Przebieg badania eeg głowy u rocznego dziecka

Categories Zdrowie
eeg głowy wrocław

EEG czyli elektroencefalografia jest badaniem, za pomocą którego ocenia się czynność elektryczną mózgu i prawidłowość jego pracy. W badaniu wykorzystuje się komunikację, jaka zachodzi między komórkami mózgowymi, która odbywa się za pomocą przekazywanych sobie przez komórki mózgowe impulsów elektrycznych.

Właśnie badanie encefalograficzne ma pokazać, czy proces ten zachodzi prawidłowo. Wydruk badania pokazuje fale mózgowe oznaczone jako alfa oraz beta. Jeśli pojawią się inne, na przykład theta, delta, czy iglice, wskazuje to na nieprawidłowy wynik badania i prawdopodobnie występujący proces chorobowy. Wtedy konieczna jest konsultacja neurologiczna związana z wykonaniem dodatkowych badań. Jest ono całkowicie bezpieczne i można je wykonywać wielokrotnie, poza tym nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest bezbolesne.

Z jakich powodów wykonuje się badanie encefalograficzne?

Za pomocą badania encefalografem diagnozuje się choroby układu nerwowego, głównie padaczki, ale nie tylko. Przeprowadza się je u pacjentów z powodu bólów i zawrotów głowy, omdleń i przy zanikach świadomości, nadpobudliwości, czy problemach z koncentracją uwagi, w pojawiających się stanach lękowych, jąkaniu i innych zaburzeniach mowy, przy nowotworach mózgu i jego urazach, zapaleniach opon mózgowych, również przy pojawiających się zaburzeniach widzenia, czy snu.

badanie eeg głowy

Przygotowanie dziecka do badania EEG

Bardzo ważną sprawą dla skuteczności badania EEG jest prawidłowe, zgodne z zaleceniami przygotowanie dziecka do badania. Wiele zależy od diety, która wyklucza potrawy ciężkostrawne, czekoladę, chipsy, coca colę, mocną herbatę, ale również witaminy  i suplementy. Dziecko powinno unikać telewizji, korzystania z tabletu czy telefonu, szczególnie jeśli chodzi o badanie w deprywacji snu. Dziecku należy umyć włosy szamponem, nie używając żadnych innych środków, mogących zaburzyć wynik badania. Maluchy powinny być nakarmione przed badaniem, co spowoduje ich zaśnięcie. Starsze dzieci powinny skorzystać z toalety, a młodszym trzeba zmienić pieluchę.

Dla skuteczności przeprowadzonego badania dzieci do 2 roku życia najlepiej badać w ich naturalnych godzinach snu. Najlepiej, aby dziecko nie spało przynajmniej na 3 godziny przed badaniem.

Warto też tego dnia obudzić malucha wcześniej, aby zapewnić sen w jego trakcie. Ilość snu najlepiej uzgodnić z osobą, która będzie wykonywała badanie, ponieważ jego długość jest uzależniona od wieku dziecka.

wnyik badania eeg głowy

Jak przebiega badanie encefalograficzne?

Encefalografem bada się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, bywa, że noworodki i niemowlaki. Powodzenie badania zależy od wielu czynników, między innymi od prawidłowego przygotowania do niego dziecka. Powinno się ono odbywać w przyjaznej atmosferze, która ma do minimum zredukować stres, jakiemu poddane jest dziecko podczas badania. Ważny jest pełen życzliwości i serdeczności kontakt osoby je wykonującej z maluchem. Dla komfortu małego pacjenta wskazana jest obecność dającego poczucie bezpieczeństwa rodzica. Warto wziąć ze sobą ulubioną maskotkę dziecka, kocyk, smoczek, ułatwiający zaśnięcie.

Podczas badania na głowę malucha zakłada się czepek zaopatrzony w elektrody, pod które stosuje się żele lub pasty, aby poprawić przewodnictwo, po uprzednim odtłuszczeniu głowy alkoholem. Badanie wykonuje się w stanie czuwania u dzieci powyżej 5 roku, które będą bez ruchu leżały lub siedziały z zamkniętymi oczami i wykonywały polecenia, albo we śnie u dzieci młodszych.

Istotnym jest fakt pozostawania dziecka podczas badania w bezruchu, aby nie zakłócać zapisu, co może być trudne, gdyż trwa ono od 40 do 45 minut, a nawet czasami 1 godzinę.

badanie eeg głowy

Dla zwiększenia jego czułości badania stosuje się w jego trakcie hiperwentylację i fotostymulację, a przed jego wykonaniem deprywację snu. Hiperwentylacja polega na wykonywaniu przez dziecko serii wdechów i wydechów. Maluchy nie potrafiące współpracować hiperwentyluje się w trakcie płaczu, nieco starsze mogą dmuchać w balonik czy wiatraczek. Fotostymulacja polega na poddaniu dziecka błyskom świetlnym przy pomocy lampy stroboskopowej, znajdującej się w odległości od 20 do 30 centymetrów od jego oczu. Jej stosowania jednak nie zaleca się u niemowląt do 3 miesiąca życia.

Fotostymulację przeprowadza się zarówno podczas czuwania, jak i we śnie. Deprywacja snu to nieprzespanie nocy, które wprowadza się najczęściej u starszych dzieci, czasami, ale zdecydowanie rzadziej u młodszych. Jej czas jest uzależniony od wieku dziecka. Nie śpi ono przed badaniem całą noc, albo pozwala się na sen od 21 do 24. Przetrwanie tej bezsennej nocy dla rodzica i dziecka może być trudne.

Skuteczność badania EEG zależy od wielu czynników, które należy spełnić zarówno przed jego wykonaniem, jak i w trakcie badania.