Czym charakteryzuje się chirurgia laparoskopowa?

Categories Zdrowie
Laparoskopia

Zabiegi i operacje wykonywane metodami chirurgii laparoskopowej są przeprowadzane w zupełnie inny sposób, niż zabiegi tradycyjne. Warto wiedzieć, że w przypadku operacji, chirurg wykonuje małe nacięcia w jamie brzusznej, dzięki czemu nie pozostają blizny, tak jak w przypadku wykonywania zabiegów w sposób tradycyjny. Chirurgia laparoskopowa wyróżnia się więc innowacyjnymi metodami wykonywania zabiegów. chirurgia ta ma wiele zalet, dzięki czemu pacjenci mają szansę na szybszy powrót do zdrowia. Ponadto, dla wielu pacjentów jednym z ważniejszych aspektów tej chirurgii jest nieodczuwanie silnego bólu związanego z operacja. Nie trzeba także martwić się dużymi bliznami. Pacjenci szybciej wracają do zdrowia i mogą liczyć na szybsze gojenie się ran.

 

Jak może wyglądać operacja laparoskopem?

Podczas wykonywania zabiegu lub operacji, w jamie brzusznej pacjenta dokonuje się kilku małych nacięć w celu umieszczenia w nich narzędzi, którymi przeprowadza się zabieg. Pierwszym i zarazem najważniejszym narzędziem,  które wprowadzane jest do jamy brzusznej pacjenta, to laparoskop. Urządzenie to posiada bowiem kamerę na samym końcu, dzięki czemu możliwe jest zauważenie na monitorze ewentualnych nieprawidłowości. Podczas operacji, do jamy brzusznej wprowadzany jest dwutlenek węgla po to, by zwiększyć objętość jamy brzusznej. Poprzez ten proceder, lekarz zyskuje większe pole widzenia, dzięki czemu może wykona zabieg w lepszy i  sprawniejszy sposób. Ważny jest fakt, iż na samym początku wykonywania zabiegu, lekarz sprawdza jamę brzuszną, czy ta nadaje się do rozpoczęcia zabiegu.

Leczenie laparoskopem

 

Choroby leczone dzięki chirurgii laparoskopowej

Wiele jest poważnych chorób, które można wyleczyć dzięki chirurgii laparoskopowej. Choroby te dotyczą układu pokarmowego – są to polipy, owrzodzenia, nowotwory jelita grubego, choroba Crohna i wiele innych [1]. Dzięki możliwościom, jakie daje nam chirurgia laparoskopowa, wielu pacjentów ma szansę na powrót do zdrowia.  Ważne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta do operacji, gdyż choroby operowane tą metodą należą do poważnych. Chirurgia laparoskopowa stanowi rozwiązanie dla wielu pacjentów, którzy zmagają się od lat z poważnymi problemami układu pokarmowego.

 

Przygotowanie do operacji laparoskopem

Odpowiednie przygotowanie się pacjenta do operacji znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Pacjent na długo przed wyznaczeniem terminu operacji, musi zostać bardzo dokładnie zbadany przez lekarza. Dodatkowo, należy pamiętać, ze chirurgia laparoskopowa jest dość wymagającą dziedziną medycyny. Trzeba się więc stosować do wszystkich zaleceń lekarza. Przed operacją, pacjentowi podawane jest znieczulenie, by zminimalizować całkowicie odczuwalny ból. Żeby w sposób właściwy przygotować się do operacji, nie można nic zjeść od wieczora poprzedzającego dzień operacji. Pacjent również musi mieć na uwadze wszystkie wskazówki lekarzy. Tylko dzięki temu, operacja ma szanse odbyć się na czas i w prawidłowy sposób.

Źrodło [1]: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm?