Ulubione bajki dla dzieci – dlaczego warto wybrać te w formie słuchowisk?

Categories Społeczeństwo

Klasyczne bajki dla dzieci oraz ponadczasowe baśnie interpretowane są przez różnych twórców i artystów na wiele rozmaitych sposobów. Powstają na ich podstawie ilustrowane książeczki, dopasowane do dzieci w różnym wieku, a także filmy czy nawet seriale animowane dla najmłodszych. Są także bajkowe słuchowiska, czyli nagrania audio, w których bajki odczytywane są z podziałem na role. Dlaczego ta ostatnia forma jest takim ciekawym wyborem i jak wpływa na malucha? Sprawdź poniższe informacje, aby się tego dowiedzieć!

Czym są bajkowe słuchowiska?

Dzieci uwielbiają, gdy rodzice czytają im lub opowiadają bajki. Niestety nie zawsze jest na to czas i o ile opowiedzenie krótkiej historii przed snem nie jest często problemem, tak spędzenie kilkudziesięciu minut na przytaczaniu maluchowi ciekawej historii w ciągu dnia często jest niemożliwa. Brakuje na to czasu oraz często pomysłów na to, jak poprowadzić fabułę, aby nie skończyła się ona zbyt szybko. W takiej sytuacji rodzice często decydują się na zastąpienie opowieści filmem lub serialem animowanym w telewizji lub na tablecie. Jest to rozrywka, którą dzieci oczywiście bardzo lubią, jednak niestety ma ona zły wpływ na ich wzrok oraz nie spełnia do końca takiej roli, jak opowiadanie historii przez rodziców.

O wiele lepszą alternatywą w takiej sytuacji są bajki w wersji audio. Nagrania takie nie posiadają żadnego obrazu, jedynie dźwięk. Dobrze wykonane bajkowe słuchowiska nagrane są z podziałem na role, z udziałem znanych aktorów filmowych i serialowych, a także tych, którzy na co dzień specjalizują się w dubbingu do bajek. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrane nagranie bajki będzie bardzo ciekawe i przystępne dla malucha. Dzięki temu, że każda postać będzie grana przez innego aktora, to dziecko na pewno nie pogubi się w fabule i z łatwością rozpozna wszystkich bohaterów. Bajki audio to bardzo często ciekawe, autorskie historie, ale także klasyczne baśnie, które wszyscy znamy i kochamy od wielu pokoleń.

Zadbaj o rozwój wyobraźni, pamięci i kreatywności u swojej pociechy

Nagrania bajek w wersji audio to doskonały sposób na zapewnienie dziecku ciekawej rozrywki na kilkadziesiąt minut. W tym czasie można skupić się na innych obowiązkach, zerkając jedynie raz po raz na swoją pociechę, aby upewnić się, że wszystko w porządku. Nie trzeba obawiać się pytań, czy rozrabiania, bo ciekawie przedstawiona historia na pewno pochłonie malucha bez reszty. Będzie on zbyt zajęty wyobrażaniem sobie poszczególnych scen i postaci, aby chcieć zajmować się czymkolwiek innym.

Bajkowe słuchowiska doskonale wpływają na wyobraźnię dzieci oraz pobudzają ich kreatywność do działania. Maluchy będą mogły na podstawie wysłuchanych historii rysować ilustracje do poszczególnych scen oraz wykonywać obrazki, na których będą przedstawiać swoje wyobrażenia o bohaterach opisanych przez narratora. Takie zajęcie będzie doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci, ponieważ rodzic może sprawdzać, czy dziecko zapamiętało wszystkie szczegóły charakterystyczne dla ubioru danej postaci. Maluchy razem z rodzicami mogą również wykonać kukiełki lub pacynki, aby zorganizować przedstawienie dla rodziny. Może być ono nie tylko fajną rozrywką i formą kreatywnej zabawy, ale również doskonałym prezentem dla dziadków z okazji dnia babci i dziadka lub ich urodzin, a także dla pozostałych członków rodziny.