Po czym rozpoznać dobrego fizjoterapeutę?

Categories Zdrowie
gabinet fizjoterapii

Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty wiąże się z obowiązkiem rejestracji w Krajowej Izbie Fizjoterapii i posiadaniem właściwego numeru.

W tym rejestrze można zweryfikować, czy specjalista jest osobą uprawnioną do wykonywania zawodu, gdyż każdy fizjoterapeuta posiada pieczątkę z numerem zawodowym. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25 września 2015 roku wskazuje, że wpis do KIF jest równoznaczny ze stwierdzeniem faktu posiadania przez daną osobę odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zawodu i spełnia wszystkie wymagane warunki, jakie stawia się specjalistom w tej dziedzinie, również w gabinecie fizjoterapii we Wrocławiu. 

Co powinno wyróżniać dobrego fizjoterapeutę?

Każdy dobry fizjoterapeuta w trakcie pierwszej wizyty dokonuje diagnozy problemu, z jakim pacjent zgłosił się na terapię. Pierwszym krokiem jest wywiad, a następnie badanie pacjenta, którego efektem jest wstępna diagnoza wraz z wyborem odpowiedniej terapii, zestawem ćwiczeń i różnego rodzaju zaleceniami. Na jej podstawie specjalista może kontrolować wyniki wdrożonego leczenia i jego postępy.

Wiedza i doświadczenie dobrego fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta powinien spojrzeć na pacjenta nie tylko indywidualnie, ale również holistycznie, gdyż ludzki organizm jest układem połączonym i przyczyna dolegliwości nie zawsze znajduje się tam, gdzie pacjent odczuwa dolegliwości bólowe.

Dobry fizjoterapeuta powinien posiadać wiedzę i doświadczenie, umożliwiające mu w trakcie badania wychwycenie zaburzeń, których efektem są dolegliwości pacjenta i ustalenie działań, jakie  należy podjąć podczas terapii oraz określenie, które partie mięśni trzeba wzmocnić. Zaletą fizjoterapeuty jest specjalizacja w leczeniu określonych części ciała lub schorzeń.

Osoby uprawiające sport powinni udać się do specjalisty, który ma doświadczenie w pracy z osobami uprawiającymi różne dyscypliny sportowe, co wymaga doświadczenia w leczeniu kontuzji. Wskazówką do pracy fizjoterapeuty z pacjentem jest diagnoza lekarza ortopedy, bądź innego specjalisty, dzięki której ma on kompletną wiedzę na temat dolegliwości i problemów rehabilitowanej osoby.

To pozwala mu dobrać właściwą metodę pracy i monitorowanie postępów w leczeniu. Dobry fizjoterapeuta diagnozując pacjenta powinien wziąć pod uwagę jego wyniki badań, diagnozę lekarza, wywiad oraz testy funkcjonalne.

Jaką uczelnię powinien ukończyć dobry fizjoterapeuta?

Ważne w wyborze dobrego fizjoterapeuty jest sprawdzenie, jaką ukończył uczelnię. Renomowanymi ośrodkami, które kształcą specjalistów w tej dziedzinie są Akademie Wychowania Fizycznego i Uniwersytety Medyczne. Poza tym w ostatnim okresie z powodu dostosowania polskiego systemu kształcenia do międzynarodowych standardów zmieniono nazwę kierunku studiów.

Poprzednia rehabilitacja zyskała nowe określenie w postaci fizjoterapii. Fizjoterapeuta to po prostu dawny rehabilitant. Fizjoterapia niesłusznie utożsamiana jest z masażem, gdyż jest on tylko jedną z metod obok treningu medycznego, czyli kinezyterapii, a także fizykoterapii, do której zalicza się między innymi: magnetoterapię, laseroterapię, elektroterapię, ultradźwięki oraz hydroterapii i kinesiotapingu.

Czy ważne są szkolenia dla fizjoterapeutów?

Współcześni fizjoterapeuci posiadają wiedzę na temat nie tylko anatomii człowieka, ale również jego biomechaniki i fizjologii.

Ze względu na pojawianie się nowych koncepcji terapeutycznych dobry fizjoterapeuta powinien systematycznie brać udział w różnego rodzaju szkoleniach, które pozwolą mu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, a także wymieniać doświadczenia z innymi przedstawicielami tego zawodu.

Istotne w kwestii dokształcania się specjalistów jest nie ilość szkoleń, ale ich jakość i to, na ile osoba w nich uczestnicząca skorzystała z przekazywanej wiedzy i umiejętności.

fizjoterapia

Jakie cechy powinien posiadać dobry fizjoterapeuta?

Dobry fizjoterapeuta powinien być przede wszystkim osobą kompetentną, co oznacza, że podjęte przez niego działania gwarantują poprawę stanu pacjenta lub jego powrót do pełnej sprawności. Umiejętność obserwacji umożliwia zdefiniowanie problemu i wybór właściwej terapii.

W tym zawodzie cechą niezwykle ważną jest cierpliwość ze względu na często trudny stan chorego, który zazwyczaj cierpi z powodu bólu i może być nieprzyjemny lub rozdrażniony, dlatego wyrozumiałość jest kluczowa. Troska o pacjentów spowoduje, że będą oni chętniej poddawali się terapii, która będzie przynosiła pozytywne efekty. Empatyczny fizjoterapeuta będzie cieszył się zaufaniem swoich pacjentów.

Zasadniczą sprawą w tym zawodzie jest umiejętność komunikowania się z pacjentami. Brak otwartości i zaufania nie sprzyja postawieniu właściwej diagnozy, dlatego sympatyczny i pełen troski specjalista gabinetu fizjoterapii we Wrocławiu będzie umiał nawiązać właściwą relację z osobami cierpiącymi z powodu różnych dolegliwości.