Ważne badania niemowlaka w pierwszym roku życia

Categories Zdrowie

Narodziny nowego członka rodziny to trudny, pełen niespodzianek czas. Młodzi rodzice muszą zmierzyć się nie tylko z kompletną zmianą codziennej rutyny, ale nie zapomnieć o wszystkich koniecznych badaniach profilaktycznych niemowlęcia. Z tego artykułu dowiesz się, jakim badaniom powinno zostać poddane Twoje dziecko.

Ocena zdrowia dziecka po narodzinach

Do oceny stanu zdrowia zaraz po narodzinach służy skala Akbar, której zastosowanie polega na przyznaniu dziecka maksymalnie dziesięciu punktów po sprawdzeniu parametrów życiowych takich jak obecność krzyku i oddechu, odcień skóry, rytm bicia serca i jędrność mięśni.

Obserwacja przez neonatologa

Nowonarodzone dziecko powinno znajdować się pod obserwacją neonatologa. Lekarz sprawdzi, czy wykształcają się u niego prawidłowe odruchy, w tym odruch chwytania i odruch ssania. Ważne znaczenie ma także odruch szukania, w wyniku którego dziecko powinno odwrócić głowę w stronę palca pocierającego jego policzek.

Neonatolog powinien zbadać także reakcję źrenic maleństwa na światło i jego słuch. Należy sprawdzić, czy głowa i ciemiączko mają właściwe rozmiary oraz czy kręgosłup nie przejawia nieprawidłowej budowy. Do zadań neonatologa należy także ocena, czy nóżki zginają się prawidłowo i czy podniebienie dziecka nie jest rozszczepione.

Rutynowe badanie u pediatry

Do pediatry należy zgłosić się w szóstym tygodniu życia dziecka. W celu monitorowania jego rozwoju niemowlę zostanie zważone i osłuchane. Na tym etapie powinny zanikać odruchy noworodkowe a dziecko powinno umieć unieść główkę. Ważne jest również zbadanie główki i ciemiączka, by upewnić się, że kości zrastają się w prawidłowym tempie.

Obowiązkowe szczepienia w pierwszym roku życia

Szczepienia to najlepszy sposób na ochronę dziecka przed chorobami zakaźnymi. Są jedynym sposobem na zdobycie odporności bez ryzykowania wystąpienia infekcji i powikłań po niej. W pierwszym roku życia dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko:

  • Gruźlicy;
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
  • Pneumokokom, czyli dwoinkom zapalenia płuc;
  • Błonicy, tężcowi i krztuścowi;
  • Rotawirusom;
  • Zakażeniom haemophilus influenzae typu B;
  • Chorobie Heine-Medina;

Większość z tych szczepionek posiada podwójne dawki, należy zatem powtarzać je po określonym odstępie czasowym. Zaszczepienia na gruźlicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B dokonuje się w pierwszej dobie życia dziecka.

USG bioderek

USG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające na obejrzenie kości, stawów i narządów wewnętrznych z wykorzystaniem całkowicie bezpiecznych dla zdrowia ultradźwięków. Do posmarowanej żelem skóry maleńkiego pacjenta przykłada się głowicę sondy, by za chwilę uzyskać na ekranie obraz stawu biodrowego maluszka.

Badanie USG bioderek wykonuje się u niemowląt w celu wykluczenia występowania dysplazji tych stawów. Ta niestety wciąż powszechna wada polega na skłonności głowy kości udowej do wypadania poza panewkę stawu. Nieleczenia może w przyszłości prowadzić do podwichnięcia lub nawet zwichnięcia bioder.

Na wystąpienie dysplazji stawów biodrowych bardziej narażone są dziewczynki niż chłopcy. Wystąpienie omawianego ryzyka podnoszą także duża masa urodzeniowa, położenie miednicowe podczas porodu, ciąża mnoga i nieprawidłowe praktyki pielęgnacyjne, w tym przede wszytskim owijanie noworodka chustą lub becikiem w pozycji z wyprostowanymi nogami.

Szukasz zaufanej placówki medycznej, która przeprowadzi USG bioderek w Gdańsku? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Spine. Centrum rehabilitacyjne Spine zostało stworzone przez lekarzy i fizjoterapeutów specjalizujących się w diagnozowaniu i rehabilitacji schorzeń układu ruchu a jego celem jest wspieranie pacjentów w każdym wieku. Wyposażenie placówki pozwala na jakościową pomoc nawet najmłodszym dzieciom.

Rehabilitacja dysplazji stawów biodrowych u niemowląt

Wczesne wykrycie wadliwej budowy bioder naszego maleństwa daje szanse na wyleczenie dysplazji. Kości i więzadła małych dzieci są na tyle elastyczne, że odpowiednio zastosowana korekcja przywróci je na ścieżkę prawidłowego wzrostu i ochroni przed rozwijaniem się dalszych schorzeń. W dużej części przypadków wystarczy zastosowanie szelek Pavlika lub poduszki Frejki. To wygodne aparaty trzymające kończyny dolne dziecka w terapeutycznym zgięciu z odwiedzeniem bioderek na zewnątrz. Dzięki uzyskanej pozycji kość udowa może wrócić w prawidłowe miejsce w panewce stawu i więcej z niej nie wyskakiwać.