Zabawki kreatywne dla dzieci i ich funkcje

Categories Ogólne Informacje
zabawki edukacyjne

Jak wiadomo, małe dzieci chłoną wiedzę niczym gąbki wodę. Jest to niepisana zasada, która tyczy się każdego dziecka. Maluchy uczęszczające do przedszkola, mają zapewnione wszystkie niezbędne akcesoria, które znacznie ułatwiają im zdobyć potrzebną wiedzę. Informacje oraz ciekawostki, jakich uczą się dzieci w przedszkolu, są istotne w późniejszych latach szkolnych. Gry i zabawki, jakie znajdują się w salach przedszkolnych, są specjalnie dobierane do wieku dzieci oraz do ich poziomu rozwoju. Na pewno znaczna większość z nas chodziła do przedszkola – każdy z nas więc wie, jakie zabawki znajdują się w przedszkolach i jaką pełnią funkcję. Za jedną z bardziej istotnych zalet zabawek i gier dla dzieci, uchodzi przede wszystkim rozrywka. Maluchy bardzo lubią różnego rodzaju zabawki, pluszaki, klocki czy gry planszowe. Wśród zabawek takich, można wyróżnić zabawki i gry kreatywne, które nie tylko zapewniają dzieciom dobrze spędzony czas. Zabawki tego typu, oprócz funkcji rozrywkowej, mają jeszcze jedną, która pozwala uczyć się oraz rozwijać pamięć, motorykę czy zręczność.

Funkcje, jakie posiadają zabawki i gry kreatywne, pozwalają dzieciom rozwijać się szybciej. Informacje oraz umiejętności, jakie zyskują maluchy, są przydatne do normalnego funkcjonowania. Rozwijanie pamięci powinno zacząć się jak najszybciej – dzieci, które zapamiętują więcej będą miały znacznie ułatwione uczenie się materiałów szkolnych. Dodatkowo, trzeba wspomnieć o tym, iż czas na zastanawianie się nad poprawną odpowiedzią nie będzie wydłużony. Gry kreatywne  mogą wpływać na zręczność dzieci. Umiejętność układania, dopasowywania oraz łączenia niektórych przedmiotów ze sobą, odbywa się na zasadzie zabawy. Zręczność wpływa także na to, jak dzieci posługują się kredkami i farbami. Dzięki ćwiczeniu zręczności, maluchy dość szybko mogą odkryć w sobie pasje i dążyć do rozwijania ich. Motoryka natomiast, rozwijana jest dzięki takim zajęciom jak nawlekanie koralików na żyłkę, wrzucanie kształtów w odpowiadające im otwory lub lepienie z plasteliny. U dzieci bardzo szybko rozwijają się wszystkie wymienione umiejętności. Rysowanie, malowanie czy nawet odbijanie rączek na kartce papieru, może wpływać na rozwój motoryki i koordynacji dzieci. Dopasowywanie do siebie puzzli czy elementów innych układanek, wskazywanie danych przedmiotów lub chwytanie ich na przemian jedną ręką, także przyczynia się do rozwoju motoryki.

Łamigłówki pozwalają dzieciom rozwinąć logiczne myślenie, co przekłada się na umiejętności rachunkowe. Dzieci uczą się szybkiego rozwiązywania problemów – zagadek. W łamigłówkach liczy się szybkość i pomysłowość. Pobudzają one pamięć, kreatywność i przyspieszają procesy myślenia i reagowania. Dzięki ich stosowaniu, dzieci mogą nauczyć się szybkiego rozumienia niektórych zdań lub poleceń.

Wbrew pozorom, znaczna większość gier i zabawek kreatywnych jest stworzona dla dzieci jako materiał do nauki. Jak wiadomo, maluchy szybko się nudzą, więc przekazywanie im wszelkiej wiedzy powinno odbywać się przez zabawę. Wychowawcy, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi, angażują do zabawy wszystkie dzieci, by każde mogło się wykazać wiedzą. Pamięć, motoryka oraz zręczność należy ćwiczyć nieprzerwanie u małych dzieci. Wiek przedszkolny jest odpowiednim czasem, by rozwijać u maluchów wymienione umiejętności. Dzieci szybko się uczą, a wiedza nabywana przez nich, jest szybko wykorzystywana np. w domu lub w przypadku innych gier i zabaw. Dzieci, oprócz tego, zdobywają pomysły na wykonywanie wielu czynności.