Sianokiszonka krok po kroku – jak zrobić dobrą paszę?

Categories Produkty i towary
bele

Hodowla zwierząt w gospodarstwie to niełatwe zadanie, które wymaga od hodowcy sporej wiedzy, doświadczenia, zaangażowania i podejmowania właściwych decyzji. Jedną z kluczowych kwestii jest oczywiście zapewnienie zwierzętom odpowiedniego pożywienia. W tym celu zazwyczaj stosuje się specjalne pasze dla zwierząt, które są bogate w niezbędne dla zwierząt składniki odżywcze i minerały. Jedną z lepszych pasz jest tzw. sianokiszonka, czyli pasza powstająca z zielonki, która poddawana jest procesowi kiszenia w kontrolowanych i ściśle określonych warunkach. Chcąc przygotować taką cenną paszę, warto jednak wiedzieć, że nie jest to takie łatwe zadanie i trzeba pamiętać o wielu ważnych kwestiach, które mają niewątpliwy wpływ na jakość kiszonki, a także na to, czy będzie ona bezpieczna dla zwierząt. Należy więc wiedzieć, jakich zasad przestrzegać produkując sianokiszonkę, jak wygląda proces produkcji takiej paszy oraz co jest potrzebne do produkcji sianokiszonki?

Jakich zasad należy przestrzegać podczas przygotowywania sianokiszonki?

Decydując si ę na przygotowanie sianokiszonki, należy pamiętać o kilka ważnych zasadach, których przestrzeganie pozwoli uzyskać wysokiej jakości sianokiszonkę o znakomitych walorach smakowych i bogatym składzie. Podstawą w przygotowywaniu sianokiszonki jest oczywiście dobrej jakości zielonka, z której zostanie wyprodukowana sianokiszonka. Duże znacznie ma tutaj zarówno gatunek jak i jakość samej zielonki, a także czas, w jakim zostanie ona zebrana i sposób koszenia. Do zbiorów najlepiej przystąpić w momencie, gdy łąki zaczynają się kłosić. W zależność, od regionu termin może się różnić, jednak zazwyczaj przypada on na drugą połowę maja. Zbierając zielonkę, należy pamiętać o tym, aby nie ścinać jej przy samej ziemi, gdyż może to spowodować, że trawa nie będzie w stanie w pełni się zregenerować i podobnie sprawa wygląda w przypadku zbyt wysokiego koszenia. Optymalna wysokość koszenia pozwoli uzyskać wartościową zielonkę i jednocześnie zadbać o prawidłową regenerację łąki w przyszłości. 

Należy pamiętać także o odpowiedniej wilgotności zielonki przeznaczonej na produkcji sianokiszonki. W przypadku procesu fermentacji, który odbywać się będzie w pryzmie lub silosie, najczęściej sucha masa ma wilgotność na poziomie 30 – 35%, natomiast w przypadku bel może być wyższa i wynosić około 45%.

Produkując sianokiszonkę, trzeba także pamiętać o tym, że proces fermentacji zielonki powinien przebiegać w odpowiednich warunkach, czyli takich, gdzie zielonka będzie odizolowana od dostępu do powietrza z zewnątrz. Z tego też względu fermentacja sianokiszonki odbywa się w specjalnych pryzmach, silosach lub belach owiniętych specjalną folią do sianokiszonki. 

Jak wygląda proces produkcji sianokiszonki?

Proces produkcji sianokiszonki rozpoczyna się od skoszenia zielonki potrzebnej do produkcji tego typu paszy objętościowej. Następnie wybierany jest sposób magazynowania tej zielonki, czyli również miejsce jej fermentacji. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu pryzmy, silosy lub też bele zabezpieczone specjalną folią. W przypadku bel powinno się je zabezpieczać folią od razu po sprasowaniu, natomiast np. w przypadku pryzm, powinno się je zamknąć w ciągu dwóch dni. Bardzo ważne jest to, aby podczas procesu fermentacji kiszonka nie miała kontaktu z powietrzem z zewnątrz, co pozwoli na prowadzenie kontrolowanej fermentacji i uzyskanie wartościowej paszy. 

bele

Co jest potrzebne do produkcji sianokiszonki?

Obecnie bardzo często w produkcji sianokiszonki stosuje się bele. Chcąc jednak skorzystać z tej formy przechowywania i kiszenia zielonki, warto wiedzieć, jak zrobić sianokiszonkę w ten sposób. Podstawową kwestią jest zapewnienie zielonce odpowiednich warunków do fermentacji. W tym celu konieczne jest odizolowanie jej od czynników zewnętrznych, a w szczególności od powietrza. Dzięki temu utworzone zostaną odpowiednie warunki, w których proces fermentacji będzie mógł zachodzić w prawidłowy sposób. W przypadku bel stosuje się specjalną folię do sianokiszonki, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, trwałością i jest w pełni szczelna. Dzięki temu proces fermentacji może przebiegać w odpowiedni sposób, a sianokiszonka będzie w pełni zabezpieczona i gotowa do użytkowania po określonym czasie. Sianokiszonka w belach to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla tych osób, którym zależy na dzieleniu paszy na porcje, które można po kolei zużywać, bez konieczności otwierania całej sianokiszonki, co doprowadziłoby do jej zepsucia już po niedługim czasie.