się nawet śladowa ilość alkoholu.

Jak przebiega zabieg wszycia esperalu?

Esperal musi być założony wyłącznie przez doświadczonego lekarza. Wcześniej przeprowadza on dokładny wywiad z pacjentem, aby ocenić, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Badana jest także trzeźwość. 

Zabieg ten jest bezpieczny i bezbolesny. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wcześniej warto znaleźć sprawdzony gabinet, który wykonuje zabieg wszycia leku, jakim jest esperal. Warszawa to jedno z miast, gdzie można takie znaleźć. 

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz znieczula miejsce, w którym następnie wykonuje niewielkie nacięcie. Najczęściej robi to na pośladku lub na łopatce. Do nacięcia wkłada odpowiednią liczbę tabletek i zaszywa ranę. Pacjent od razu może wrócić do swoich obowiązków. Dzięki temu, że rana jest niewidoczna, nikt z otoczenia nie musi wiedzieć o wszywce. Czas jej działania zależy od predyspozycji pacjenta, jego trybu życia, wagi i innych indywidualnych cech. Najczęściej jednak esperal działa od 8 do 12 miesięcy.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Esperal to metoda awersyjna, która ma skutecznie zniechęcić do sięgania po alkohol. Blokuje on rozkład alkoholu na aldehyd octowy, przez co wątroba nie może go normalnie trawić. U pacjenta pojawiają się symptomy przypominające kaca, ale o zdecydowanie większym nasileniu. Reakcja disulfiramowa najczęściej związana jest z pojawieniem się:

  • nudności i wymiotów,
  • stanów lękowych,
  • bólu głowy,
  • spadku ciśnienia,
  • kołatania serca,
  • problemów z oddychaniem,
  • nadmiernego pocenia się.

W skrajnych przypadkach pacjent może dostać zawału serca lub udaru. To właśnie świadomość tak poważnych konsekwencji zdrowotnych ma skutecznie zniechęcić do sięgania po alkohol. Objawy te mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. 

Przeciwwskazania do zabiegu wszycia esperalu

Nie każdy pacjent może poddać się temu zabiegowi. Lekarz musi wcześniej ocenić, czy stan zdrowia kwalifikuje osobę uzależnioną do tego, aby można było mu założyć esperal. Zabieg nie może być przeprowadzony u osób, które:

  • mają przewlekłe choroby serca,
  • mają niewydolność lub zapalenie nerwu wzrokowego,
  • chorują na nadciśnienie tętnicze,
  • cierpią na zaburzenia psychiczne (w tym próby samobójcze),
  • spożywały alkohol na dobę przed zabiegiem,
  • są uczulone na disulfiram.

Pacjent, który chce skorzystać z tej metody musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą go czekać, gdy spożyje nawet niewielką ilość alkoholu. To właśnie dlatego przed zabiegiem niezbędne jest podpisanie zgody na jego wykonanie. 

alkohol

Esperal to skuteczna metoda, która daje świetne rezultaty w leczeniu choroby alkoholowej. Jest ona bardzo często stosowana. Wcześniej pacjent powinien przejść kompleksowy detoks, który oczyści jego organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji. Wszywka alkoholowa powinna być także stosowana równolegle z terapią. Tylko takie kompleksowe podejście do problemu alkoholowego daje realne szanse na wyjście z nałogu.