Jak szukać pracy w Polsce?

Categories Praca
Jak szukać pracy

Poszukiwanie pracy w dzisiejszych czasach staje się coraz powszechniejszym zajęciem przeciętnego Polaka. Już studenci, a nawet licealiści starają się zdobyć jakieś stanowisko, aby w przyszłości móc pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Przeszukiwanie serwisów internetowych poświęconych pracy, przeglądanie ogłoszeń w gazetach i wizyty w Agencjach Pośrednictwa Pracy stają coraz popularniejsze. Uwaga! Podczas przeglądania ofert pracy warto jest zwracać dokładniejszą uwagę na ich treść, bowiem coraz częściej zdarzają się przypadki oszustw.

Obecnie w Polsce istnieją różne formy zatrudnienia pracowników, należy do nich między innymi leasing pracowniczy ściśle związany z Agencjami Pracy Tymczasowej (w 2004 roku w życie weszła nowa ustawa o pracy tymczasowej, która w znacznej mierze zmieniła sytuację pracowników tymczasowych w Polsce).

Sposoby wyszukiwania odpowiednich kandydatów na stanowiska w danych firmach również uległy znacznej zmianie, coraz powszechniejsze stały się bowiem stanowiska doradców personalnych, head hunterów, czy też ludzi wykwalifikowanych w kierunku zarządzania zasobami ludzkimi, których głównym zadaniem jest, analiza życiorysów i listów motywacyjnych, przeprowadzanie rekrutacji oraz selekcja kandydatów. Stali się oni właściwie podstawą firmy, ponieważ to oni są głównie odpowiedzialni za całą kadrę pracowniczą, a jednocześnie za stosunki, które panują w firmie między jej pracownikami.

Znalezienie dobrej pracy w Polsce to niezwykle trudne zadanie, ponieważ niestety pracodawcy mają coraz wyższe wymagania, często nieadekwatne do proponowanych przez nich warunków finansowych.

W styczniu 2004 roku w życie weszła ustawa mówiąca o zatrudnianiu pracowników na okres tymczasowy. Ustawa była wyraźną zmianą w polskim prawie pracy, bowiem po wielu latach (już w 1992 roku powstały w Polsce pierwsze Agencje Pracy Tymczasowej) uregulowała ona zjawisko pracy tymczasowej.

Praca tymczasowa

Oczywiście jak to bywa z wieloma innowacjami, tak i ustawa o pracy tymczasowej posiada pewne wyraźne minusy, z których najważniejszym jest punkt mówiący o ograniczeniu okresu zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy – obecnie może być to termin dwunastu miesięcy w ciągu trzech lat. Zapis ten wydaje się szczególnie niekorzystny dla pracowników tymczasowych, ponieważ pracodawcy z powodu braku środków finansowych na zatrudnienie stałego pracownika wolą zatrudnić pracownika tymczasowego. Niestety po maksymalnym okresie zatrudnienia takiego pracownika, są zmuszeni zwolnić go, zamiast zaproponować mu stałe zatrudnienie (a punkt ten w ustawie zakładał właściwie odwrotne skutki).

Praca tymczasowa jest jedną z najskuteczniejszych form walki z bezrobociem w Polsce (tak było przynajmniej do roku 2004). Niestety w dobie wielkiego kryzysu, który coraz dotkliwiej dotyka Polskę i ta forma zatrudnienia przestaje cieszyć się popularnością. Pracodawcy bowiem wolą przyjmować do swoich firm stażystów lub praktykantów, którzy niestety stali się od tej pory tanią siłą roboczą, bowiem owszem zdobywają oni doświadczenie na danym stanowisku, ale nie mogą liczyć na stałe zatrudnienie w danej firmie, a wynagrodzenie za wykonywaną pracę jest rzadkością.

Podczas poszukiwania pracy warto skorzystać z doradztwa zawodowego dla dorosłych, gdzie wykwalifikowana kadra pracownicza z pewnością postara się zaradzić naszym problemom w tej kwestii. W jaki sposób doradca personalny może nam pomóc w poszukiwaniach pracy? Przede wszystkim taki doradca sam zajmuje się doborem kandydatów na odpowiednie dla nich stanowiska (trochę jak łowca głów), prowadzi rekrutacje, szkolenia, a także kursy dotyczące zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Wykorzystanie doradcy personalnego

Doradca personalny może być również zatrudniony w firmie indywidualnej i zajmować się tam rekrutacją pracowników na konkretne stanowiska. Oczywiście jego praca jest nadzorowana przez przełożonych, jednak sposób pracy doradca organizuje sobie samodzielnie. To właściwie on jest odpowiedzialny za funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa bowiem do jego podstawowych zadań należy przecież pozyskiwanie pracowników. Inną możliwością zatrudnienia doradcy personalnego jest praca w dziale zarządzania zasobami ludzkimi, praca jako tzw. „wolny strzelec” jest najmniej opłacalna.

Nie każdy może ubiegać się o stanowisko doradcy personalnego. Dlaczego? Ano przede wszystkim dlatego, że tego typu doradca musi posiadać specjalne predyspozycje to pełnienia swojej funkcji. Powinien być on świetnym słuchaczem i jednocześnie obserwatorem, który potrafi wyciągać trafne wnioski z danych sytuacji. Powinien również łatwo nawiązywać kontakty z nowo poznanymi osobami, a także posiadać intuicję, która pozwoli mu przewidzieć, czy dany kandydat sprawdzi się na danym stanowisku.