Jakie zagadnienia związane z systemem zarządzania energią musi znać każdy audytor energetyczny?

Categories Biznes
Audytor energetyczny

Zrównoważone zarządzanie zużyciem energii jest jednym z kluczowych zagadnień regulowanych wymogami prawnymi Unii Europejskiej i mających na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania różnych sektorów przemysłu na środowisko. Optymalizowanie zużycia energii ma pozwolić osiągnąć odpowiedni efekt ekonomiczny, także dla pojedynczych firm, ale jednocześnie wzmocnić świadomość wpływu podejmowanych działań na środowisko i społeczności. Wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania energią w firmie daje szansę na skuteczne zoptymalizowanie działań, poprawę wydajności energetycznej, a także wzmocnienie wizerunku firmy odpowiedzialnej.

Aby wdrożyć i utrzymać system zarządzania energią w firmie potrzebne będzie pozytywne przejście audytu certyfikującego oraz kolejnych, wewnętrznych i zewnętrznych audytów kontrolnych czuwających nad prawidłowością działania systemu. Jakie zagadnienia związane z systemami zarządzania energią powinien znać każdy audytor energetyczny?

Podstawowe założenia systemu zarządzania energią

Najważniejsze wytyczne dotyczące tworzenia i wdrażania systemów zarządzania energią zostały określone przede wszystkim w normie ISO 50001. Zastosowanie się do wymogów międzynarodowego standardu ułatwia podejmowanie działań w zakresie identyfikacji zagrożeń, zarządzania ryzykiem, ciągłego doskonalenia organizacji oraz poprawiania wyniku energetycznego na podstawie zrównoważonego rozwoju.

Co ważne, norma ISO może być zastosowana zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach, bez względu na branżę w jakich działają, przeciwstawnie do powszechnego przekonania że jej wymogi mogą spełnić tylko największe organizacje z najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu.

Obecnie najbardziej aktualną wersją normy ISO 50001 jest ta wydana w 2018 roku – dla firm korzystających z systemów zarządzania energią opartych o wymogi normy ważne jest, by do 20 sierpnia 2021 roku zaktualizować systemy względem nowych wytycznych i przejść ponowny proces certyfikacji.

Audytor energetyczny
Firmy często decydują się na wsparcie, jakim jest audytor energetyczny, w celu optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

Obowiązki audytorów energetycznych – jaką rolę spełnia w zakresie utrzymania systemów zarządzania?

Audytor energetyczny to osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie kontroli w firmach, od których wymagane jest regularne wykonywanie audytów, ale także tam, gdzie zostały wdrożone systemy zarządzania energią oparte o ISO 50001. Zarówno w przypadku audytów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, warto zadbać by audytor prowadził badania niezależnie, zwracając uwagę na spełnienie poszczególnych wymogów normy oraz wskazując na działania, które mogą wymagać poprawy w celu utrzymania zgodności z normą.

Do zadań audytora energetycznego będzie należało kontrolowanie zgodności przygotowanego systemu zarządzania energią z założeniami standardu, wykonywanie oceny użytkowania energii oraz sporządzanie raportów i proponowanie rozwiązań, które mogą poprawić wydajność energetyczną przedsiębiorstwa. Audytor energetyczny może służyć także jako doradca dla osób zajmujących się projektowaniem rozwiązań zwiększających wydajność energetyczną, oceniać jakość stosowanych urządzeń, oceniać wyniki inwestycji i przygotowywać do zewnętrznych audytów certyfikujących.

W zakresie samych systemów zarządzania energią, audytor spełni przede wszystkim rolę wsparcia i kontrolera realizacji założeń systemu, a w razie potrzeby wskaże opcje pozwalające na jego optymalizację i poprawę.

Szkolenia dla audytorów energetycznych: uzupełnij swoją wiedzę

Bez względu na to, czy audytor przygotowuje się do roli wewnętrznego audytora energetycznego, czy też chce podejmować działania samodzielne jako audytor zewnętrzny, niezależny, jednym z podstawowych elementów jego przygotowania merytorycznego będą dedykowane szkolenia dla audytorów energetycznych prowadzone przez akredytowane jednostki certyfikujące, takie jak Bureau Veritas. Tematyka szkolenia może skupiać się na samym przedstawieniu i omówieniu zagadnień i wymagań normy ISO 50001:2018, co służy przede wszystkim podstawowemu przygotowaniu merytorycznemu do pracy audytora, ale także skupiać się na konkretnych zadaniach jakie będzie realizował w ramach pracy w roli audytora wewnętrznego lub wiodącego.

Szkolenia przeprowadzane przez akredytowane jednostki certyfikujące mogą służyć do uzyskania certyfikatu audytora wiodącego i wpisaniu do rejestru IRCA. To szczególnie ważne w przypadku tych, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w charakterze audytora i dążą do uzyskania najwyższych uprawnień potwierdzających możliwość pracy z normą. Podczas szkoleń dla audytorów wiodących poruszane są zagadnienia związane z wymogami normy dla systemów zarządzania energią, ale warsztaty koncentrują się przede wszystkim na nauce wykorzystania normy w praktyce audytorskiej, zdobywaniu umiejętności komunikacji podczas audytu oraz tworzeniu wnikliwych raportów, które posłużą dalszemu rozwojowi systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie.