Dobór okularów – gdzie się zdobywa taką wiedzę?

Categories Zdrowie

Kiedy musimy zacząć nosić okulary korekcyjne ważne, aby zostały one dobrane przez profesjonalistę, który dokładnie zmierzy wszystkie parametry i dopasuje szkła oraz oprawki do naszych potrzeb i preferencji.

Dlaczego jest to tak ważne i co może się stać, jeśli postanowimy zająć się tym samodzielnie?

Jakie są najważniejsze parametry podczas doboru okularów? 

Doświadczony optyk dobierze nam szkła korekcyjne do naszej wady wzroku o właściwym kształcie, wielkości oraz panoramie oprawy. Podczas swojej pracy weźmie również pod uwagę verte distance tzn. odległość od rogówki do tylniej części soczewki okularowej. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku szkieł o większej mocy. 

Oprócz tego znaczenie ma także wysokość montażu soczewek w oprawie okularowej. Jest to często zależne od budowy danej soczewki. Jeżeli pomiary rozstawu i wysokości źrenic będą nieprawidłowe lub nie zostaną w ogóle wzięte pod uwagę, to może dojść do wywołania efektu pryzmatycznego, który negatywnie oddziałuje na nasz układ wzrokowy. Spowoduje to problem z przyzwyczajeniem się do okularów, ale prowadzi do także do licznych patologii chorób oczu np. zaburzeń widzenia obuocznego, zamazania i dwojenia obrazu, a także do bólów głowy i ogólnego dyskomfortu. Kiedy specjalista dobiera okulary korekcyjne, musi wziąć pod uwagę także inne aspekty, takie jak: kąt krzywizny oprawy i kąt pantoskopowy, czyli odchylenie tarczy oprawy od osi pionowej.

Konstrukcja okularów jest równie ważna, co parametry wzroku

Bardzo ważnym aspektem podczas doboru okularów jest odpowiednio dopasowana oprawka okularowa i prawidłowy montaż soczewek okularowych. Jest to szczególnie istotne podczas doboru szkieł progresywnych, z tego powodu dobór okularów powinien odbywać się wyłącznie w profesjonalnych salonach optycznych. Sygnałem ostrzegawczym, że z dobranymi okularami jest coś nie tak, powinien być ból głowy, który się nasila, nadmierne zmęczenie i dyskomfort. Jeśli dane szkła nie zostaną powtórnie sprawdzone, może dojść do utrwalenia oraz pogorszenia się wady wzroku, a w przyszłości nawet do utrudnionego procesu doboru następnych okularów.

Zanim dokonamy zakupu

Nim odbierzemy okulary od optyka, należy wziąć pod uwagę jeszcze inny aspekt, czyli oprawki. Powinny one zostać dobrane do funkcji, jakie mają spełniać. Inne oprawy zostaną zastosowane w przypadku okularów przeciwsłonecznych, a inne do komputera. Wszystkie muszą spełniać kryteria techniczne, gdzie dużą rolę odgrywa wartość korekcji oraz konstrukcja soczewek, natomiast kiedy mamy do czynienia z okularami przeciwsłonecznymi także poziom przyciemnienia.

Rodzaje twarzy a dobór okularów

Kwestia zdrowia to jedno, ale wyglądu to całkiem inna sprawa. To, że dany model podoba nam się u kogoś, wcale nie oznacza, że nam również będzie pasował. Ma tu szczególne znaczenie kolor oczu, typ urody, a także typ twarzy.

owalna – najbardziej pożądany rodzaj twarzy, ponieważ praktycznie każda odmiana okularów będzie wyglądała korzystnie. Szeroki wybór okularów skłania osobę początkującą do określenia najważniejszych dla niej cech.

okrągła – zadaniem okularów przeznaczonych do twarzy okrągłej jest nadanie twarzy lekkości i pociągłości przez wyostrzenie rysów i konturów. Warto rozważyć zakup okularów prostokątnych lub tzw. kocich oczu, które wyszczuplą górną część twarzy.

trójkątna – u tego rodzaju twarzy warto postawić na okrągłe oprawki oraz te wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ wyglądają ciekawie pod względem wizualnym. Dzięki temu owal twarzy złagodnieje, a szerokość skroni optycznie się zmniejszy.

prostokątna – osoby cechujące się tym rodzajem twarzy mogą nosić większe okulary, unikając kanciastych oprawek, ponieważ ten typ okularów doda jeszcze większej ostrości rysom twarzy. Najlepszym wyborem będą owalne i klasyczne oprawki okularów.

Na doborze okularów nie warto oszczędzać. Aby wybrać odpowiedni model, należy udać się do doświadczonego optyka, który dobierze szkła i oprawki w taki sposób, aby korzystnie wpływały na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny m.in. dzięki kursom online dla optyków. Pod żadnym pozorem nie należy kupować okularów w zwykłym sklepie czy przez Internet, ponieważ istnieje duże ryzyko, że wada wzroku pogłębi się i utrudni nam to właściwy dobór szkieł w przyszłości.