Spawarki światłowodowe – na co zwracać uwagę przy kupnie?

Categories Maszyny i urządzenia
spawarka światłowodowa

Spawarki światłowodowe to niezbędne narzędzia przy pracy ze światłowodami. Dobierając właściwą spawarkę światłowodową nie tylko ułatwimy swoją pracę, ale też sprawimy, że przebiegać będzie szybciej. Oczywiści każda spawarka światłowodowa charakteryzuje się wydajnością i dobrą obsługą. Jednak pomiędzy spawarkami światłowodowymi istnieją pewne różnice.

Najlepszymi markami spawarek światłowodowych na rynku są: ShinewayTech, DVP, Fujikura. Czas spawania spawarki światłowodowej DVP to 8 sekund, a Fujikura 7 sekund. Spawarki światłowodowe są niezbędnym narzędziem specjalisty zajmującego się rozbudową oraz naprawą sieci światłowodowej. Warto więc zwrócić uwagę, gdzie de facto spawarka będzie nam potrzebna. Jeśli potrzebujemy spawarki do pracy w warunkach terenowych — znajdźmy model, który będzie posiadał uchwyt. Taką propozycją jest na przykład spawarka światłowodowa ShinewayTech OF-95S. Cena spawarki zależna jest od cech, które posiada dane urządzenie [1].

spawanie światłowodu

Bateria w spawarce  swiatłowodowej

Jak wiemy, większość prac przy światłowodach — odbywa się w warunkach terenowych, czyli w takich, w które musimy zabrać cały potrzebny sprzęt i najpewniej nie będziemy posiadać łatwego dostępu do prądu. Warto więc zwrócić uwagę na pojemność i wielkość baterii, a także na ile cykli jej żywotność została przewidziana. Przykładowo spawarka światłowodowa ShinewayTech OFS-95S, 6 silników posiada baterię, której czas pracy wynosi powyżej dwustu cykli. Za jeden cykl uważa się spawanie i zgrzewanie. Waga spawarki wraz z baterią to 1,7 kilograma. Bateria to akumulator litowy (AC: 220V). Czas ładowania tego akumulatora litowego to mniej niż 4 godziny. Taki akumulator będzie wdzięcznym narzędziem. Na rynku są także inne modele, które posiadają nieco słabsze baterie.

Włókna, jakie może obsługiwać spawarka światłowodowa

Warto również zwrócić uwagę, jakie włókna nasza spawarka może obsługiwać. Oczywiście powinny wśród nich pojawić się włókna SM (jednomodowe) oraz MM (wielomodowe), ponieważ stanowią one podstawę pracy na sieci światłowodowej. Przykładowo spawarka ze średniej półki — spawarka światłowodowa ShinewayTech OFS-95EA przystosowana jest do spawania włókien SM, MM, ale także BIF, DS (dispersion-shifted) oraz NZDS (non-zero dispersion shifted)  i EDF (erbium). Te same włókna obsługuje również spawarka światłowodowa ShinewayTech OFS-95S, 6 silników, która plasuje się w wyższej półce, ze względu na dodatkowe zalety.

Obudowa i cechy zewnętrzne spawarki światłowodowej

Spawarki światłowodowe wykorzystywane będą zarówno w pyle jak i w deszczu, dlatego warto zwrócić uwagę na cechy obudowy i budowy naszej spawarki, które zwiększą jej żywotność. Na przykład w spawarce światłowodowej Fujikura FSM-70S zastosowano nierówną konstrukcję, która pozwala na zwiększenie wytrzymałości spawarki na takie czynniki zewnętrzne jak deszcz czy pył. Dodatkowo spawarka może ulec upadkowi, dlatego zwiększono jej odporność na wstrząs. Dzięki tej cesze jest w stanie wytrzymać upadek nawet z 75 centymetrów. Ogromną zaletą jest też automatyczna ochrona przed wiatrem. Warto zwrócić też uwagę, czy spawarka światłowodowa została wyposażona w takie udogodnienia jak na przykład uchwyt.

Ilość cykli spawania spawarki światłowodowej

Cecha, która sprzężona jest z baterią, to ilość cykli spawania. Należy mieć na uwadze, że podczas montażu sieci światłowodowej w telekomunikacji czy innej, na przykład dla radia i telewizji, kolei, energii elektrycznej, instytutów badań czy też wojska — spędzimy długi czas na pracy. Warto wyposażyć się w spawarkę, na której baterii będzie można wykonać największą ilość spawów. Świetnym wyborem może okazać się spawarka światłowodowa ShinewayTech OFS-95EA, która na jednym cyklu baterii udźwignie aż 200 cykli spawania i nagrzewania. Posiadając taką spawarkę możemy zaoszczędzić czas.

cięcie światłowodu

Rekomendacje

Oczywiście żaden producent nie poleci najlepszego sprzętu tak dobrze, jak osoby, które operują nim każdego dnia. Dlatego warto przed zakupem sprzętu poszukać porady wśród znajomych „po fachu”, a także na forach internetowych. Istnieje wiele portali oraz forów, na których możemy odnaleźć cenne uwagi i wskazówki dotyczące sprzętów. Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia opinii w sklepach ze sprzętem. W serwisie YouTube możemy też znaleźć wiele filmików i tutoriali dotyczących interesującego nas sprzętu. Tak więc zwróćmy uwagę na wytrzymałość baterii, ilość cykli spawania, obudowę i cechy zewnętrzne oraz na rekomendacje innych użytkowników.

[1] – https://intersell.pl/informacje/