Magazyn jest obiektem zaopatrzonym w urządzenia służące do magazynowania, przeładowywania towarów, a także regulowania ich przepływów. Czynności wykonywane na jego terenie dotyczą przede wszystkim przyjęcia towaru, jego kontroli, transportu w obrębie różnych stref magazynu, magazynowania, konsolidacji zamówień, wysyłki towarów, a także nadzorowania stanu magazynowego i wielu innych czynności. Przy projektowaniu tego rodzaju obiektu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi przechowywane produkty, przestrzeń dostępną do ich magazynowania oraz urządzenia.
Rola wyposażenia w każdym magazynie
Niezwykle istotne znaczenie w magazynie odgrywa ich techniczne wyposażenie, gdyż ma ono kluczowe znaczenie dla bezpiecznego załadunku i rozładunku towaru oraz jego przechowywania. Od niego zależy również sprawność, terminowość i szybkość procesów zachodzących w magazynie. Niezwykle istotną kwestią jest jego wyposażenie w infrastrukturę magazynową rozpatrywaną pod kątem indywidualnych potrzeb, wynikających z rodzaju składowanego towaru. Urządzenia funkcjonujące w magazynie powinny być dopasowane do jego wielkości i funkcji, jaką ma spełniać. Istotna jest także metoda pakowania i składowania produktów, a także szeroko rozumiane bezpieczeństwo nie tylko towarów, ale również pracowników.
Jakie jest podstawowe wyposażenie magazynu?
Do podstawowego wyposażenia magazynu zaliczyć można:
- maszyny i urządzenia transportowe,
- urządzenia do składowania,
- urządzenia pomocnicze.
Maszyny i urządzenia transportowe wykorzystywane w magazynie
Niezwykle istotnym wyposażeniem magazynów są urządzenia przeznaczone do transportowania towarów. Do nich można zaliczyć:
- Wózki jezdniowe bez napędu tub lub z napędem elektrycznym lub spalinowym, wózki unoszące i podnośnikowe, które służą do przemieszczania towarów. Najbardziej rozpowszechnione w transporcie wewnętrznym w obrębie magazynu są wózki podnośnikowe, charakteryzujące się możliwością przemieszczania towarów w pionie i poziomie.
- Dźwignice, dzięki którym możliwe jest podnoszenie i przenoszenie towarów. Wyróżnia się dźwignice proste i złożone. Dźwignice złożone mają możliwość nie tylko podnoszenia produktów, ale również ich obrotu, zmiany wysięgu, a także jazdy. W obrębie dźwignic złożonych wyróżnia się: dźwigniki, ciągniki, wyciągi, suwnice i żurawie.
- Przenośniki taśmowe wałkowe, łańcuchowe, ślimakowe, kubełkowe, ślizgowe, które służą do przemieszczania i przeładunku towarów. Mogą być urządzeniami stacjonarnymi lub samojezdnymi.
Urządzenia do składowania wykorzystywane w magazynie
Wyposażenie magazynu w urządzenia do składowania jest uzależnione od rodzaju przechowywanego towaru, sposobu jego przemieszczania, stopnia mechanizacji przedsiębiorstwa i wielu innych czynników. Regały są podstawowym elementem wyposażenia służącym do składowania towarów. Mogą one być nieruchome, przepływowe, okrężne i przesuwne o różnej wysokości. Do przechowywania wykorzystuje się także rusztowania paletowe przesuwne lub nieruchome. Konstrukcja regałów przesuwnych jest dostosowana do towarów o różnym obciążeniu, kształcie oraz sposobu jego umieszczania na półkach, a także kształtu pomieszczeń magazynowych. Regały przepływowe z reguły wykorzystuje się w magazynach o ograniczonym asortymencie produktów. Ich zadaniem jest zmniejszanie przestrzeni zajętej w magazynie, zmechanizowanie i przyspieszanie procesów magazynowych.
Urządzenia pomocnicze wykorzystywane w magazynie
Niezwykle istotne znaczenie w magazynie odgrywają urządzenia pomocnicze, które ułatwiają załadunek, składowanie i manipulację towarów takie jak: rampy, pomosty, palety, jarzma, kontenery, urządzenia do mocowania produktów, a także różnego rodzaju wagi, urządzenia wskaźnikowe, dozowniki. Wagi zwykle samochodowe, wagonowe, a także platformowe są urządzeniami elektronicznymi, dopasowanymi do potrzeb użytkownika.
Rola opakowań w magazynie
Opakowania spełniają niezwykle istotną rolę zarówno w transporcie jak i przechowywaniu towarów. Główną ich funkcją jest ochrona produktu przed jakimkolwiek uszkodzeniem podczas procesu magazynowania, a także negatywnym wpływem niepożądanych warunków atmosferycznych. Ważną rolą opakowania jest również zabezpieczenie przewożonych i przechowywanych towarów, aby klient otrzymał produkt w nienaruszonym stanie, dlatego istotną kwestią jest zabezpieczenie ich przed wstrząsami lub upadkami, które mogą mieć miejsce podczas przenoszenia. Produkty mogą być zapakowane w różny sposób. Jedne wymagają owinięcia folią, inne z kolei zastosowania wielu materiałów, szczególnie jeśli chodzi o delikatne produkty, łatwo poddające się uszkodzeniu lub zniszczeniu pod wpływem na przykład wstrząsów. Kolejnym zadaniem opakowań jest identyfikacja towaru, a także funkcja marketingowa. Estetycznie zapakowany towar za pomocą między innymi taśmy papierowej do pakowania, często produkowanej z nadrukiem przyciąga uwagę klienta i jest doskonałym sposobem na reklamę producenta i jego produktu. Charakteryzuje się ona niezwykłą trwałością i skutecznie zabezpiecza karton z zawartością przed uszkodzeniem. Taśma papierowa do pakowania z klejem jest niezbędna wszędzie tam, gdzie produkt pakowany jest w kartony, czyli między innymi w magazynach. Jako produkt ekologiczny staje się ona coraz popularniejsza.