Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie wzrosła i wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet, zaś głównym czynnikiem decydującym o jej opłacalności są wyraźnie niższe rachunki za prąd.
Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?
To pytanie zadaje sobie wielu zainteresowanych instalacją paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika jest obecnie jedną z najkorzystniejszych inwestycji. Należy jednak pamiętać, by ta inwestycja rzeczywiście przyniosła nam korzyści i oszczędności, musi być zaprojektowana indywidualnie do naszych potrzeb. Nie warto kupować gotowych zestawów czy kierować się najniższą ceną. Jak wynika z danych IMGW Polska jest miejscem optymalnym, jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych. Umiarkowany klimat sprzyja działaniu instalacji fotowoltaicznej oraz – co najważniejsze – gwarantuje długą żywotność. Każde gospodarstwo, w którym zainstalowana zostanie energia słoneczna, nie tylko uniezależnia się od zewnętrznych dostawców energii, ale może także magazynować nadwyżki energii i wykorzystywać je w miesiącach mniej nasłonecznionych lub sprzedawać do sieci.
Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?
Cena zestawu – panele fotowoltaiczne i inwerter – zależy przede wszystkim od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się jej celem. Zaś podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie, opinie klientów oraz jak długo działa na rynku. Należy pamiętać, że bez właściwego montażu oraz podłączenia do sieci, panele fotowoltaiczne będą bezużyteczne lub nie będą działały prawidłowo. Na ostateczną cenę instalacji ma także wpływ rodzaj dachu, na którym montowane są panele oraz typ ogniw fotowoltaicznych. Przybliżony koszt takiej inwestycji dla przeciętnej rodziny waha się między 15000 a 25000 złotych. Jednak to moc wybranej instalacji, czy dofinansowania z jakiego się korzysta decyduje o tym, ile w rzeczywistości zapłacimy. Decydując się na montaż fotowoltaiki, warto rozważyć ofertę lokalnych firm. Taką firmą jest INNEX, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i nie tylko.
Po jakim czasie zwraca się instalacja paneli słonecznych?
Średni czas zwrotu paneli fotowoltaicznych wynosi 8-9 lat. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od rodzaju instalacji, która wyraźnie wpływa na wydajność energetyczną. Ponadto ważne jest także, w jakim stopniu wykorzystujemy energię – im wyższe zużycie energii w gospodarstwie domowym tym większa opłacalność. Na wydajność paneli ma również wpływ ich montaż, na przykład kąt nachylenia dachu oraz kierunek ich położenia. Dodatkowo zwrot w inwestycję paneli fotowoltaicznych może być znacznie szybszy, jeśli skorzysta się z któregoś programu dofinansowania („Mój dom”, „Czyste powietrze”)
Główne korzyści z zastosowania fotowoltaiki w gospodarstwie domowym
Ogniwa fotowoltaiczne – wytwarzające w sposób ekologiczny prąd elektryczny z bezpłatnej i całkowicie odnawialnej energii słonecznej – mogą wyraźnie zmniejszać zużycie paliw odnawialnych oraz ograniczyć emisję Co2. Decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych na Dolnym Śląsku to przede wszystkim mniejsze wydatki na energię elektryczną oraz przynajmniej częściowe uniezależnienie się od coraz droższych jej dostaw z sieci elektroenergetycznej. Ponadto, produkcja energii oraz jej przesyłanie jest automatyczne – nie jest zatem potrzebna jakakolwiek ingerencja ze strony inwestora. Warto również zwrócić uwagę na to, że inwestując w energię wytwarzaną ze słońca zwiększamy wartość swojej nieruchomości.