Home office – czy masz dobre ergonomiczne krzesło

Categories Praca, Zdrowie
sklep z krzesłami biurowymi

Pandemia spowodowała, że coraz więcej osób przeniosło się z odpowiedniej przestrzeni biurowej do pracy w domu, z laptopem ustawionym na kuchennym stole, prowizorycznym biurku lub co gorsza na łóżku. Chociaż na początku może się to wydawać wystarczająco wygodne, z czasem wszyscy zaczynają zauważać pierwsze objawy ogólnego zmęczenia – bóle pleców, nadwyrężenia szyi i sztywność nadgarstków to tylko niektóre z sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało, gdy nie zachowujesz prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze przez ponad 8 godzin dziennie. Pytanie, które chcemy Ci dzisiaj zadać, brzmi: czy masz w domu odpowiednie, ergonomiczne krzesło biurowe? Na co zwrócić uwagę i jak przygotować odpowiednią przestrzeń do pracy poza typowym biurem?

Jak działają ergonomiczne krzesła biurowe?

Jeśli ustawisz dwa krzesła biurowe obok siebie i tylko jedno z nich jest ergonomiczne, od razu wiesz, które lepiej wspiera Twoją postawę. Przede wszystkim krzesło powinno być w pełni regulowane i pasować do Twojego ciała i rozmiaru. Możesz dostać ergonomiczne krzesło, które jest za małe lub za duże i nie będzie Cię wspierać tak dobrze, jak powinno. W tym przypadku możliwość regulacji wysokości większości elementów ergonomicznego krzesła biurowego jest kluczowa.

Większości osób pracujących w domu zwykle nie ma rzeczywistej przestrzeni biurowej. Pracują z kuchni, przy stoliku kawowym, siedząc na krześle lub kanapie i pracując przez wiele godzin dziennie bez odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Jeśli jesteś jednym z nich, zdecydowanie powinieneś rozważyć poważną zmianę – nie wiemy, jak długo potrwa pandemia, ale posiadanie biura w domu może być pomocne w wielu sytuacjach. Wszystko czego potrzebujesz to biurko i ergonomiczne krzesło biurowe. Dzięki prostym zmianom poczujesz się mniej zmęczony i napięty, nawet po całym dniu spotkań.

wygodne krzesła biurowe

Jakie elementy ergonomicznego fotela biurowego są ważne?

Jeśli chcesz skupić się na ergonomii, pierwszą kwestią, której powinieneś się przyjrzeć, są wymiary Twojego biurka, monitora i krzesła. W idealnej sytuacji siedziałbyś przy biurku z wyprostowanymi plecami, opartymi o oparcie krzesła, ze stopami płasko na ziemi lub na podnóżku, patrząc na monitor na wprost. Konieczność patrzenia w dół na ekran, opieranie dłoni na klawiaturze, garbienie się lub krzyżowanie nóg może i wpłynie na całą Twoją postawę i doprowadzi do bólów pleców, szyi i ramion.

Wybierając krzesło biurowe do swojej domowej przestrzeni biurowej, powinieneś wybrać takie, które jest tak regulowane, jak to tylko możliwe. W idealnym przypadku powinieneś być w stanie zmienić ustawienia:

  • wysokości krzesła,
  • wysokości i kąta oparcia,
  • wysokości i głębokości podparcia lędźwiowego,
  • wysokości podłokietników,
  • wysokości zagłówka.

Nie wszystkie ergonomiczne krzesła biurowe mają wszystkie opcje, ale większość z nich pozwala dostosować krzesło do własnych potrzeb. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna opcja – ergonomiczne krzesła powinny sprawić, że poczujesz się, jakby zostały stworzone specjalnie dla Ciebie. Twoje plecy będą wdzięczne na dłuższą metę.

Wygodne krzesło biurowe – podstawa efektywnej pracy

Rozumiemy, że praca w domu nie jest dla każdego codziennością, a poczucie, że musisz zainwestować w domowe biuro, może być przytłaczające. Jednak biorąc pod uwagę, że możesz spędzać do 8-10 godzin dziennie pracując w ten sposób, nawet tydzień ze złym ustawieniem siedzenia może spowodować poważne problemy z plecami i sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczony niż kiedykolwiek. Właściwe ergonomiczne krzesło biurowe nie musi być drogie ani skomplikowane – nawet najprostsze konstrukcje, które można regulować w odpowiednich miejscach, odpowiednio podpierają plecy i pomagają spędzić dzień pracy bez bólu.