Jakie kotły są najbardziej ekologiczne?

Categories Produkty i towary
ogrzewanie

Podczas budowy domu lub poważnego remontu, jedną z ważniejszych kwestii, o jakiej trzeba pamiętać, jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Decyzja ta jest z pewnością jedną z najważniejszych, ponieważ to od centralnego ogrzewania będzie zależało jaką temperaturę uzyskamy we wnętrzu, ile będziemy płacić za ogrzewanie oraz czy system, jaki użytkujemy, będzie ekologiczny.

Obecnie rosnąca świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa sprawiła, że coraz więcej osób zwraca szczególną uwagę na to, czy dane rozwiązanie jest ekologiczne, czy też nie. Ponadto różnego rodzaju dyrektywy i przepisy, które zostały wprowadzone i dotyczą tej kwestii, sprawiły, że obecnie w sprzedaży znaleźć można jedynie kotły i inne urządzenia grzewcze charakteryzujące się wysoką wydajnością, znakomitą sprawnością pracy i niską emisją zanieczyszczeń. Decydując się na zakup kotła grzewczego, warto więc wiedzieć, dlaczego rodzaj kotła ma znaczenie w kontekście ekologii, jakie są obecnie kary za użytkowanie tzw. kopciuchów oraz jakie kotły grzewcze są najbardziej ekologiczne?

Dlaczego rodzaj kotła ma znaczenie pod kątem ekologii?

Kotły na paliwa stałe to urządzenia grzewcze, które w wyniku spalania paliwa stałego generują ciepło, które następnie może być wykorzystywane do ogrzewania wnętrza budynku lub też wody użytkowej. W procesie spalania powstają niestety różnego rodzaju szkodliwe związki i substancje, które następnie trafiają do atmosfery, szkodząc tym samym środowisku, ludziom oraz innym istotom żywym. Warto więc wiedzieć, że to rodzaj kotła, jaki użytkujemy oraz rodzaj paliwa ma największe znaczenie w kontekście emisji zanieczyszczeń. Wybierając wysokiej jakości kocioł, który charakteryzuje się wysoką sprawnością i wydajnością, a ponadto posiada wszelkie certyfikaty ekologiczne, można mieć pewność, że jego użytkowanie będzie miało minimalny wpływ na środowisko. Tak samo sprawa wygląda w przypadku paliwa, jakie jest użytkowanie w danym kotle. Jeśli zakupimy odpowiednio wysuszony i charakteryzujący się wysoką jakością opał np. pellet, to nie dość, że będzie on bardzo wydajny, to dodatkowo będzie emitował podczas spalania minimalną ilość szkodliwych substancji i związków, co daje wiele korzyści, szczególnie dla środowiska.

Jakie są obecnie kary za użytkowanie kopciucha?

Jeszcze do niedawna jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych użytkowanych przez większość Polaków w całej Polsce było ogrzewanie oparte na kotłach węglowych najniższej klasy, które charakteryzowały się niską wydajnością oraz sprawnością, a podczas pracy emitowały ogromne ilości równego rodzaju zanieczyszczeń. Z tego też względu dostały one przydomek tzw. kopciuchów. Aktualnie wraz ze zamieniającymi się przepisami i wprowadzanymi dyrektywami unijnymi sprzedaż tego typu kotłów na paliwa stałe jest zakazana. Obecnie w sklepach można kupić wyłącznie kotły wysokiej klasy, natomiast stare kopciuchy odeszły w zapomnienie.

ogrzewanie

Niestety nie zmienia to faktu, że wiele osób nadal korzysta z tego typu pieców, ponieważ pozwalają one na ogrzewanie wnętrza bardzo niskim kosztem, jednak jednocześnie bardzo szkodą środowisku. Aby to zmienić i zachęcić takie osoby do zmiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny wprowadzono nawet różnego rodzaju dotacje. Ponadto wyznaczono również terminy wejścia w życie zakazów korzystania z tzw. kopciuchów. W sytuacji, gdy dana osoba nie dostosuje się do tych zakazów i w wyznaczonym terminie nie przestanie użytkować tego typu kotła na paliwa stałe, musi liczyć się z tym, że może zostać nałożona na nią kara, której wysokość waha się od 500 zł do nawet 5 000 zł.

Jakie kotły grzewcze są najbardziej ekologiczne?

Chcąc zakupić kocioł grzewczy, który skutecznie ogrzeje całe wnętrze i dodatkowo będzie ekologiczny, warto wybrać, piec na pellet. Pellet to paliwo stałe, które produkowane jest z odpadów drzewnych, pozyskiwanych z różnego rodzaju firm zajmujących się przetwarzaniem drewna, tartaków, firm produkujących drewniane meble, podłogi itd. Jest to więc w pełni ekologiczne i odnawialne paliwo, które podczas spalania emituje bardzo niewiele szkodliwych związków i substancji. To sprawia, że piece na pellet są znakomitym sposobem na walkę ze smogiem. Kupując tego typu piec, można mieć pewność, że będzie on działał bardzo wydajnie i nie będzie miał znaczącego wpływu na środowisko naturalne.