Przemysł 4.0 – od IIoT do Inteligentnej Fabryki

Categories Biznes
robot

Postęp technologiczny w bardzo dużym stopniu zmienia sposób, w jaki ludzie funkcjonują oraz to, w jaki sposób działa cały świat. Widać to szczególnie w przypadku przemysłu, który stale się zmienia i dostosowuje to nowych rozwiązań i wymagań. Takie znaczące zmiany często nazywane są mianem rewolucji przemysłowych.

W historii współczesnego przemysłu rewolucji takich było już trzy, a obecnie mamy do czynienia z czwartą rewolucją przemysłową, która kryje się pod koncepcją Przemysłu 4.0. Pierwsza rewolucja przemysłowa była powiązana z okiełznaniem mocy pary i mechanizacji produkcji, druga łączy się z wynalezieniem elektryczności i linii montażowej natomiast trzecia to już częściowa automatyzacja produkcji i cyfryzacja. Jak więc wygląda czwarta rewolucja przemysłowa? Aby się tego dowiedzieć, trzeba zrozumieć, czym jest Przemysł 4.0, jakie funkcje w tej koncepcji pełnią roboty przesyłowe, jakie technologie mają tu znacznie oraz jaka jest przyszłość przemysłu według założeń Przemysłu 4.0?

Co oznacza Przemysł 4.0?

Termin Przemysł 4.0, który obecnie dla wielu osób jest równoznaczny z czwartą rewolucją przemysłową, miał swój początek w projekcie strategii i technik wysokich niemieckiego rządu i po raz pierwszy został użyty podczas międzynarodowych targów Hannover Messe 2011 roku. Obecnie termin ten odnosi się do koncepcji opisującej złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przemysłu, które ma miejsce zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Koncepcja ta odnosi się do integracji inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzenia znaczących zmian w procesach produkcyjnych. Proces ten już się dzieje, co widoczne jest poprzez łączenie świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem Internetu i technologii informacyjnej.

Jakie funkcje w Przemyśle 4.0 pełnią roboty przemysłowe?

Przemysł 4.0 to koncepcja, która ma na celu skuteczne połączenie świata maszyn produkcyjnych ze światem Internetu, oprogramowania i różnego rodzaju technologii informacyjnych. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez odpowiednio zbudowanej infrastruktury, która to umożliwi. Z tego względu tak istotną rolę w czwartej rewolucji przemysłowej odkrywają roboty przemysłowe. Są to urządzenia, które stały się obecnie niezbędnym wyposażeniem wielu firm produkcyjnych z różnych branż. Nic tym dziwnego, ponieważ roboty te skutecznie zwiększają wydajność produkcji, jakość produktu, a także zapewniają dużo większe bezpieczeństwo podczas pracy, ponieważ mogą zastępować ludzi w realizacji niebezpiecznych zadań. Nowoczesne roboty przemysłowe działają już w pełni lub w znaczącej części automatycznie. Potrafią one zbierać wszelkie niezbędne dane i samodzielnie decydować o tym, jakie działania muszę podjąć w celu realizacji wyznaczonych zadań. To wszystko łączy się idealnie z założeniami Przemysłu 4.0, które mówią o łączeniu świata maszyn ze światem Internetu i wirtualnych technologii.

robot

Jakie technologie mają znaczenie w Przemyśle 4.0?

Podstawą Przemysłu 4.0 są nowe technologie, które pozwalają wprowadzić znaczące zmiany w procesach produkcyjnych. Opierają się one na inteligentnych  i autonomicznych systemach, które można wykorzystać na każdym etapie produkcji. Technologie, które mają największe znaczenie w koncepcji Przemysłu 4.0 to m.in.:

  • Wielozadaniowe roboty przemysłowe – stanowią one podstawę do dalszego rozwoju przemysłu w kierunku nowoczesnych technologii i automatyzacji produkcji.
  • Big Data – nie jest to termin odnoszący się do dużych zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których analiza i przetwarzanie jest dość trudne, ale jednocześnie niesie za sobą sporą wartość, ponieważ może prowadzić do zdobycia nowej i cennej wiedzy.
  • Technologia chmury – rozwiązanie, które daje oddech dostęp do pamięci masowych, sieci, czy też usług przy minimalnych nakładach finansowych oraz bez konieczności zbudowania własnej infrastruktury.
  • Internet Rzeczy (IoT) – sieć inteligentnych, połączonych i komunikujących się ze sobą urządzeń.
  • Rozszerzona rzeczywistość – połączenie świata cyfrowego z rzeczywistym, co pozwala np. na wizualizowanie różnego rodzaju projektów i scenariuszy, przed ich wdrożeniem.

Jaka jest przyszłość przemysłu według założeń koncepcji Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 z pewnością doprowadzi do zautomatyzowania wielu procesów produkcji, ograniczenia przestojów i opóźnień, minimalizacji kosztów produkcji oraz liczby awarii i strat, zwiększy skuteczność spełniania oczekiwań klientów i wiele więcej. Z tego względu takie firmy jak DIKO Polska, które działają w obszarze budowy nowoczesnych maszyn, będą miały coraz większe znaczenie.