Współuzależnienie od alkoholu – jak rozpoznać?

Categories Zdrowie

Trwasz w związku z osobą nadużywającą alkoholu? Pomimo swoich starań, próśb i gróźb nie jesteś w stanie jej pomóc? Choć masz wrażenie, że kończą Ci się siły i cierpliwość, sytuacja wciąż nie ulega zmianie? Być może powinieneś przeczytać ten artykuł.

Czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie jest utrwaloną formą funkcjonowania w toksycznej relacji z uzależnionym partnerem. Osoba współuzależniona wydaje się adaptować do trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się jej rodzina, podczas kiedy w rzeczywistości tylko przyczynia się do umocnienia wyniszczających schematów postępowania. Współuzależnienie polega na podporządkowaniu się pogrążonemu w nałogu partnerowi i dosłownym życiu jego życiem. Grozi pogorszeniem się stanu zdrowia i życia społecznego osoby współuzależnionej.

Jak mogę rozpoznać, że jestem osobą współuzależnioną?

Współuzależnienia doświadczają nie tylko romantyczni partnerzy alkoholików, ale także ich rodzice, dzieci i osoby blisko związane z nimi w inny sposób. Najczęściej dotyczy jednak osób, które pozostają w związku z chorym i współprowadzą z nim gospodarstwo domowe. Niezwykle trudne jest zachowanie wówczas zdrowych granic. Problem współuzależnienia może dotyczyć Ciebie, jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji i dodatkowo:

  • Odczuwasz wstyd w związku z tym, co dzieje się w Twoim domu. Nie potrafisz rozmawiać o uzależnieniu swojego partnera z innymi bliskimi Ci osobami;
  • Starasz się kontrolować swojego partnera poprzez na przykład przeszukiwanie jego rzeczy osobistych;
  • Wymuszasz na nim obietnice zaprzestania picia;
  • Jesteś ofiarą przemocy fizycznej lub emocjonalnej;
  • Zaniedbujesz siebie w wyniku poświęcania całego czasu potrzebom partnera i rodziny;
  • Twój nastrój wydaje się być zależny od tego, jak czuje się Twój partner;
  • Czujesz, że problemy Twojego partnera należą także do Ciebie.

Problemy w domu i w związku mają bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie psychiczne. W wyniku trudnej sytuacji osoba współuzależniona może odczuwać następujące objawy:

  • Stany depresyjne i lękowe;
  • Myśli samobójcze;
  • Zaniżone poczucie własnej wartości;
  • Częste bóle głowy i inne dolegliwości somatyczne;
  • Bezsenność.

Terapia współuzależnienia

Leczenie współuzależnienia opiera się przede wszystkim na psychoterapii. W pierwszej fazie praca z terapeutą skupi się na na specyficznych problemach osoby współuzależnionej, zwłaszcza mechanizmach psychologicznych, bezpośrednio związanych z przejawami i konsekwencjami procesu współuzależnienia. Dopiero później będzie możliwe zajęcie się głębiej skrywanymi emocjami i traumami.

Osoby współuzależnione mogą skorzystać z pomocy medycznej i terapeutycznej w poradni leczenia uzależnienia i współuzależnienia. Organizowane są również dla nich mytingi grup samopomocowych.

Jak wybrać skuteczne leczenie alkoholizmu dla bliskiej osoby?

Alkoholizm to poważna choroba. Nie da się jej przezwyciężyć samym postanowieniem o abstynencji i obietnicą, że więcej nie sięgnie się po napoje wysokoprocentowe. W przypadku niektórych osób leczenie powinno rozpocząć się od detoksu. Lekarze podejmą wtedy działania zmierzające do usunięcia toksyn, nawodnienia organizmu oraz wyrównania poziomu potasu, magnezu i witaminy B1. Wykonywane są badania krwi. W razie potrzeby pacjent otrzyma także środki przeciwbólowe i uspokajające, które łagodzą objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Kolejnym kluczowym krokiem w skutecznej walce z nałogiem jest terapia i psychoedukacja. Alkoholik musi zauważyć problemy emocjonalne i konflikty, które próbuje zagłuszyć alkoholem i nauczyć się lepszych sposobów na ich rozwiązywanie.

Jako wspomaganie w terapii leczenia nałogu można zastosować wszywkę alkoholową. Jest to podskórny implant z esperalem, który hamuje metabolizm alkoholu. W wyniku jego działania spożycie alkoholu będzie wiązać się dla pacjenta z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Już w dziesięć minut od wypicia napoju z procentami pojawią się nudności, zawroty głowy, wymioty, uczucie gorąca, kołatanie serca oraz inne klasyczne objawy kaca.

Wszywka alkoholowa jest zatem formą motywacji do abstynencji. Uniemożliwia picie w dużych ilościach i oszukiwanie najbliższych. Dzięki umieszczeniu implantu pod skórą, nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu żadnych dodatkowych tabletek. Jeśli szukasz placówki, która przeprowadzi szybkie i bezpieczne zaszycie alkoholowe w Warszawie, zapoznaj się z ofertą Surgery Clinic. Surgery Clinic tworzy zespół chirurgów ze stolicy, którzy specjalizują się w profesjonalnych i dyskretnych zabiegach zaszywania implantu z esperalem.