Od czego zacząć treningi jogi?

Categories Zdrowie

Joga jest sposobem na praktykowanie aktywności fizycznej poprzez rozciąganie się i wyciszanie. Jak zacząć trenować jogę?

Joga jest sztuką, która na całym świecie staje się coraz bardziej popularna ze względu na woje liczne zalety. Dzięki niej możemy się odprężyć, wyciszyć oraz pozbyć się dolegliwości bólowych w różnych częściach ciała. Praktykowanie jogi może być pomocne przy zwalczaniu schorzeń kręgosłupa i nie tylko. Poszczególne zestawy asan pozwolą nam wzmocnić mięśnie i wymodelować sylwetkę. Rozciąganie się w ten sposób wykonuje się na specjalnie dobranej macie oraz z zastosowaniem akcesoriów takich jak klocki, koce czy poduszki.

Joga i jej cel

Ćwiczenia z zakresu jogi pochodzą ze Wschodu, jednak ich popularność rozprzestrzeniła się na cały świat. Jeśli chcemy zgłębić jej tajniki, warto zapisać się na profesjonalnie prowadzone zajęcia. Choć joga w domowych warunkach również jest popularna, to lepiej zacząć ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera. Dziś, oferta szkół jest bardzo szeroka. Poza tym, w każdym mieście można znaleźć przynajmniej kilka dobrych szkół, w których będziemy mogli nauczyć się prawidłowo praktykować jogę.

Warto pamiętać o tym, że ćwiczenia są dobierane do naszych preferencji i uwarunkowań naszego ciała. Przygotowując się do rozpoczęcia jej praktykowania, warto omówić kilka kwestii z lekarzem lub fizjoterapeutą. Każdy trening będzie wymagał od nas użycia siły. Jeśli wcześniej się nie rozciągaliśmy i nie praktykowaliśmy tego typu ćwiczeń, musimy się do tego przygotować. Asany z zestawów dla początkujących są proste i wykonywane tak, żeby nie pojawiły się zakwasy lub kontuzje. Warto jednak szczególnie uważać na pierwszym treningu i przestrzegać zasad.

Ćwiczenie jogi jest często polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów. Zestawy asan są bardzo przydatne przy problemach z kręgosłupem. Joga to alternatywa dla osób przepracowanych i żyjących w stresie. Zdrowotne właściwości jogi są wykorzystywane również  przez osoby po przebytych urazach lub wypadkach. Choć wiele osób uważa jogę za styl życia, poszczególne zestawy ćwiczeń pozwalają poprawić także stan zdrowia i wpłynąć pozytywnie na psychikę. Warto jest zacząć praktykować jogę nie tylko w ramach hobby, ale i dla celów zdrowotnych.

Gdzie ćwiczyć jogę?

Najlepiej jest zacząć w szkole jogi lub w klubie fitness. Odpowiednio przeszkolone osoby, mając z nami bezpośredni kontakt, będą w stanie nam pomóc przy wykonywanej pozycji. Ćwiczenia w domu mogą być skuteczne, jeśli wkroczymy na pewien etap praktykowania jogi. Wiele jest osób, które decydują się na tę alternatywę, przede wszystkim ze względu na komfort i oszczędność czasu. Rozpoczynając swoją przygodę z jogą, lepiej mieć kontakt z doświadczonym joginem, który wskaże nam ewentualne błędy i pokaże prawidłowy sposób wykonywania asan.

Akcesoria do jogi

Komfortowe ćwiczenia zapewnią nam dodatki – jednym z najważniejszych jest mata. Wiele osób już na samym początku wykorzystuje różne dodatki, by poprawić wydajność swoich ćwiczeń. Stosowanie akcesoriów takich jak klocki, poduszki i wałki, możemy lepiej się rozciągnąć, wzmocnić mięśnie oraz wymodelować sylwetkę.

Istnieje wiele rodzajów mat, klocków oraz innych akcesoriów, które pozwolą nam wygodnie i komfortowo ćwiczyć. Stosowanie poszczególnych dodatków pozwoli nam lepiej się rozciągnąć. Prawidłowy dobór akcesoriów jest kluczowy – warto o to zadbać już na samym początku, by nie narazić się na kontuzję czy przeciążenia mięśni.