Co to jest ból krzyża i jakie są jego przyczyny?

Categories Produkty i towary
bóle pleców

Ból pleców to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób – nie tylko osoby starsze, ale również młodsze pokolenie.

Dolegliwości związane z uporczywym bólem krzyża utrudniają codzienne funkcjonowanie i zmuszają pacjenta do rezygnacji z wielu aktywności. Skąd się biorą bóle odcinka lędźwiowego i jak im zapobiegać? Dlaczego tak ważne jest dbanie o dobrą kondycję swojego kręgosłupa?

Ból w dolnym odcinku kręgosłupa jest jednym z najmniej przyjemnych. Jednocześnie jest to powszechna dolegliwość, na którą cierpi wiele osób pracujących fizycznie bądź prowadzących siedzący tryb życia. Trudno przewidzieć kiedy się pojawi i jak długo może się utrzymać. Jak radzić się z bólem krzyżowym?

Czym charakteryzuje się ból krzyża?

Ból krzyża to nic innego jak dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Od czasu do czasu zmaga się z nimi znaczna większość społeczeństw na świecie, przez co bardzo trudno jest znaleźć jednoznaczne źródło pochodzenia bólu. W medycynie za ból krzyża uważa się miejsce tuż przy kości guzicznej, który bardzo często promieniuje na kończyny dolne.

Ból odcinka lędźwiowego jest bardzo często efektem przeciążenia podczas wykonywania pracy fizycznej, ale również objawem poważniejszych uszkodzeń czy nawet pojawienia się zmian zwyrodnieniowych. Sam ból może pojawić się nagle, przybierając ostrą postać, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Część pacjentów cierpi jednak na przewlekłe bóle kręgosłupa.

Objawy bólu w odcinku lędźwiowym

Objawy bólu w odcinku lędźwiowym są bardzo trudne do ustalenia. Nie każde uczucie dyskomfortu w krzyżu może oznaczać rozwijający się stan zapalny czy problemy zwyrodnieniowe. Niekiedy objawy będą się nasilać podczas noszenia ciężkich przedmiotów czy podczas wysiłku fizycznego. Zdarza się, że objawy bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym mają także podłoże psychologiczne czy są związane z innymi chorobami – na przykład metabolicznymi.

Objawy, jakie najczęściej występują po pojawieniu się uporczywego bólu w krzyżu, będą wskazywały na to, z jakim typem problemu zmaga się pacjent. Dlatego też warto zwrócić uwagę na takie objawy i czynniki jak:

  • natężenie bólu – czy jest słabe, czy paraliżujące,
  • czas trwania, czyli ile pacjent już zmaga się z bólem,
  • dokładną lokalizację, a przed wszystkim czy ból promieniuje do innych kończyn,
  • dodatkowe czynniki jak bóle stawów, osłabienie lub podwyższona temperatura.

Lekarz powinien także zweryfikować czy ból nasila się w jakiejś konkretnej pozycji czy podczas wykonywania danej czynności.

Sposoby leczenia uporczywego bólu krzyża

W większości przypadków ból krzyża występuje nagle, a dolegliwości utrzymują się od kilku godzin do kilku godzin. Wtedy trudno mówić o jakimkolwiek diagnozowaniu problemu. Objawy ustępują samoistnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest korzystanie z masaży i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Jeśli jednak problem bólu kręgosłupa pojawia się często i trwa przez dłuższy czas, a także skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto wtedy sięgnąć po pomoc specjalisty. Oprócz szeregu badań, lekarz zaleci farmakoterapię, a także stosowne zabiegi rehabilitacyjne lub fizjoterapeutyczne. Fizjoterapeuta oprócz szeregu zabiegów fizykoterapeutycznych z pewnością zaleci dodatkowe ćwiczenia, które można samodzielnie wykonywać w domu.

Podczas leczenia bólu krzyża, którego przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe, konieczne będzie regularne wykonywanie ćwiczeń, a także masaży. Z racji tego, że ból może być spowodowany długotrwałym leżeniem w jednej pozycji (zwłaszcza u osób, które nie są już w stanie się poruszać) warto rozważyć zakupienie specjalnego łóżka rehabilitacyjnego bądź stołu do masażu.

masaż

Profesjonalne stoły do masażu

Specjalistyczny stół do masażu to nie tylko jeden z istotnych elementów wyposażenia gabinetów rehabilitacyjnych, ale również spore ułatwienie w domu, przy pacjentach, którzy wymagają rehabilitacji domowej. Obecnie na rynku medycznym wyróżniamy kilka rodzajów stołów do masażu, które są dostosowane do potrzeb zarówno pacjentów, jak i rehabilitantów.

Popularne są przede wszystkim stoły do rehabilitacji i masażu, a także stoły do osteopatii i terapii manualnej. Do rehabilitacji domowej świetnie sprawdzą się stoły do masażu składane, a do fizjoterapii najmłodszych pacjentów – stoły do terapii dzieci. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży profesjonalnego wyposażenia medycznego, doradcy z pewnością pomogą wybrać odpowiedni stół do masażu.