5 najczęściej występujących chorób oczu u seniorów

Categories Zdrowie

Osłabienie wzroku wraz z wiekiem jest w dużej mierze rzeczą zupełnie naturalną. Niestety jednak, w wielu przypadkach świadomość takiego stanu rzeczy daje często osobom starszym swego rodzaju “przyzwolenie” na traktowanie wszystkich objawów pogorszenia jako coś naturalnego. Tymczasem nie zawsze tak jest. Niektóre objawy są oznaką poważnych schorzeń, wymagających jak najszybszej wizyty u lekarzy. Jakie to choroby?

Dlaczego oczy częściej chorują w podeszłym wieku?

Oczywistą przyczyną jest naturalne starzenie się organizmu, lecz nie jest to jedyny powód, dla którego seniorzy częściej borykają się z chorobami oczu. Inne przyczyny obejmują kwestie związane z predyspozycjami genetycznymi, nawykami związanymi z pielęgnacją oczu i ogólnym stylem życia. W przypadku niektórych kobiet do pogorszenia wzroku dochodzi w związku z porodami.

Najczęstsze choroby oczu u seniorów

Starczowzroczność

Jest ona inaczej określana jako prezbiopia. Choroba bierze się ze stopniowej utraty elastyczności soczewki, jaka postępuje praktycznie przez całe życie. Na szczęście można spowolnić rozwój choroby poprzez odpowiednie nawyki żywieniowe, regularne kontrole wzroku, a także ograniczenie spożycie alkoholu i skrócenie czasu spędzanego przed ekranem.

Jaskra

Choroba polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego, do którego prowadzi podwyższone ciśnienie gałki ocznej. Jaskra objawia się poprzez widzenie charakterystycznej “aureoli” wokół źródła oświetlenia, a także zawężone pole widzenia. Inne objawy to ból i zaczerwienienie oka, niestety jednak oba ostatnie objawy mogą występować przy wielu innych, często mniej poważnych problemach.

Zaćma

Choroba może rozwinąć się już po ukończeniu 50 lat. Typowe objawy obejmują problemy z oceną odległości od danego obiektu, zamglony widok, a także zmianę koloru źrenicy – staje się ona szarobiała. Można zmniejszać ryzyko powstania zaćmy poprzez ograniczenie cukrów w diecie, przyjmowanie witaminy C i picie zielonej herbaty.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Choroba ta, zwana często w skrócie AMD (ang. age-related macular degeneration) pojawia się na skutek zaburzenia procesów fizjologicznych w układzie nerwowym gałek ocznych. Uszkodzeniu ulega plamka żółta, odpowiedzialna za ostrość widzenia. AMD występuje w odmianie suchej i mokrej, przy czym w tej drugiej dochodzi do tzw. mikrowylewów, mogących prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Odklejenie siatkówki

Objawy świadczące o odklejaniu się siatkówki obejmują m.in. czarne plamki lub specyficzne zacienienia w bocznym polu widzenia. Choroba wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, najczęściej polegającej na zabiegu laserowym lub przeprowadzeniu operacji. Trudno określić powody powstawania tego schorzenia.

Zaćma – leczenie ziołami. Czy to ma sens?

To prawda, że istnieją w naturze zioła, które mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie wzroku. Zalicza się do nich m.in. świetlik, szafran czy też miłorząb japoński. Dobrym rozwiązaniem jest również dieta i dbanie o przyjmowanie witamin zgodnie ze swoimi potrzebami.

Czy to jednak oznacza, że leczenie zaćmy ziołami będzie skuteczne? Niestety nie. Dlatego też odrzuć wszelkie propozycje “cudownych ziół i mikstur” od osób obiecujących Ci wyleczenie w ten sposób zaćmy. Jedyny sposób na jej skuteczne wyleczenie to operacja, jaką przeprowadzamy m.in. w OneDayClinic.

Jak dbać o oczy w podeszłym wieku?

Podstawą są oczywiście regularne wizyty u zaufanego okulisty oraz dobranie odpowiednich okularów, jeśli jeszcze ich nie masz. Pod kontrolą lekarza przekonasz się, czy na tę chwile wystarczą Ci okulary do czytania, czy też konieczne będzie ich noszenie na stałe.

Ponadto fundamentalne znaczenie ma również dieta. Kluczowe jest zawarcie w niej produktów bogatych w luteinę i zeaksantynę. Mają one tak duże znaczenie ze względu na obniżenie ryzyka wystąpienia takich chorób, jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Nie można zapominać również o regularnym nawilżaniu oczu. U osób starszych wydzielanie łez jest nieco słabsze, a do tego pogarsza się ich skład, dlatego też często pojawia się uczucie suchego oka. Pomogą w tym krople nawilżające do oczu, a także wprowadzanie zdrowych nawyków związanych ze spędzaniem czasu przed ekranem, takich jak częstsze mruganie i robienie przerw, pozwalając oczom odpocząć.

Problemy ze wzrokiem w podeszłym wieku nie zawsze są naturalną koleją rzeczy, dlatego też absolutnie nie zaniedbuj dbania o oczy, niezależnie od tego, w jakim wieku w tej chwili jesteś. Dzięki temu masz większe szanse uchronić się przed groźnymi chorobami, jakie mogą czekać na Ciebie podczas jesieni życia.