Założenie własnej placówki medycznej to marzenie wielu ambitnych lekarzy. W jaki sposób zabrać się za jego realizację, by nie zniechęciły nas zawiłości prawne i polska biurokracja? Ten artykuł pomoże Ci przygotować się na wszystkie kamienie milowe procesu zakładania własnej przychodni zdrowotnej.
Jaki powinien być lokal pod przychodnię zdrowia?
Pierwszym wyzwaniem podczas zakładania własnej przychodni zdrowia jest znalezienie lokalu, który spełni skomplikowane wymagania prawne dotyczące jego organizacji i sterylności. Nie muszą się o nie martwić tylko lekarze, którzy zamierzają świadczyć wyłącznie usługi telemedyczne.
Wszystkie wytyczne lokalowe znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. By je spełnić, lokal pod przychodnię zdrowia musi:
- Posiadać pomieszczenia, których kształt i powierzchnia pomieszczeń podmiotu wykonującego działalność leczniczą umożliwiają prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie;
- Posiadać meble, podłogi i połączenia podłóg ze ścianami nadające się do mycia i dezynfekcji;
- W pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych (jak na przykład gabinety zabiegowe) posiadać sufity podwieszane wykonane w sposób zapewniający szczelność powierzchni i zainstalowane w sposób umożliwiający ich mycie i dezynfekcję;
- Posiadać co najmniej jedną umywalkę z baterią z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekującym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki w pomieszczeniach, w których wykonywane są badania i zabiegi.
Jak zawszeć umowę z NFZ?
Aby nasza przychodnia mogła zawrzeć kontrakt z NFZ, musi wpierw stanąć do stosownego konkursu ofert. W konkursie mogą brać udział wyłącznie podmioty, które zostały już wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Naszą ofertę musimy zgłosić do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, który zawrze umowę z taką ilością świadczeniodawców, jaka umożliwi zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych osób uprawnionych do świadczeń na danym terenie.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w procesie kontraktowania z NFZ możemy wyróżnić 3 etapy:
- sporządzenia planu zakupu świadczeń – na tym etapie oddział NFZ określa swoje potrzeby, by następnie ogłosić konkurs ofert;
- przeprowadzenia postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
- zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z podmiotami, które przedstawiły najlepsze oferty.
Jak powinno wyglądać zatrudnianie personelu przychodni zdrowia?
Ostatnim etapem zakładania przychodni jest zatrudnienie specjalistów. Ściągnięcie znanych lekarzy do nowej przychodni może być trudne, ponieważ renomowani specjaliści nie zawsze chcą pracować w mało znanym prywatnym ośrodku. Warto zatem zachęcić ich długoletnimi kontraktami oraz możliwościami rozwoju zawodowego poprzez na przykład naukę obsługi nowoczesnego sprzętu. Inną popularną formą zatrudnienia są umowy o pracę, a w dużych klinikach – umowy cywilnoprawne.
Zakładanie przychodni zdrowia – o czym jeszcze nie możesz zapomnieć?
Pamiętaj, że w Polsce placówka medyczna może funkcjonować w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego. To, na jaką się zdecydujesz, zależy tylko od Twoich preferencji. Przychodnia musi zostać zarejestrowana w CEIDG (jeśli zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną) albo w KRS (wszystkie pozostałe przypadki). Następnie w Głównym Urzędzie Statystycznym należy uzyskać dodatkowy REGON dla zakładu leczniczego.
Co bardzo istotne, każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Kolejną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, jest umowa o odbiór odpadów medycznych. By ją uzyskać, należy złożyć wniosek do marszałka województwa o rejestrację w rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Na koniec przygotuj regulamin organizacyjny swojej działalności medycznej.
Osoby prowadzące przychodnię zdrowia często zawiązują współpracę z kancelariami prawnymi. Kancelaria prawa farmaceutycznego będzie w stanie doradzić Ci podczas największych dylematów związanych z tworzeniem placówki medycznej. Doświadczenie prawników będzie również nieocenioną pomocą w sytuacjach kryzysowych i ewentualnych konfliktach z niezadowolonymi pacjentami.