Okładzina dźwiękochłonna ścian w obiekcie sportowym

Categories Produkty i towary
ochrona słuchu w obiekcie sportowym

Okładzina dźwiękochłonna to element wyposażenia i dekoracji znany przede wszystkim ze studiów nagraniowych, sal konferencyjnych, dużych sal wykładowych oraz wszelkich audytoriów, sal kinowych, teatrów i obiektów muzycznych.

Jej zastosowanie w tego typu miejscach nie jest absolutnie przypadkowe – prawidłowo rozmieszczona okładzina dźwiękochłonna ma zapobiegać powstawaniu echa, ułatwiać rozchodzenie się dźwięku i skracać czas pogłosu, który utrudnia rozumienie mowy nawet pomiędzy rozmówcami stojącymi blisko siebie. Wśród miejsc, które z pogłosem i echem mają wiele problemów są obiekty sportowe. Jak wykorzystuje się w nich okładziny dźwiękochłonne i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Rola okładziny dźwiękochłonnej w halach sportowych

Hale sportowe i widowiskowe, baseny czy mniejsze obiekty sportowe często cechują się wyjątkowo słabym rozchodzeniem się dźwięku. Podczas dużych meczów i wydarzeń jest to często korzystne, bo pogłębia efekt kibicowania i sprawia wrażenie, że w obiekcie znajduje się ich więcej niż w rzeczywistości. Problemy zaczynają się jednak gdy ci sami kibice próbują rozmawiać pomiędzy sobą w momencie, gdy w otoczeniu rozchodzi się dość duży pogłos lub gdy zawodnicy próbują prowadzić rozmowę z trenerem. Przy jednoczesnych odgłosach z trybun i dźwiękach prowadzonej rozgrywki, wrażenie przytłaczającego szumu i niemożliwości swobodnej rozmowy szybko się pogłębia. Okładzina dźwiękochłonna rozmieszczona strategicznie w suficie i ścianach budynku może takim efektom w dużej mierze zapobiec.

izolacja akustyczna na siłowniWażnym zadaniem okładzin dźwiękochłonnych w obiektach sportowych jest bez wątpienia redukcja hałasu, którego zbyt wysoki poziom wpływa negatywnie na zdrowie narządu słuchu i może powodować poważne, nieodwracalne uszkodzenia dla kanałów słuchowych.

Wystarczy spojrzeć w stronę rodziców przebywających na obiektach sportowych z dziećmi, by przekonać się że podczas rozgrywek decydują się oni założyć na uszy swoich pociech nauszniki chroniące ich uszy przed hałasem. W rzeczywistości dorośli powinni również stosować tego typu zabezpieczenia. Przy zastosowaniu okładzin dźwiękochłonnych konieczność ta jest jednak nieco zredukowana a sam hałas bardziej znośny.

Najważniejsze zalety okładzin dźwiękochłonnych

Współcześnie okładziny dźwiękochłonne można podzielić na dwa podstawowe warianty. Pierwszym z nich będą wszelkie materiały stosowane przede wszystkim do ocieplania i uszczelniania budynków. Wykonane z wełny lub pianki mogą częściowo ograniczać pogłos i hałas rozchodzący się wewnątrz dużej hali. Znacznie lepiej od nich sprawdzają się jednak dedykowane rozwiązania, do zalet których należy znacznie gęstsza struktura umożliwiająca skuteczne pochłanianie dźwięku.

Okładziny dźwiękochłonne stosowane w obiektach sportowych działają skutecznie nawet jeśli nie pokrywają w całości powierzchni ich sufitów i ścian. W praktyce wystarczy już kilka strategicznie rozmieszczonych paneli, by okładzina mogła spełniać swoją rolę i ograniczać pogłos w hali. Ze względu na często dużą wysokość budynku, montaż okładziny może opłacać się najbardziej już na etapie konstrukcji budynku, dlatego przy jego projektowaniu warto wziąć pod uwagę oczekiwaną akustykę pomieszczenia.

adaptacje akustyczne w obiekcie sportowym
Projektem i montażem okładziny dźwiękochłonnej zajmuje się firma Longar.

Ciekawą zaletą okładzin dźwiękochłonnych, o której nie mówi się często w kontekście obiektów sportowych jest możliwość wykorzystania ich do poprawy akustyki budynku przeznaczonego do organizacji wydarzeń innych niż sportowe.

Hale i obiekty tego typu coraz częściej służą organizacji nie tylko różnych wydarzeń sportowych (dla których różny będzie też poziom natężenia dźwięku), ale i studniówek, wesel czy nawet koncertów. Dla takich obiektów zastosowanie okładziny dźwiękochłonnej będzie nie tyle opcją, co koniecznością. Ta jednak wszystkim wyjdzie na dobre.

Czy instalacja okładziny dźwiękochłonnej w hali sportowej ma sens?

Współcześnie, gdy coraz większą wagę przykłada się do zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich uczestników wydarzeń sportowych i gdy wrażenia z uczestnictwa w meczach czy zawodach wykraczają znacznie poza samo oglądanie sportu, okładziny dźwiękochłonne w obiektach sportowych mają wiele sensu. To nowoczesne podejście, które nie tylko poprawia komfort osób odwiedzających hale sportowe, ale i pozwala chronić środowisko. Ograniczenie dźwięków dochodzących z wewnątrz sprawia, że obiekt sportowy może być umieszczony w dowolnym miejscu bez negatywnego oddziaływania hałasu na otoczenie. Najważniejszy powód przekonujący na korzyść instalacji okładzin dźwiękochłonnych leży jednak po stronie zdrowia i to na jego podstawie należy przede wszystkim rozpatrywać wykorzystanie okładziny już na etapie projektu hali sportowej.