Wyposażenie do gabinetów rehabilitacji, w które warto zainwestować

Categories Zdrowie

Sprawność ciała jest bardzo istotną kwestią dla każdego człowieka. Niestety czasami zdarza się, że zostaje ona utracona. Powodem takiej sytuacji może być wypadek, choroba, niezdrowy tryb życia i inne tego typu problemy. W takim przypadku niezbędne jest korzystanie z różnego rodzaju zabiegów rehabilitacyjnych, które pomagają wrócić do pełnej sprawności lub przynajmniej po części zniwelować negatywne skutki chorób czy innych dolegliwości.

Jednak aby rehabilitacja mogła być prowadzona w sposób prawidłowy i co ważniejsze skuteczny, gabinet rehabilitacyjny musi spełniać szereg wymogów oraz posiadać wyposażenie, które pozwoli na wyrównywanie różnego rodzaju zabiegów rehabilitacyjnych.

Jakie wymagania muszą spełniać gabinety rehabilitacji?

Każda osoba planująca założenie własnego gabinetu rehabilitacyjnego powinna zapoznać się dokładnie z wszelkimi wymogami, jakie musi spełniać lokal, w którym będzie prowadzona tego typu działalność. Dokładne informacje na temat wymagań dotyczących gabinetów rehabilitacyjnych można znaleźć w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. Zgodnie z tymi przepisami gabinet rehabilitacyjny może być zlokalizowany w samodzielnym budynku lub zespole budynków. Dopuszcza się także wykorzystywanie w tym celu pomieszczeń znajdujących się w budynku o innym przeznaczeniu, ale tylko w sytuacji, gdy pomieszczenia te będą całkowicie wyodrębnione od innych pomieszczeń w budynku, które wykorzystywane są w innym celu. Wyjątkiem w tym przypadku są niezbędne węzły komunikacji pionowej i poziomej w budynku, z których korzystają wszyscy użytkownicy i mieszkańcy.

Gabinet rehabilitacyjny może znajdować się również w lokalu mieszkalnym, pod warunkiem, że konkretne pomieszczenie przeznaczone w tym celu będzie wyodrębnione i odizolowane od innych pomieszczeń lokalu. Ponadto powierzchnia i kształt pomieszczeń w gabinecie rehabilitacyjnym muszą dawać możliwość prawidłowego rozmieszczenia, zamontowania i użytkowania wszelkiej aparatury, urządzeń i innego sprzętu niezbędnego w celu wykonywania tego typu działalności leczniczej.

Gabinet rehabilitacji powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby mycie i dezynfekcja wszelkich urządzeń i wyposażenia była możliwa i łatwa do zrealizowania. Ten zapis odnosi się także do ścian podłóg oraz łączeń między nimi.

Jaki sprzęt jest niezbędny w gabinecie rehabilitacyjnym?

Żaden gabinet rehabilitacyjny nie może się oczywiście obejść bez specjalistycznego wyposażenia i sprzętu. Warto pamiętać, że wszelkie urządzenia i aparatury muszą być w pełni sprawne i posiadać niezbędne certyfikaty oraz ważny przegląd. Podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu rehabilitacyjnego jest oczywiście stół rehabilitacyjny, który jest niezbędny do badań diagnostycznych i wykonywania różnych ćwiczeń. Oprócz tego gabinecie powinny znaleźć się również taborety, koziołki i leżanki medyczne, czyli tak zwane kozetki.

Tego typu wyposażenie poprawi zarówno komfort rehabilitanta, jak i jego pacjenta. Przydatne mogą być także drabinki rehabilitacyjne, które wykorzystuje się do ćwiczeń ogólnych i gimnastyki korekcyjnej. Oczywiście każdy rehabilitant powinien posiadać w swoim gabinecie również różnego rodzaju piłki medyczne, podkładki i poduszki wymuszające naturalną postawę ciała, różnego rodzaju taśmy do ćwiczeń, maty lub materace gimnastyczne do rehabilitacji i wszelkiego innego rodzaju przyrządy wspomagające leczenie.

W jakie dodatkowe rozwiązania warto zainwestować w gabinecie rehabilitacyjnym?

Oczywiście oprócz podstawowego wyposażenia, w gabinecie rehabilitacyjnym mogą się znaleźć różnego rodzaju dodatkowe urządzenia, które znacząco ułatwią leczenie, zwiększą jego skuteczność lub też poszerzą możliwości rehabilitacyjne gabinetu.

Jednym z tego typu urządzeń jest z pewnością kabina do rehabilitacji działająca na bazie sauny ozonowej. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się jako metoda wspomagająca leczenie w bardzo wielu różnych chorobach i schorzeniach. Kabinę tą wykorzystuje się w rehabilitacji ortopedycznej, reumatologicznej, geriatrycznej i pourazowej. Jej działanie opiera się na dostarczaniu ciepła do całego ciała, co znacząco przyspiesza jego regenerację. Ciepło wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji wspomaga odbudowę uszkodzonych tkanek i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Z kolei ozon ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i dzięki temu przyspiesza proces gojenia ran, odleżyn, owrzodzeń, infekcji grzybiczych, wirusowych, bakteryjnych i innych. Właściwości ozonu poprawiają również metabolizmu komórkowy, przez co do komórek trafia więcej tlenu i tym samym procesy odnowy są skuteczniejsze.