Płaski dach to już niemalże symbol nowoczesnego budownictwa. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety oraz wady takiego rozwiązania i wyjaśnimy, kiedy warto się na niego zdecydować.
Czym tak naprawdę jest stropodach płaski?
Płaski dach to rozwiązanie, które pozwala nam uniknąć powstania kłopotliwego poddasza. Nie jest jednak całkowicie płaski, na większości swojej powierzchni charakteryzuje się bowiem nachyleniem od dwóch do trzech stopni. Jest ono konieczne, by deszczówka mogła swobodnie spływać do rynien. Wyróżniamy dwa rodzaje stropodachu płaskiego:
- Wentylowany, czyli taki, w którym pomiędzy warstwą izolacji termicznej a warstwą izolacji przeciwwilgociowej występuje pustka powietrzna;
- Niewentylowany, czyli nieposiadający takiej warstwy. Stropodach niewentylowany wykazuje mniejszą efektywność w przeciwdziałaniu ucieczce ciepła;
- Niewentylowany odwrócony, w którym bezpośrednio na strop kładzie się izolację przeciwwodną a dopiero później izolację termiczną. Ma zastosowanie, gdy właściciele planują urządzić na dachu zielony taras.
Dom z płaskim dachem – zalety
Dla wielu osób największą zaletą domów z płaskim dachem będzie wspomniany już brak pokoi z kłopotliwym pochyłym sufitem. Tego rodzaju pomieszczenia nierzadko przysparzają problemów z montażem okien i lubią nadmiernie nagrzewać się podczas najgorętszych miesięcy roku. To jednak nie wszystko. Domy z płaskim dachem są powszechnie doceniane za:
- Odporność na nawet najsilniejszy wiatr;
- Bezpieczeństwo podczas wychodzenia na dach w celu wykonania koniecznych napraw. Płaską przestrzeń dachu można również zagospodarować jako miejsce do letniego wypoczynku, na przykład poprzez wystawienie leżaków a nawet stworzenie zielonej przestrzeni z roślinami w donicach. Jeśli chcesz stworzyć taras na swoim płaskim dachu, zastanów się, gdzie umiejscowić prowadzące na niego schody – na zewnątrz czy wewnątrz budynku?
- Możliwość łatwego montażu paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na pobieranie ekologicznej energii i oszczędzanie na rachunkach za prąd;
- Pomniejszone straty cieplne, które płaski dach zawdzięcza redukcji swojej powierzchni zewnętrznej;
- Elegancki i modernistyczny wygląd, który łatwo utrzymać.
Dom z płaskim dachem – wady
Oczywiście żadne rozwiązanie nie jest obiektywnie idealne. Dom z płaskim dachem ma także kilka wad, które musimy wziąć pod uwagę podejmując ostateczną decyzję. Należą do nich:
- Konieczność odśnieżania płaskiego dachu zimą, ponieważ dom będzie potrzebował pomocy w zrzuceniu ciężaru, jaki stanowi kilkucentymetrowa czapa śniegu;
- Niewielki wybór pokryć dachowych, które mają służyć przede wszystkim solidności konstrukcji a nie walorom estetycznym. Najpopularniejszym pokryciem są papy asfaltowe modyfikowane polimerami stanowiące jakościowe zabezpieczenie przed różnymi warunkami pogodowymi. Warto jednak zauważyć, że pokrycia płaskiego dachu i tak nie da się dostrzec z dołu.
Lokalizacja ma znaczenie!
Pamiętaj, że kształt dachu i możliwość zaaranżowania ewentualnego poddasza będą zależeć od planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w danej miejscowości. To właśnie ten dokument uwzględnia lokalne uwarunkowania klimatyczne, które często przesądzają o stopniu nachylenia dachu. Na przykład na Podhalu ze względu na obfite opady śniegu nie ma możliwości wybudowania domu z płaskim dachem.
Dlaczego warto zdecydować się na gotowy projekt domu z płaskim dachem?
Znalezienie idealnego projektu budynku to pierwszy i najważniejszy krok na drodze do spełnienia marzenia o własnym domu. To jednak również trudne zadanie. Nasze mieszkanie to nie tylko praktyczne cztery ściany, ale także bezpieczna przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na relaks, miłość i spontaniczność. Gdzie szukać projektów architektonicznych, które pogodzą wszystkie te dążenia?
Gotowe projekty domów z płaskim dachem znajdziemy w ofertach biur architektonicznych. Wiele z nich możemy przeglądać poprzez witryny internetowe. Na poszukiwanie propozycji, która perfekcyjnie trafi w nasze gusta, warto poświęcić nieco czasu. Decydując się na gotowy projekt domu z płaskim dachem, mamy szansę zobaczyć budynki, które zdążyły już powstać z jego wykorzystaniem i ocenić, czy podoba nam się efekt końcowy.
Rozważasz budowę swojego domu z płaskim dachem we Wrocławiu? Sprawdź projekty z szerokiej oferty studia architektury AJR. Oprócz doradztwa i kompleksowej realizacji gotowych projektów, studio AJR tworzy także projekty indywidualne odpowiadające na wszystkie nieszablonowe potrzeby klienta.