Badania geologiczne gruntu – ile trzeba czekać na wyniki?

Categories Usługi
Badania geologiczne

Podejmując się budowy domu jednorodzinnego, zanim ruszą pierwsze prace związane z kopaniem fundamentów należy uzyskać pozwolenie na budowę. Taki dokument może nie zostać wydany, jeżeli właściciel inwestycji nie przeprowadzi badań geologicznych gruntu. Co to za badanie, dlaczego warto je wykonywać i przed czym może uchronić?

Kiedy należy wykonać badania geologiczne gruntu?

Badanie gruntu najlepiej zlecić jeszcze przed zakupem działki, gdyż od jego wyniku zależy sposób budowy domu lub innego budynku, który ma się znaleźć na jej terenie. Może tak się zdarzyć, że badanie może podpowiedzieć, jakie metody należy wybrać podczas konkretnej budowy, stwierdzić opłacalność inwestycji albo całkowicie wykluczyć możliwość podjęcia budowy. Odpowiednie czynności należy rozpocząć najpóźniej przed rozpoczęciem prac. Można też wcześniej zapytać sąsiadów o właściwości gruntu, zapoznać się z mapami geologicznymi, jeśli takowe zostały opracowane czy zwrócić uwagę na roślinność występującą na danym terenie.  Jednakże warto mieć świadomość, że tego typu obserwacje są wyłącznie orientacyjne.

Kto musi zlecić badania geologiczne gruntu?

Zleceniodawcą zazwyczaj jest osoba, która ubiega się o pozwolenie na budowę domu albo właściciel działki. Tego rodzaju działania są przeprowadzane przez profesjonalistę, po specjalistycznych studiach geodezyjnych, który oprócz zbadania gruntu przygotowuje również dokumentację geologiczną. Tego typu dokumenty zawierają:

  • informacje o poziomie wody,
  • mapę działki z wytyczonymi punktami badań,
  • przekroje geologiczne, które ilustrują budowę geologiczną podłoża działki,
  • część tekstową.

Ostatni element składa się z parametrów geologicznych gruntu, zalecenia bezpiecznego posadowienia budynku oraz wnioski z badań.

Badania geologiczne

Badania geologiczne gruntu – co mają na celu?

Badania są prowadzone dwutorowo – w laboratorium i na miejscu. Pracownicy firmy geologicznej pobierają próbkę oraz badają miejsce pod kątem parametrów gruntu. Znajomość porowatości i ziarnistości gruntu jest niezbędna w przyszłych pracach obliczeń czy klasyfikacji np. ścinania, osiadania czy posadowienia. Geolog poinformuje nas również o parametrach wód gruntowych. To ważne dane do odpowiedniego wykopu oraz podpiwniczenia. Podczas badania gruntu możemy się także dowiedzieć o wysadzistości terenu, czyli zdolności ziemi do podnoszenia się przez zamarzaniem wody.

Ile kosztują badania geologiczne gruntu?

Koszt przeprowadzenia badań nie jest zbyt wysoki, biorąc pod uwagę skalę budowy domu jednorodzinnego. W przypadku większych inwestycji, jak budowa fabryki czy działania dewelopera, jest ona oczywiście odpowiednio większa. Cena tego typu czynności geodezyjnych nie jest stała, zależy od czynników indywidualnych. Można w łatwy sposób oszacować koszt usługi specjalistów, kiedy weźmiemy pod uwagę wyłącznie przygotowanie opinii geologicznej wydanej w ramach jej pierwszej kategorii.

Wartość badania gruntu pod zabudowę jest uzależniona od liczby i głębokości odwiertów. Przyjmuje się, że wystarczą tylko cztery odwierty geologiczne o głębokości 3m. Cena wykonania jednego odwiertu o głębokości jednego metra wynosi w granicach 100-160zł. Podane kwoty są orientacyjne, wahają się w zależności m.in. od rejonu kraju. Należy pamiętać o tym, że koszty zwiększają się w przypadku, gdy chcemy sprawdzić PH wody, dzięki tej informacji dowiemy się jakie jest jej oddziaływanie na beton.

Badania geologiczne

Jak długo trwają same badania, a ile czeka się na wyniki?

Zazwyczaj próbki gromadzi się się w ciągu jednego dnia, zajmuje to około kilku godzin. Jeżeli badany grunt jest podatny na podtopienie, wtedy badanie geologiczne trzeba powtórzyć o innej porze roku.

Najdłużej trwa sporządzenie dokumentacji geologicznej, którą sporządza się na podstawie badania, pomiarów i materiałów archiwalnych.

Trwa to mniej więcej dwa tygodnie. Z tego względu warto zaplanować wszelkie prace budowlane, uwzględniając okres oczekiwania na ekspertyzę, ponieważ w przypadku wydania negatywnej opinii nie można rozpocząć budowy.

Badanie geologiczne gruntu może uchronić osoby pragnące wybudować własny dom przed ewentualnym pękaniem ścian, sufitów, a nawet przed zawaleniem. Tego typu czynności są wykonywane przez geologa lub geotechnika, którzy ukończyli odpowiednie studia i posiadają stosowne kwalifikacje.