W jakich sytuacjach należy udać się do okulisty?

Categories Zdrowie
okulista

Regularne badania okulistyczne oraz codzienna troska o wzrok pomagają szybko wykryć nieprawidłowości i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Sprawdź, w jakich sytuacjach należy udać się do okulisty.

Kim jest okulista i czym się zajmuje?

W przeciwieństwie do zawodów pokrewnych, takich jak optometrysta lub optyk, okulistą może zostać wyłącznie absolwent studiów medycznych, który ukończył specjalizację okulistyczną. Zazwyczaj jest on lekarzem pierwszego kontaktu, do którego możemy się zwrócić, jeśli dokucza nam uciążliwy ból oczu lub podejrzewamy jakiekolwiek problemy z narządem wzroku. Okulista zajmuje się za rozpoznawaniem, leczeniem i profilaktyką chorób oczu, a także aparatów pomocniczych, czyli powiek, narządu łzowego, spojówek czy mięśni zewnętrznych. Wykorzystując specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, jest on w stanie przeprowadzić kompleksowe badania oczu, wyznaczyć przebieg opieki zdrowotnej oraz ją nadzorować.

Okulista posiada odpowiednie kwalifikacje, aby wypisywać recepty, prowadzić rehabilitację wzroku oraz wykonywać zabiegi chirurgiczne, takie jak przeszczep rogówki lub usunięcie jaskry. W niektórych przypadkach może przygotowywać specjalistyczne opinie i wydawać orzeczenia. Po stwierdzeniu wad wzroku przepisze też odpowiednią korekcję optyczną. Warto jednak pamiętać, że profesjonalnym doradztwem i leczeniem wad wzroku zajmuje się optometrysta.

W jakich sytuacjach należy udać się na wizytę u okulisty?

Nawet jeśli nie masz żadnych niepokojących symptomów i nadal czujesz się dobrze, regularne badania okulistyczne to podstawa. Pozwolą one wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz schorzenia, które we wczesnym stadium rozwijają się niemal bezobjawowo. Częstotliwość wizyt u okulisty zależy od wielu różnych czynników, takich jak wiek pacjenta lub przebyte urazy. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? W jakich sytuacjach należy udać się do okulisty?

  • Kiedy w okolicach oczu pojawiły się nowe, niepokojące zmiany, na przykład gradówka lub inne guzki na powiekach.
  • Jeśli chcemy uzyskać profesjonalne porady oraz poznać skuteczne sposoby łagodzenia objawów przewlekłych przypadłości, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, na przykład suchości oczu.
  • Kompleksowe badanie jest oczu jest bardzo ważne również wtedy, gdy cierpimy na częste bóle głowy o nieznanej przyczynie, nagle pogorszyła nam się ostrość widzenia lub zaobserwowaliśmy nowe, nietypowe objawy, takie jak ból, pieczenie i swędzenie w okolicach oczu, silne przekrwienie oka lub zaburzenia pola widzenia.

Jakie badania wykonuje i zleca okulista?

Wybierając placówkę, która oferuje najlepsze usługi okulistyczne, koniecznie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na opinie innych pacjentów, ale również na wyposażenie gabinetu. Profesjonalne urządzenia i narzędzia diagnostyczne to najlepsza gwarancja, że uzyskane wyniki będą dokładne i wiarygodne. Czego dokładnie możesz się spodziewać? Jakie badania wykonuje okulista?

  • Ocena ostrości wzroku – podstawowe badanie, podczas którego używa się tzw. tablic Snellena oraz sprzętu komputerowego. Jego celem jest wykluczenie potencjalnych chorób oka oraz ujawnienie aktualnej wady wzroku pacjenta.
  • Perymetria – zlecana m.in. do rozpoznania jaskry. Badanie to pozwala wychwycić ważne ubytki w polu widzenia.
  • Badanie dna oka – pomaga obejrzeć i ocenić stan struktur dna oka, m.in. siatkówki, nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych.
  • USG gałki ocznej – chociaż czasami budzi u pacjentów niepokój, tak naprawdę jest szybkie i bezbolesne. Najczęściej zleca się je przed operacją zaćmy.
  • Pomiar ciśnienia w gałce ocznej – ponieważ umożliwia ono wczesne rozpoznanie jaskry, zaleca się je każdej osobie po 40. roku życia.
  • Tomografia (OCT) – inaczej Optyczna Koherentna Tomografia. Badanie jest krótkie i skuteczne. To właśnie dzięki niemu możemy otrzymać przekroje wybranych elementów oka oraz zdiagnozować wiele chorób, m.in. zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk plamki lub jaskrę.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wszystkie usługi okulistyczne zwykle zaczynają się od wywiadu z pacjentem, podczas którego można poznać historię jego choroby lub obecne objawy. Taka rozmowa pozwala na wstępną ocenę dolegliwości i ustalenie najlepszych metod postępowania. Warto pamiętać, że wiele chorób oczu nie powoduje jednoznacznych, wyraźnych objawów, a jednak stopniowo może pogarszać jakość widzenia i negatywnie wpływać na narząd wzroku. Dokładne odpowiadanie na pytania okulisty oraz pełna współpraca podczas badania oka są niezbędne, jeśli chcemy wykryć problemy na czas i uzyskać odpowiednie leczenie. Na początku spotkania prawdopodobnie zostaniesz zapytany o to, czy obecne dolegliwości występują tylko w jednym oku, pojawiły się nagle lub mają różne nasilenie w ciągu dnia. Ważne, aby opisać wszystkie niepokojące symptomy, takie jak ból, podwójne widzenie lub zniekształcenie obrazu.

badanie oczu

Następnie okulista przejdzie do podstawowych badań oka, dzięki którym można m.in. porównać stosunek ostrości wzroku pacjenta do przyjętych standardów. Ważne jest też badanie, podczas którego lekarz koncentruje się na aparacie zewnętrznym oka. Jego częścią jest m.in. sprawdzanie bezpośredniej reakcji źrenic na światło oraz ruchomości gałki ocznej. Na podstawie wszystkich uzyskanych do tej pory informacji konieczne może być przeprowadzenie badań specjalistycznych.