W co warto zainwestować przed sprzedażą domu, aby podnieść wartość nieruchomości?

Categories Budownictwo
nieruchomości

Duża konkurencja na rynku nieruchomości  sprawiła, że wielu sprzedających domy lub mieszkania podejmuje działania mające na celu podniesienie atrakcyjności przedmiotu sprzedaży. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie home stagingu, czyli profesjonalnej usługi, której celem jest przygotowanie nieruchomości w taki sposób, aby nie tylko wzrosła jej atrakcyjność, ale również wartość. Przebicie się z ofertą przez ogromną konkurencję wymaga profesjonalnej wiedzy, która sprawi, że dom zostanie sprzedany w krótkim czasie za niezwykle korzystną cenę. 

Co to jest home staging?

Home stagingiem określa się umiejętność odpowiedniego przygotowania wnętrza do sprzedaży za pomocą technik wykorzystywanych w marketingu. W Polsce coraz większa ilość klientów korzysta z usług home stagera, choć na zachodzie nie jest ona niczym nowym. Czynności i działania podejmowane najczęściej niewielkim kosztem w ramach home stagingu mają na celu przyspieszenie sprzedaży nieruchomości. Home stager wychodzi z założenia, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, dlatego jego celem jest sprawienie, aby nabywca poczuł się w cudzym domu jak najlepiej. Oczywiście niezwykle istotną kwestią są względy praktyczne takie jak: bliskość sklepów, szkoły, przedszkola, terenów rekreacyjnych, ale najczęściej względy emocjonalne ostatecznie decydują o nabyciu nieruchomości. 

Pierwszym krokiem wycena nieruchomości

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest określenie wartości nieruchomości. Pozwoli to ocenić, czy ma sens wykonanie wielu poprawek, które mają na celu podniesienie atrakcyjności domu. Czynność tę można wykonać korzystając z kalkulatorów dostępnych w sieci lub usług profesjonalnego rzeczoznawcy. Poza tym niezwykle istotną kwestią jest rozeznanie cen nieruchomości zlokalizowanych w okolicy. Nie warto nazbyt zawyżać wartość nieruchomości, gdyż trudno będzie w tej sytuacji znaleźć nabywcę. Osoba sprzedająca dom musi sama ocenić, czy opłaca jej się remontować niektóre wnętrza w celu podniesienia jego wartości. Czasami może się okazać, że zysk będzie na tyle niski, że nie warto podejmować trudu wykonania poprawek. Jeśli się okaże, że domu nie można sprzedać, wtedy na pewno należy podjąć działania zmierzające do podniesienia jego atrakcyjności. 

Jakiego rodzaju niewielkie inwestycje mogą uatrakcyjnić nieruchomość?

Okazuje się, że kilka prostych, nieskomplikowanych i nie wymagających dużych nakładów finansowych czynności może spowodować, że dom stanie się atrakcyjniejszy dla klientów biur nieruchomości i znajdzie swojego nabywcę. Oto kilka działań zmierzających do szybszej jego sprzedaży:

    • Generalne porządki wpłyną na pozytywne pierwsze wrażenie osób oglądających nieruchomość. Na pewno spowodują przyspieszenie procesu sprzedaży. Jeśli nabywca przy wejściu na teren nieruchomości, będzie oglądał zaniedbany ogród, bałagan w garażu, brudne ściany, kurze zalegające na meblach, zagracony strych, to na pewno nie zdecyduje się na zakup domu za cenę, jaką osoba sprzedająca chciałaby uzyskać. Generalne porządki poprawią wygląd nieruchomości, dlatego warto podjąć trud ich wykonania. Jeśli sprzedający nie ma czasu, to może wynająć profesjonalną firmę, którą posprząta dom i jego otoczenie. 

 

  • Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy i przedmiotów pozwoli nabywcy ocenić wielkość pomieszczeń, dlatego należy wyrzucić stare meble, nieużywane sprzęty, które najczęściej zajmują przestrzeń i sprawiają wrażenie zagracenia wnętrza. 
  • Uporządkowanie ogrodu i obejścia wokół domu, gdyż zadbany ogród zdecydowanie podniesie wartość nieruchomości. Polacy w przeważającej większości cenią sobie bliskość natury i kontakt z przyrodą, dlatego stworzenie pięknej przestrzeni wokół domu sprawi, że będzie on atrakcyjniejszy dla potencjalnych klientów. Warto przed wizytą nabywcy skosić trawę, zadbać o rabaty, krzewy i drzewa. Dom położony w pięknym otoczeniu zyskuje na wartości rynkowej. 
  • Naprawienie usterek jest koniecznością dla podniesienia atrakcyjności domu. Warto sporządzić listę koniecznych napraw i wykonać je przed wizytą nabywców, gdyż usterki w znaczący sposób obniżają wartość nieruchomości. 

nieruchomości

 

Biuro nieruchomości – Wrocław

Wiele biur nieruchomości oferuje również usługę home stagingu, czyli przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Profesjonalny home stager zwróci uwagę na konieczność odmalowania ścian, wymiany porysowanej podłogi, naprawy uszkodzonych instalacji i zaproponuje korzystne w sprzedaży rozwiązania. Wskazane przez profesjonalistę prace remontowe pozwolą nie tylko ukryć wszystkie wady domu, ale również wydobyć jego zalety. Dzięki działaniu home stagera oferta wpasuje się w obowiązujące na rynku nieruchomości trendy. Jego celem jest bowiem uzyskanie jak najbardziej zadowalających efektów, przy możliwie najmniejszym nakładzie finansowym klienta. Biuro nieruchomości zadba również o profesjonalne zdjęcia, które będą podstawą przygotowanej oferty sprzedażowej.