Automatyczne kotły na ekogroszek – czym róznią się od tradycyjnych?

Categories Ogólne Informacje
węgiel

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każda osoba budująca swój własny dom, jest to, jaki system ogrzewania wybrać. Rozwiązanie, na jakie się zdecydujemy, musi być dobrane do potrzeb danego gospodarstwa domowego i jednocześnie zapewniać wydajną i niezawodną pracę przez bardzo długi czas. Trzeba więc dokładnie przemyśleć tę decyzję i wybrać mądrze, aby mieć gwarancję, że system, na jaki się zdecydujemy, zapewni nam komfortową temperaturę wnętrza oraz wody użytkowej.

Jednym z lepszych rozwiązań, na jakie decyduje się obecnie spora ilość osób, są kotły automatyczne na ekogroszek. Tego typu urządzenia grzewcze zyskały w ostatnich latach sporo na popularności, dlatego warto wiedzieć, czym jest automatyczny kocioł na ekogroszek, jakie są różnice i podobieństwa w stosunku do tradycyjnych kotłów i dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

Czym jest automatyczny kocioł na ekogroszek?

Kotły na paliwa stałe to jedno z podstawowych rozwiązań służących do ogrzewania wnętrza domu lub też wody użytkowej. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu były tradycyjne piece węglowe. Z czasem jednak rozwój technologii postępował, a społeczeństwo coraz bardziej zaczęło dostrzegać problem, jakim jest zanieczyszczenie środowiska poprzez użytkowanie tego typu systemów ogrzewania. Powstało więc wiele nowych rozwiązań, które są znacznie bardziej wydajne i ekologiczne. Jednym z takich rozwiązań są kotły automatyczne  na ekogroszek, które obecnie są wybierane przez coraz większą liczbę osób. Tego typu kotły to zaawansowane technologicznie urządzenia grzewcze, które w znaczącej części działają w sposób automatyczny. W procesie spalania wykorzystują one ekogroszek, który produkowany jest ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla brunatnego lub kamiennego o określonych właściwościach. Paliwo tego typu jest dużo bardziej ekologiczne od tradycyjnego węgla i jednocześnie zapewnia bardzo wysoką wydajność podczas spalania. Automatyczne kotły na ekogroszek posiadają również specjalny podajnik, który automatycznie dokłada do paleniska paliwo w sytuacji, gdy jest to potrzebne. Pracę kotła kontroluje sterownik, który może być programowany przez użytkownika według własnych potrzeb.

Jakie są podobieństwa i różnice kotłów tradycyjnych i automatycznych na ekogroszek?

Kotły automatyczne na ekogroszek, mimo tego, że są znacznie bardziej zaawansowane od tradycyjnych kotłów, to posiadają one wiele wspólnych cech. Warto pamiętać, że automatyczne kotły na ekogroszek powstały właśnie na podstawie tradycyjnych kotłów. Z tego też względu sam proces spalania ekogroszku w tego typu kotłach, jest w zasadzie identyczny. Różnice można jednak zauważyć w sposobie działania tych kotłów. Tradycyjne piece wymagały stałego kontrolowania procesu spalania oraz innych ważnych funkcji przez użytkownika, oraz ręcznego dokładania paliwa do paleniska. W przypadku automatycznych kotłów na ekogroszek, za kontrolowanie procesu spalania, temperatury, czy też za dokładanie paliwa do paleniska, odpowiedzialny jest specjalny sterownik oraz automatyczny podajnik. Użytkownik w takim przypadku dokłada jedynie paliwo do specjalnego zasobnika, skąd następnie pobierane jest ono przez automatyczny podajnik i dostarczane do paleniska.  

węgiel

Dlaczego warto zdecydować się na zakup automatycznego kotła na ekogroszek?

Kotły automatyczne na ekogroszek to urządzenia grzewcze, które są zdecydowanie droższe w zakupie niż ich tradycyjne odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta jest bardzo opłacalna, ponieważ użytkowanie automatycznego kotła na ekogroszek jest znacznie łatwiejsze, a ponadto kotły tego typu charakteryzują się dużo wyższą sprawnością działania od tradycyjnych urządzeń tego typu. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a także przyczynić się do ochrony środowiska, ponieważ podczas procesu spalania ekogroszku w nowoczesnych kotłach, emitowana jest znikoma ilość dymu i szkodliwych związków czy substancji. Ogromną zaletą jest również to, że automatyczne kotły na ekogroszek, przez większość czasu pracują praktycznie samodzielnie i nie wymagają żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Jest to możliwe dzięki zaawansowanemu sterownikowi, który cały czas kontroluje pracę pieca oraz steruje najważniejszymi jego elementami takimi jak na przykład podajnik paliwa, wentylacja itd. Dzięki temu możliwe jest również uzyskanie stałej temperatury bez żadnych znaczących wahań, ponieważ kocioł cały czas monitoruje temperaturę i odpowiednio reaguje w sytuacji, gdy ulegnie ona zmniejszeniu lub zwiększeniu.