Jak wygląda proces zgłaszania suplementów diety?

Categories Usługi
zgłaszanie suplementów diety

Suplementy diety, choć dostępne powszechnie w aptekach, w świetle polskiego prawa nie są lekami ani nawet produktami leczniczymi i nie powinny być jako takie traktowane. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, na czym korzystają przede wszystkim nieuczciwi sprzedawcy i producenci. Rynek przygotowany jest jednak na walkę z nielegalną dystrybucją i produkcją suplementów – aby te mogły w ogóle pojawić się na sklepowych półkach i na nich pozostać, konieczne jest odpowiednie zgłoszenie produktu do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak wygląda proces zgłaszania suplementów diety?

Czym właściwie są suplementy diety?

Suplementy diety, jak wskazuje nazwa, są chemiczną metodą uzupełniania diety w brakujące w niej składniki mineralne i odżywcze. Występujące w postaci kapsułek, ampułek, saszetek czy rozpuszczanych tabletek, suplementy mogą różnić się między sobą zawartością konkretnych składników i celować w różne niedobory. Warto wiedzieć, że suplementy diety są klasyfikowane jako tak zwana żywność specjalna, zawierająca witaminy i minerały niezbędne do utrzymania zdrowego trybu życia. Jako takie podlegają też ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, przez co aby mogły zostać dopuszczone do sprzedaży, muszą przejść pozytywnie rejestrację produktu. To możliwe jest po spełnieniu odpowiednich kryteriów i wymogów precyzyjnie określonych w odpowiednich przepisach.

Podstawowe informacje na opakowaniach

zgłaszanie suplementów dietySkoro o wymogach mowa, pierwszym i najbardziej niepodważalnym elementem, który może uniemożliwić rejestrację suplementu jest jego złe oznaczenie. Warto wiedzieć bowiem, że suplement, który nie jest lekiem, nie może mieć przypisanych bądź zasugerowanych żadnych właściwości leczniczych. Osoby, które decydują się uzupełniać swoją dietę za pomocą suplementów muszą być świadome, że przyjmują produkty spożywcze wzbogacone o witaminy i minerały, a nie wyroby medyczne. Zawartość etykiety, reklam i wszelkich przekazów dotyczących danego suplementu jest więc zawsze dokładnie sprawdzana i skrupulatnie opracowywana. Na samym opakowaniu powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o tym jakie składniki odżywcze zostały zawarte w danym produkcie, jaki jest ich procentowy i wagowy udział w jednej porcji oraz to, że nie zaleca się przekraczania dziennej dawki.

Jak wygląda proces zgłaszania suplementów diety?

Chcąc oficjalnie zgłosić suplement diety i tym samym przygotować go do wypuszczenia na rynek, konieczne jest uprzednie zarejestrowanie zakładu, w którym suplement będzie produkowany i firmy, która będzie się tym zajmować. Pracy nad produktem nie można rozpocząć oczywiście przed uzyskaniem wpisu do rejestru działalności gospodarczych. Następnym krokiem będzie już jednak sama rejestracja suplementu poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W formularzu tym producent musi umieścić dane dotyczące nazwy i postaci produktu, wzór etykiety oraz ilościowy i jakościowy skład suplementu. Formularz można odesłać w formie internetowej, o ile właściciel firmy posiada podpis elektroniczny, lub dostarczyć tradycyjną pocztą do siedziby GIS. Najważniejszą informacją odnośnie rejestracji suplementów diety jest fakt, że producenci którzy złożą formularz do GIS nie muszą czekać do jego akceptacji – dystrybucję produktu można zalecić od razu po odesłaniu formularza zgłoszeniowego, o ile oczywiście spełnione zostały wszystkie krajowe i europejskie wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktu żywnościowego. Oczywiście, wprowadzenie do obiegu produktu niesprawdzonego nie obędzie się bez konsekwencji, gdyż GIS może zlecić inspekcję i nakazać wycofanie produktu z rynku w każdej chwili, jeśli uzna że jest on niebezpieczny dla konsumentów. Warto przemyśleć dokładnie proces produkcji i dystrybucji suplementu, a rejestrację potraktować jako formalność, podając w niej rzeczywiste parametry i dane produktu.


Pomoc w zakresie usług prawnych dotyczących suplementów diety i ich zgłaszania oraz notyfikacji oferuje kancelaria Food Law.