Sklep z odżywkami czy apteka?

Categories Produkty i towary

Nie ma wątpliwości co do tego, że rynek suplementów w Polsce jest bardzo szeroki i niemal na pewno nic się pod tym względem nie zmieni. Możemy mieć pewność, że takich produktów na rynek trafiać będzie coraz więcej. Wydawać by się mogło, że z punktu widzenia klienta jest to tylko i wyłącznie z korzyścią, bo większy wybór to samo dobro. Tym bardziej że większa konkurencja przekłada się przecież też i na niższe ceny, a do tych każdy przykłada mniejszą bądź też większą wagę. Mimo wszystko musimy i tu postawić pewien znak zapytania. Nie zapominajmy bowiem, że nie każdy produkt, który trafia na rynek, jest wysokiej jakości. Co gorsza, może on być również niebezpieczny dla naszego zdrowia czy tym bardziej życia. Warto w związku z tym zastanowić się nad tym, w jakich miejscach dokonywać zakupów takich produktów i czy apteka nie będzie najlepszym z nich.

Suplementy z apteki

Jeśli weźmiemy pod uwagę suplementy, na pewno nie ma żadnych powodów do tego, aby nie korzystać z apteki. Wydaje się, że jest to miejsce optymalne do ich zakupów. Na pewno będą to bowiem suplementy najwyższej jakości, a przecież właśnie na takich nam zależy, czy przynajmniej zależeć powinno. Co poza tym? Weźmy pod uwagę również i to, że do apteki trafiają tylko i wyłącznie produkty przebadane i posiadające odpowiednie certyfikaty, które nie tylko dopuszczają je do sprzedaży, ale przede wszystkim informują nas o tym, że jest to produkt bezpieczny i jego stosowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Przynajmniej nie będzie tak, jeśli będziemy po niego sięgać w rozsądnych ilościach i nie przekraczać dawek, które najdziemy w opisie leku lub sugestiach lekarza.

Odżywki ze sklepów

Nieco inaczej wygląda tutaj sprawa z odżywkami dla sportowców. Pewną ich część również znajdziemy w aptekach, choć nie można powiedzieć, aby były tam najlepsze tego typu produkty. Możemy stwierdzić, że jest nieco inaczej i jest to średnia bądź też niższa półka. Wydaje się, że sportowcy amatorzy, którzy sport trenują tylko dla przyjemności często znajdą tam coś dla siebie, choć nie jest to reguła, ale ci w pełni profesjonalni na pewno nie. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będą renomowane sklepy, czy to stacjonarne, czy też internetowe. Wówczas możemy mieć pewność, że znajdziemy tam odżywki, które będą w sam raz dla naszej osoby, biorąc tu pod uwagę nasze cele treningowe, doświadczenie czy też poziom zaawansowania.

Znak WADA

Często zdarza się jednak, że nabywamy produkty z nieznanego źródła. Ogólnie takich zakupów nie polecamy, ale często decydujemy się na nie choćby ze względu na niższe koszta czy też dajemy się namówić znajomemu, który już się na taki produkt zdecydował i jest z niego bardzo zadowolony. Takie zakupy mogą być niebezpieczne, bo w zasadzie nie wiemy, co kupujemy. Jeżeli więc już decydujecie się Państwo na zakup odżywek z nieznanego źródła, musicie zwrócić uwagę na to, czy mają one znak World Anti-Doping Agency (WADA). Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że trafimy na produkt, który jest przebadany i jego stosowanie nie zagraża naszemu zdrowiu czy też życiu. W innym wypadku takiej gwarancji nie mamy i w związku z tym musimy się tutaj liczyć z ponoszonym ryzykiem. Jak więc widzimy możliwości mamy naprawdę sporo, choć nie każda będzie odpowiednia. Zdecydowanie lepiej nabywać odżywki w punktach sprawdzonych i mieć pewność, że sięgamy po produkt bezpieczny. Dla każdego sportowca niezależnie od stawianych przed sobą celów najważniejsze powinno być jego zdrowie.