Okulary BHP: jak chronić oczy spawacza?

Categories BHP
Okulary bhp

W branży spawalniczej okulary ochronne są koniecznością, ponieważ codzienne zadania narażają oczy pracowników na ryzyko związane z urazami mechanicznymi lub działaniem ciepła, chemikaliów, pyłów i niebezpiecznego promieniowania. Spawaczom, ze względu na rodzaj wykonywanej przez nich pracy, powinna być zapewniona szczególna ochrona oczu.  Z tego powodu wybór odpowiednich okularów jest bardzo ważny.

Niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone

Spawanie może narazić pracowników na różnego typu promieniowanie. Wystawienie na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) i podczerwonego (IR) może uszkodzić oczy i skórę. Czasem dochodzi do uszkodzenia, którego pracownik nawet nie zauważa, ponieważ promieniowania UV i IR nie widać. Jednym ze skutków zdrowotnych nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV jest ślepota śnieżna, której towarzyszy ogromny ból. Światło podczerwone jest nieco mniej szkodliwe, ale spawacze powinni być przed nim chronieni, ponieważ długa ekspozycja na podczerwień jest związana z uszkodzeniem soczewki oka.

Jaki typ okularów BHP wybrać?

Wybór odpowiedniego typu okularów należy dopasować do warunków środowiska pracy. W niektórych typach spawania okulary ochronne z bocznymi osłonami są konieczne, aby zapobiec dostaniu się do oka odprysków. Do innych zadań bardziej praktyczne mogą być przylegające okulary, które zapewniają uszczelnienie wokół oczu. Na rynku artykułów BHP są także okulary, które zawierają boczne otwory, zapewniające odpowiedni przepływ powietrza.

Okulary BHP – dla kogo?

Może się wydawać, że odpowiednie okulary powinny być zapewnione tylko spawaczowi. Nic bardziej mylnego! Promienie UV i IR wpływają nie tylko na pracownika, który bezpośrednio zajmuje się spawaniem, ale na każdą znajdującą się w jego otoczeniu osobę. Kilka godzin później osoby pracujące w pobliżu stanowiska spawalniczego mogą odczuwać ból oczu. Będzie to właśnie wpływ promieniowania.

bhp

Zaciemnienie w okularach BHP

Światło emitowane podczas większości procesów spawalniczych ma jasność światła słonecznego. Z tego powodu konieczne jest, aby spawacze byli chronieni poprzez noszenie okularów z soczewkami o bardzo mocnym zaciemnieniu.

Pracownik z dobrze dobranymi okularami będzie wykonywał swoją pracę lepiej i precyzyjniej, ponieważ mocne soczewki pozwolą mu na dokładne przyglądanie się spawanym elementom – radzi firma Gabi, specjalizująca się w sprzedaży artykułów ochronnych BHP.

Okulary BHP i osłona twarzy

Na koniec warto sobie uświadomić, że okulary BHP powinny być używane pod specjalną osłoną twarzy. Osłona twarzy chroni spawacza od iskier, oparów i kawałków metali. Niektóre osłony zawierają wymienne płytki filtracyjne o większym lub mniejszym zaciemnieniu. Osłony z wyjmowanymi płytkami też są bardzo wygodne, ponieważ pozwalają na wymianę porysowanej lub uszkodzonej w inny sposób płytki. Aby zapewnić oczom spawacza pełne bezpieczeństwo, należy zaopatrzyć go w odpowiednie okulary i osłonę twarzy.