Zawód godny uwagi – operator wózka widłowego

Categories BHP
wózek widłowy

Zawody określane jako “zawody przyszłości” to często lista, która przyciąga uwagę nie tylko młodych ludzi, ale także osób, które chcą się przebranżowić. Na jednej ze stron, która pośredniczy w poszukiwaniu wymarzonej pracy, ofert dla operatorów wózka widłowego jest prawie 50 000. Kursy, szkolenia, a nawet profile klas kształcące umiejętności do wykonywania tego zawodu stale się zapełniają. Ile zarabia operator wózka widłowego, jakie są jego obowiązki oraz dlaczego warto zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

Orientacyjne zarobki

Operatorzy wózka widłowego to głównie mężczyźni, którzy na tym stanowisku mogą zarobić około 3500 zł brutto. Pensja zależy jednak od doświadczenia, województwa, wykształcenia oraz wielkości firmy. Na najwyższe zarobki mogą liczyć operatorzy wózków widłowych w województwie mazowieckim, a na najmniejsze w pomorskim. Najlepiej szukać zatrudnienia w branżach motoryzacyjnych oraz dyskontach. Osoby z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami mogą próbować znaleźć pracę jako operator wózka widłowego także za granicą naszego kraju.

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Każdy operator wózka widłowego musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Musi być sprawny fizycznie oraz uzyskać zgodę lekarza na obsługę wózków widłowych i podobnych urządzeń. Praca jest odpowiedzialna, ponieważ sterowanie dużym i ciężkim urządzeniem niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Do obowiązków operatora wózka widłowego należy m.in.:

  • rozładunek i załadunek towarów,
  • dbałość o porządek,
  • sprawna obsługa urządzeń technicznych.
  • minimalizowanie strat,
  • unikanie stłuczek na magazynie.
  • nadzór nad wózkiem widłowym.

wózek widłowy w magazynie

Dlaczego jest zapotrzebowanie na operatorów?

Operatorzy wózków widłowych nie mają obecnie problemów ze znalezieniem pracy, ponieważ są potrzebni w każdym większym przedsiębiorstwie. Rozkwit sklepów internetowych, które opierają się wielkopowierzchniowe magazyny, ale także duże dyskonty, które nie mogą sprawnie funkcjonować bez udziału operatorów wózków widłowych to jedne z głównych powodów, dla których stale rośnie zapotrzebowanie na osoby, posiadające dane kompetencje. Co ciekawe, o operatorach wózkach widłowych zaczęło być głośno stosunkowo niedawno, stąd mała liczba osób o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach.

Ocena ryzyka zawodowego operatora wózka widłowego

Bezpieczeństwo podczas wykonywania każdego zawodu to podstawa. Nie inaczej jest w przypadku operatorów wózka widłowego. Eksperci do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy zwracają uwagę na szereg czynników, o których pracownicy nie myślą podczas wykonywania czynności, a powinni.

Praca jako operator wózka widłowego ma wiele zalet, ale należy mieć świadomość, że wypadki zdarzają się w każdej firmie. Czasami chwila nieuwagi może spowodować utratę kontroli nad wózkiem, co może się skończyć nawet śmiercią. Aby uniknąć wypadków do których może dojść podczas rozładunku lub załadunku towaru należy stale pamiętać o zasadach BHP, które chronią przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. W przypadku ewentualności wystąpienia takich przypadków, warto mieć pojęcie nt. oceny ryzyka zawodowego operatora wózka widłowego.

Jedne z podstawowych zasad BHP dla operatora wózka widłowego to m.in. odpowiednie przeszkolenie, które wiąże się z zapoznaniem się z treścią “Instrukcji bhp przy obsłudze wózka widłowego o napędzie elektrycznym” i “Instrukcją użytkowania i konserwacji wózka”.