W jakim wieku powinno się wykonać pierwsze badanie tarczycy?

Categories Zdrowie
szyja

Na zaburzenia tarczycy cierpi coraz więcej osób, w tym głównie kobiet. Problemy z tym narządem dotyczą przede wszystkim gospodarki hormonalnej, dlatego, jeśli tylko coś jest z nią nie w porządku, to odczuć to można w całym organizmie, nieraz bardzo poważnie. Warto więc badać tarczycę regularnie, a w jaki sposób, gdzie i od kiedy dowiemy się poniżej. 

Jak wygląda badanie tarczycy? 

Takie badanie wykonuje endokrynolog, czyli specjalista od układu hormonalnego. Bada on tarczycę na kilka sposobów:

  1. Pierwszym z nich jest badanie bezpośrednie. Lekarz masuje naszą szyję w poszukiwaniu tarczycy, a następnie stwierdza czy jej rozmiar i kształt są prawidłowe. 
  2. Kolejnym badaniem jest USG tarczycy. Pozwala ono wykryć to, czego nie czuć rękami, tzn. wszelkie torbiele, guzki, stany zapalne itp. 
  3. Ostatnim badaniem, praktycznie potwierdzającym wcześniejsze diagnozy, ale też ilustrującym, w jakim stanie jest nasza tarczyca, jest badanie krwi. Aby ocenić stan tarczycy, wykonuje się badanie TSH, FT3, FT4, Anty-TG, Anty-TPO oraz dodatkowych hormonów czy witamin, jakie zaleci lekarz. 

Najważniejszym z nich jest badanie krwi, dlatego warto sprawdzić podstawowe czynniki wymienione wyżej jeszcze przed pierwszą wizytą, wówczas endokrynolog będzie mieć od razu dokładny obraz stanu naszej tarczycy. 

Po co wykonuje się badanie tarczycy?

Zaburzenia tarczycy nie można jednoznacznie stwierdzić po objawach, o których będzie mowa poniżej. Wszelkie choroby tarczycy, takie jak nadczynność, niedoczynność, Hashimoto itp. może wykryć tylko specjalistyczne badanie, a co za tym idzie, tylko endokrynolog może dobrać pod te schorzenia odpowiednie leczenie. 

Badanie tarczycy jest też w stanie dowieść, czy z naszym układem hormonalnym wszystko jest w porządku i tutaj warto dodać, że im szybciej oceni się jej stan, tym lepiej dla naszego ogólnego samopoczucia. 

W jakim wieku zadbać o profilaktykę tarczycy? 

Wśród kobiet pierwsze objawy zaburzeń hormonalnych można odnotować już w okresie nastoletnim. „Im szybciej, tym lepiej” odnosi się więc do początku okresu dojrzewania. W tym czasie warto udać się na pierwszą wizytę, jednak dopiero w wieku powyżej 18 roku życia najlepiej badać się regularnie. 

szyja

Warto też zaznaczyć, że pierwsze badanie tarczycy nie powinno odbyć się później niż po ukończeniu 25 roku życia. Wówczas ewentualne choroby łatwiej jest zdiagnozować, ale dużo trudniej wyleczyć. 

Na co wpływają zaburzenia tarczycy?

Wszelkie objawy związane z problemami z tarczycą pokazują, jak znacząco wpływają one na nasze codzienne samopoczucie. Jeśli narząd ten nie działa prawidłowo, wówczas pojawiają się:

  • Zaburzenia wagi;
  • Bezpłodność lub znaczne problemy z zajściem w ciążę;
  • Osłabiona kondycja włosów i paznokci;
  • Bóle głowy;
  • Problemy z pamięcią i koncentracją;
  • Osłabienie mięśni;
  • Zaburzenia układu metabolicznego mogące wywołać cukrzycę;
  • Trądzik i inne problemy skórne;
  • Trudności ze snem, w tym bezsenność;
  • Zaburzenia miesiączkowania;
  • Ogólne osłabienie i brak chęci do działania.

Objawów tych może być znacznie więcej, jednak te powyższe są podstawowe dla niedoczynności czy nadczynności, które dotykają największą część osób dotkniętych problemami z tarczycą. 

Dlaczego warto wykonać profilaktyczne badania?

Prawidłowe działanie hormonów jest bardzo ważne dla organizmu, zwłaszcza kobiet. Reakcja wielu układów zależy od większości hormonów wytwarzanych przez tarczycę, więc jeśli tylko pojawią się jakieś problemy w jej funkcjonowaniu, to może się to odbić na naszym układzie krążenia, nerwowym, czy pokarmowym. W przypadku regularnych badań szanse uniknięcia takich sytuacji są bardzo wysokie. Endokrynolog z Jeleniej Góry podkreśla też, że tylko badania tarczycy, zwłaszcza USG są w stanie stwierdzić wstępowanie na narządzie różnych guzków lub torbieli, które późno zdiagnozowane mogą przerodzić się w nowotwór.

Jak więc widać, regularne i dosyć wczesne badanie tarczycy jest w stanie zdiagnozować naprawdę wiele czynników mających wpływ na nasze samopoczucie. Problemy hormonalne są dość częstą przypadłością w dzisiejszych czasach, a późno leczone mogą doprowadzić do wielu chorób w organizmie. Warto mieć to na względzie i jeśli tylko odczujemy któryś z powyższych objawów najlepiej jak najszybciej umówić się do endokrynologa, który badając tarczycę, pomoże nam zwalczyć te dolegliwości.