Gdzie można wyrzucać woreczki z psimi odchodami?

Categories Ogólne Informacje
pies

Wielu właścicieli psów nie rozumie, jak ważne jest sprzątanie odchodów własnego czworonoga, tym bardziej że ustawodawca zobowiązał ich ustawą do usuwania psich kup. Jest to nie tylko kwestia kultury i dobrego wychowania, ale również odpowiedzialności. Psie odchody stanowią bowiem zagrożenie dla innych ludzi, szczególnie dzieci, a także innych zwierząt. Czworonogi obwąchują, a czasami tarzają się w nich, a nawet zjadają. W takiej sytuacji bardzo łatwo zarazić się bakteriami lub pasożytami, które mogą stać się przyczyną bardzo niebezpiecznych dla życia chorób. 

Jak ustawa reguluje obowiązek sprzątania po psie?

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami, szczególnie w miastach, gdyż zwierzęta korzystają ze wspólnej przestrzeni, jakimi są parki, chodniki, skwery, duże tereny zielone lub osiedla. Zgodnie z artykułem 4 ustawy z dnia 13 września 1996 roku, dotyczącym utrzymania porządku i czystości w gminach, każdy właściciel czworonoga jest zobowiązany do ochrony terenów, które są przeznaczone do użytku wspólnego. Uchylanie się od niego grozi mandatem w wysokości 500 złotych. Ze sprzątania po swoim psie zwolnieni są opiekunowie psów policyjnych oraz osoby niepełnosprawne.

Gdzie można wyrzucać woreczki z psimi odchodami?

Psie odchody należy wyrzucać do kosza przeznaczonego na tego rodzaju odpady. Władze wielu miast, szczególnie większych, wyposażyły  miejsca, gdzie spacerują właściciele ze swoimi psami, w specjalne kosze na psie odchody. Działanie to miało służyć dbałości o czystość najbliższej okolicy, a szczególnie miejsc, w których przebywają dzieci, czyli  skwerów, parków, terenów zielonych, osiedli. Najczęściej korzysta się z nich bezpłatnie. Tego rodzaju pojemniki są specjalnie oznaczone. Służą tylko i wyłącznie do przechowywania tego rodzaju odpadów. Każdy właściciel psa może w trakcie spaceru zlokalizować kosz na psie odchody i po uprzątnięciu po swoim pupilu wyrzucić zawartość do wyznaczonego pojemnika.  Kolejnym miejscem na tego rodzaju nieczystości jest pojemnik na odpady zmieszane. Specjalne kosze w czarnym kolorze służą do tego celu. Przed umieszczeniem w nich psich kup należy je zapakować w woreczki na psie odchody i odpowiednio zabezpieczyć. Można bez problemu w internecie zaopatrzyć się w specjalne pakiety dla psów, wyposażone w pojemniki na psie odchody i woreczki na psie kupy. Okazuje się, że bez względu, gdzie pupil załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, czy na własnym podwórku, osiedlu, trawie, czy w parku, kupy należy zbierać do specjalnych woreczków na psie odchody i wyrzucać do zmieszanych odpadów. Mogą to być kosze dla mieszkańców, kosze uliczne lub dedykowane kosze na psie odchody.

Gdzie  nie wolno wyrzucać psich odchodów?

Właściciele psów często wyrzucają psie kupy do pojemników przeznaczonych na odpady biodegradowalne. Jest to niedopuszczalne. Umieszczając bowiem tego rodzaju nieczystości, zanieczyszczają odpady pochodzące z kuchni lub ogrodu. Należy pamiętać, że w psich odchodach mogą znajdować się bakterie wywołujące tak niebezpieczne choroby jak: toksokaroza, salmonella, bąblowica, lamblioza i wiele innych. Poza tym umieszczenie psich kup w pojemniku na odpady biodegradowalne jest zagrożone zarzutem o złą segregację śmieci i może wiązać się z konsekwencjami przewidzianymi w ustawie. 

Czy specjalne kosze na odchody są obowiązkowe?

Sprzątanie po psie we wszystkich miejscach przeznaczonych do użytku publicznego jest obowiązkiem właściciela. Chodzi tu przede wszystkim  o drogi, chodniki, podwórka, parki i inne tereny zielone. Specjalne kosze na psie odchody stanowią skuteczny sposób na utrzymanie czystości w miejscach publicznych. Umieszczenie ich jest obowiązkiem władz miasta lub gminy. Okazuje się, że pojawienie się ich zmieniło podejście do tego problemu właścicieli czworonogów. Stały się one dużą motywacją dla właścicieli psów, którzy zmobilizowali się do  sprzątania po swoich pupilach. 

pies

W jakich miejscach warto zainwestować w kosze na psie odchody?

Miejscem, w którym powinny pojawić się kosze na psie odchody, są wybiegi dla psów. Dzięki nim jest to teren czysty, a właściciele czworonogów nie obawiają się nie tylko wdepnięcia w niemiłą niespodziankę, ale również zarażenia swojego pupila niechcianą chorobą. Kolejnym miejscem są na pewno parki miejskie i tereny rekreacyjne, uczęszczane szczególnie przez małe dzieci, a także osiedla mieszkaniowe, gdzie najczęściej, pomimo zakazu, właściciele psów wyprowadzają swoje zwierzęta. Umieszczenie pojemników właśnie w tym miejscu daje gwarancję utrzymania czystości wokół domów.