Usługi geodezyjne dla firm

Categories Budownictwo
usługi geodezyjne ełk

Obecnie, wiele firm korzysta z prywatnych usług geodetów. Zawód ten pozwala na dokonanie wymiarów w sposób precyzyjny. Potrzebne są specjalne umiejętności oraz wykształcenie, by móc wykonywać pomiary dla firm.

Dlatego tak wiele firm decyduje się skorzystać z usług geodetów? – Otóż, geodezja to dziedzina, która pozwala nie tylko na dokładne zmierzeni danego terenu, ale i dokonanie wszelkich badań ziemi. Firmy korzystające z umiejętności geodetów, będą mogły liczy na rzetelnie wykonane pomiary. Jakie firmy współpracują z geodetami? Przede wszystkim, warto najpierw wspomnieć, że geodeci mogą pracować w prywatnych biurach lub w firmach budowlanych i geodezyjnych. Ci, którzy korzystają z ich usług, to na przykład właściciele dużych firm, które chcą poszerzyć swoją działalność o kilka siedzib. Dodatkowo, usługi geodezyjne mogą być również wykonywane dla zupełnie nowo powstałych firm, które dopiero budują swoje biura.

Geodeci mają więc dużo zleceń w skali miesiąca – umiejętności, jakie posiadają, są do zdobycia jedynie na studiach geodezyjnych, na stażach, kursach i praktykach. Nie jest to więc wiedza, którą można czerpać z Internetu czy książek. Dlatego też usługi geodetów mają swoją cenę. Nierzadko, z usług geodetów korzystają również firmy budowlane. Nie zawsze bowiem, firma budowlana zapewnia usługi geodezyjne. Badania i pomiary, jakich dokonuje firma geodezyjna, to podstawa przy budowie każdej nieruchomości czy instalacji. Dlatego istotna jest rola geodety jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Przedstawiciel firmy, która pilnie potrzebuje wykonania zdjęć i pomiarów, musi więc skontaktować się z firma geodezyjną lub z samym specjalistą w tej dziedzinie. Usługi wykonywane przez geodetów są ściśle określone, a przedstawiciele firm muszą zawsze jasno wyrazić swoje potrzeby.

usługi geodezyjne ełk
Profesjonalne usługi – Geodeta EłkGeotim

Geodeci mogą zostać zatrudnieni w biurach, firmach budowlanych lub założyć własną firmę geodezyjną. Dobry geodeta powinien, oprócz doświadczenia i wykształcenia, posiadać koniecznie samochód, który będzie służył do przewożenia wszelkich niezbędnych maszyn i urządzeń, które pozwalają na wykonanie pomiarów i zdjęć. Usługi geodezyjne wykonywane dla firm, są wykonywane dosyć często. W większych lub mniejszych miastach, zakładane są firmy chcące wybudować nowy oddział firmy lub fabrykę. Firmy zgłaszają się do geodetów prywatnie lub poprzez właściciela firmy.

Cennik usług geodezyjnych

Warto na początku dodać, że cennik firmy geodezyjnej musi zgadzać się z ustaleniami Ministra Infrastruktury. Dodatkowo, ceny oczywiście mogą się różnić między firmami. Jest to jednak zależne od wielkości miasta, w jakim znajduje się firma i to, czy ma konkurencję. Jeśli nie, ceny zawsze będą wyższe. Warto jednak znać podstawowe ceny konkretnych czynności. Np., dokonanie pomiaru wysokościowo – sytuacyjnego, wynosi od 800 do 1400 złotych za jeden hektar. Pomiar taki stanowiący jedynie uzupełnienie, może nas wynieść między 500 a 1000 zł.

Wykonywane są mapy do celów prawnych, planistycznych, których ceny są zróżnicowane. Mapa do celów prawnych może kosztować nas nawet 1300 złotych. Z kolei, mapa planistyczna to koszt jedynie 50 zł. Stawki za godzinę pracy geodety mieszczą się w granicach 50-80 złotych. Praca, jaką wykonują geodeci jest długa i niekiedy również żmudna. Oprócz pomiarów, wykonuje się inwentaryzacje, których koszta mogą wynosić od 700 do 2000 złotych. W tym przypadku, inwentaryzacje dzielimy na małe budynki na danej posesji, małe budynki oraz przyłącza (dobudówki).